P jak PLASTIK – nowy znak nurkowy

P jak PLASTIK - nowy znak nurkowy
P jak PLASTIK – nowy znak nurkowy

Środowisko nurkowe doczekało się propozycji nowego, międzynarodowego znaku P jak PLASTIK. Pomysłodawcami tego sygnału są holenderskie firmy nurkowe oraz Fundacja Plastic Soup, której nie są obce problemy zanieczyszczenia mórz i oceanów.

 

Nurkowie mają do dyspozycji wiele sygnałów opisujących nie tylko zagrożenia (brak gazu, problemy zdrowotne), ale również podwodne życie morskie na przykład: ośmiornicę, żółwia czy rekina. Jednak do tej pory nie ustalono znaku nurkowego dla największego truciciela naszych oceanów: PLASTIKU!

 

Każdego roku tysiące zwierząt morskich zostaje złapanych w plastikowe śmieci lub myli plastik z żywnością, w wyniku tego ginie. Zanieczyszenie wód jest na tyle duże, że chorują również rafy koralowe chorują, bowiem tworzywa sztuczne działają niczym magnes na toksyny. PLASTIK stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla podwodnego życia oraz zagrożenie dla naszej pasji – NURKOWANIA!

 

Jeśli nie dokonamy radykalnych zmian w naszym sposobie życia oraz myślenia o odpadach, o zanieczyszczeniu środowiska, to już w 2050 roku w oceanach zamiast ryb będziemy oglądać śmieci z tworzywa szytucznego (zobacz film poniżej). To naprawdę przerażająca perspektywa.

 

Jakie jest zastosowanie znaku nurkowego P?

Użyj znak nurkowy P, gdy zauważysz pod wodą plastik by dać znać swojemu partnerowi, że nie tylko widzisz śmieci z tworzywa sztucznego, ale również chcesz je zabrać ze sobą.

 

Celem tego znaku jest zachęcenie jak największej liczby nurków na całym świecie do rozprzestrzeniania świadomości oraz podejmowania działań przeciwko pladze tworzyw sztucznych, która stanowi coraz większy problem i zagrożenie dla oceanów.


 

P jak PLASTIK - nowy znak nurkowy
P jak PLASTIK

Czy znak nurkowy P zagości w nurkowym świecie?

Zapewne dopiero po upływie jakiegoś czasu możliwa będzie odpowiedź na to pytanie. Niezależnie od tego czy znak  nurkowy P przyjmie się wśród nurków, to warto wyznawać zasadę: Zabierz ze sobą tylko plastik, pozostaw po sobie jedynie bąble.

 

Pokaż, że zależy Ci na czystych oceanach – już DZIŚ udostępnij nowy znak nurkowy jak największej liczbie osób!

Możesz również pobrać plakat i użyć hashtaga #PforPlastic w mediach społecznościowych!

Zacznij używać nowego sygnału nurkowego P i naucz go innych!

 

Społeczności nurkowej życzymy nie tylko bezpiecznego, ale również świadomego i odpowiedzialnego nurkowania.


 

NIE dla nurkowania w plastikowych wodach!


 

Źródło: plasticsoupfoundation.org

Podobne posty

Leave a Comment