Podnoszenie wraku Costa Concordia

costa
Ostatnie prace przed podniesieniem wraku

Właśnie rozpoczyna się bezprecedensowa w historii żeglugi operacja podniesienia wraku statku Costa Concordia, który w styczniu 2012 roku u osiadł na skałach u brzegu włoskiej wyspy Giglio.

 

Nigdy wcześniej nie próbowano ustawić w pionie leżącego na skałach i częściowo zanurzonego statku długości 290 metrów, 70 metrów wysokości i ważącego 114 tys. ton. W prace zaangażowanych jest 500 specjalistów z różnych dziedzin, pochodzących z wielu krajów.

 

Cała operacja powinna potrwać od 12 do 24 godzin, chociaż może się przedłużyć nawet na kilka dni. Inżynierowie, którzy rok opracowywali skrupulatnie każdy krok podnoszenia statku,uważają , że kluczowe znaczenie będzie miało pierwszych 5-6 godzin. To w tej fazie dojdzie do oddzielenia statku od morskich skał.

 

Statek ma zostać ustawiony na sześciu stalowych platformach, które wybudowano na dnie morza i umocniono workami z cementem. Aby ustawić Costę we właściwej pozycji przyspawano do niej zbiorniki balastowe i stalowe liny, które zostaną naciągnięte przez przymocowane do platform siłowniki hydrauliczne. Jeśli prowadząca akcję ekipa popełni błąd, statek może przewrócić się lub zsunąć po dnie, co doprowadzi do jego zatonięcia.

Podobne posty

2 Thoughts to “Podnoszenie wraku Costa Concordia”

Leave a Comment