Plany poszukiwań legendarnej jednostki ORP Orzeł

Legendarna jednostka ORP Orzeł

Legendarna jednostka ORP Orzeł
© Reprodukcja: FoKa/FORUM

Rozpoczynający się rok 2015 zapowiada się niezwykle ciekawie, zwłaszcza dla fanów nurkowania wrakowego bowiem aż dwie, polskie ekspedycje ruszą na Morze Północne w poszukiwaniu wraku legendarnego okrętu podwodnego – ORP Orzeł. Jedna wyprawa zostanie zorganizowana przez Ministerstwo Kultury i Ministerstwo Obrony Narodowej. Natomiast druga to grupa Santi odnaleźć Orła – czyli zespół historyków, hydrografów i nurków.

 

Czy uda im się odnaleźć legendarną jednostkę?

Wszystko zależy od szczęścia oraz przygotowanego planu poszukiwań. Pierwsza ekipa dysponuje około 100 nieznanymi wcześniej lokalizacjami wraków, które kształtem i wielkością przypominają zatopione okręty podwodne. Wszystkie one wymagają sprawdzenia…tylko czy wśród nich znajduje się ORP Orzeł…?

 

Natomiast nieformalna inicjatywa Santi odnaleźć Orła ma zamiar prowadzić poszukiwania na podstawie informacji znajdujących się w archiwach admiralicji brytyjskiej.

 

Póki co żaden z zespołów nie ujawnił, kiedy wypływa na wody Morza Północnego. Resort Kultury potwierdza, że dokładny termin wyprawy zostanie ustalony dopiero wiosną i jest on uzależniony między innymi pogody oraz dostępności statków badawczych. Natomiast uczestnicy Santi odnaleźć Orła planują ruszyć na poszukiwania już wiosną tego roku. Mają nadzieję na zgromadzenie do tego czasu wystarczającą ilość danych by ekspedycja zakończyła się sukcesem. Wiemy, że ekipy mają działać niezależnie i dzielić się jedynie zebranymi obserwacjami. Obszar poszukiwań to rejon Morza Północnego na wschód od wybrzeża Szkocji, mniej więcej na wysokości Edynburga.

 

Jak zatonął ORP Orzeł?

Niestety przyczyna zatonięcia jednostki nie jest znana. Koncepcji zatonięcia okrętu jest aż dziewięć. Kilka z nich (jedne źródła podają 3, inne 4 wersje) są bardziej prawdopodobne od innych. Grupa Santi skupiła się na jednej z nich prowadząc jej analizę oraz kwerendę w jednym z archiwów. Niewykluczone, że jednostka została naniesiona na mapy jako zupełnie inny wrak. Zapewne odnalezienie wraku ORP Orzeł pozwoli rozwikłać jedną z największych zagadek polskiej historii…


 

 

Źródło: tvn24; wpolityce.pl; Rzeczpospolita


 

Czytaj więcej o poszukiwaniach ORP Orzeł:

 

 

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka
Nurkowie Czarnobyla – historia trzech, prawdziwych Bohaterów
USA: udana akcja ratunkowa nurka uwięzionego w jaskini
Attersee: wypadek polskich nurków na Ofen
P jak PLASTIK – nowy znak nurkowy

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top