Plaża na Malediwach niczym gwiaździste niebo

Plaża na Wyspie Mudhdhoo, Malediwy

 

Kosmiczna plaża na Malediwach
Kosmiczna plaża na Malediwach
Fot. Flickr/ hala065

 

Kosmiczna plaża na Malediwach
Kosmiczna plaża
na Malediwach
Fot. Flickr/ hala065

Nie ulega wątpliwości, że Malediwy to jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi. To nie tylko szerokie, piaszczyste plaże, ciepły, szmaragdowy ocean ale także egzotyczna, nieco kosmiczna przyroda.

 

Czasem można tu zobaczyć także jedno z najbardziej bajkowych zjawisk na świecie – świecącą na niebiesko plażę przypominającą gwiaździste niebo. Taki niezwykły obrazek urzekł Willa Ho – tajwańskiego turystę przebywającego na wyspie Mudhdhoo, w atolu Baa.

 

Nocna plaża mieniła się magicznym niebieskim i turkusowym kolorem. Jednak Ho był błędnie przekonany, że to zasługa jakiegoś wyjątkowego piasku. Prawda okazuje się zupełnie inna…

 

Ten czarodziejski pokaz to w rzeczywistości zasługa Lingulodinium Polyedrum, mikroskopijnych organizmów, u których ruch wody powoduje bioluminescencję. Stworzenia te podrażnione ruchem wody przepływających obok ryb, skorupiaków czy od ruchu ludzkich stóp lub dłoni rozbłyskują turkusowym światłem. Organizmy tych wyjątkowych istot potrafią w ułamku sekundy przekształcić substancję zwaną lucyferyną, dzięki lucyferazie, w oksylucyferynę a następnie rozbłysnąć zimnym światłem bioluminescencji. Zjawisko to występuje powszechne w ciepłych morzach.

 

Ciekawostką jest fakt, że zjawisko to można czasem zaobserwować w Polsce. Ostatni raz ten niepospolity pokaz świetlny był widoczny nocą w okolicach Rewy, w Zatoce Puckiej.


 

 

Źródło: www.boredpanda.com; Wirtualna Polska

Podobne posty

Leave a Comment