Podsumowanie Nurkowych Demo Days na Koparkach

Koparki - podsumowanie Nurkowych Demo Days 2018

Stoisko SANTI

Otwarcie sezonu nurkowego w 2018 roku w ramach inicjatywy Nurkowych Demo Days już za nami. Tradycyjnie już nurkowie z całej Polski, ale również z zagranicy przybyli na jedno z najpopularniejszych miejsc nurkowych w naszym kraju – Koparki w Jaworznie, na bazie Via Sport Diving Marina Koparki.

 

To były dwa dni intensywnych spotkań, rozmów i prelekcji… Myślę, że każdy nurek, poczynając od początkującego na zaawansowanym nurku technicznym, jaskiniowym, rebeatherowym kończąc znalazł coś dla siebie.

 

Przede wszystkim dopisała pogoda… nawet lekki sobotni deszcz nie zraził fanów podwodnego świata. Niestety nie dopisała wizura, miejscami nie przekraczała ona 2 metrów. Za to maksymalna głębokość na Koparkach była zadowalająca, ze względu na wysoki poziom wody można było zanurzyć się na… aż 19 metrów!


 

Koparki - podsumowanie Nurkowych Demo Days 2018

Wiata SUEX i JJ-CCR

Podsumowanie Nurkowych Demo Days na Koparkach

RAID – jedna z najmłodszych organizacji na polskim rynku nurkowym

 


 

Podsumowanie Nurkowych Demo Days na Koparkach

Kobiece nurkowanie techniczne. Spotkanie prowadziła Magdalena Rozmus

Nie obyło się bez prelekcji. Wyjątkowo, w tym roku nie cieszyły się one zbyt dużym zainteresowaniem (a szkoda). Jednak małe grono słuchaczy sprawiało, że wykłady zamieniały się w kameralne spotkania, z których można było znacznie więcej wynieść.

 

Sama zdecydowałam się na udział w trzech wykładach. Pierwszy, bliski memu sercu temat, to nurkowanie techniczne kobiet, prowadzony przez Magdalenę Rozmus, instruktora z Centrum Nurkowego SeaHorse.

 

Kolejny, prowadzony przez Marcina Bramsona z Deep Adventure, który na co dzień nurkuje i szkoli na jednostce XCCR. Marcin w przystępny sposób przedstawił podstawową wiedzę dotyczącą nurkowania na obiegu zamkniętym. W rebreatherowym ABC ujął on nie tylko zalety, ale również wady obiegu zamkniętego. Z pewnością przed przejściem na CCRa warto dobrze przeanalizować za i przeciw.

 

Ostatnia prelekcja, którą byłam żywo zainteresowana, to prezentowane przez Wojtka Tuchlińskiegoinstruktora z Centrum Nurkowego SeaHorse, kwestie asekuracji i autoasekuracji w głębokich nurkowaniach dekompresyjnych. Wojtek przybliżył słuchaczom zagadnienia opierając się na ostatnich, znanych mu wypadkach nurkowych.


Podsumowanie Nurkowych Demo Days na Koparkach

Wykład Wojtka Tuchlińskiego

Podsumowanie Nurkowych Demo Days na Koparkach

Prelekcja Marcina Bramsona: ABC Rebreathera


 

Koparki - podsumowanie Nurkowych Demo Days 2018

Flota SUEX

Dla nas Nurkowe Demo Days, to przede wszystkim możliwość sprawdzenia sprzętu pod wodą oraz okazja do spotkań towarzyskich. Imprezy typu Demo Days mają tę przewagę nad konferencjami z napiętym harmonogramem, że ich uczestnicy, wystawcy, producenci sprzętu mają CZAS.

 

Czas, który mogą oni poświęcić nurkom, każdemu z osobna. Można podejść, porozmawiać, podotykać sprzęt, co więcej w większości można sprzęt nurkowy zabrać pod wodę i osobiście przekonać się jak sprawdza się w trakcie nurkowania. Szczerze zachęcam do korzystania z możliwości wypożyczania wszelkiego rodzaju sprzętu NURKOWEGO DEMO. Nikt nie wie lepiej co jest nam potrzebne, co jest dla nas wygodne niż my sami. Zachęcam do testowania!


 

Podsumowanie Nurkowych Demo Days na Koparkach

Wiata SUEX

Nam udało się porozmawiać z  Clemensem Schützenhoferem, który przybył na Koparki z całą flotą podwodnych skuterów SUEX. Rozmowa była bardzo konkretna, merytoryczna. Głównie dotyczyła rozwiązań stosowanych przez SUEXa w produkowanych przez nich skuterach, zwłaszcza w kontekście nurkowań jaskiniowych.

 

Myślę, że z Clemenzo spotkamy się jeszcze nie raz. Na pewno skorzystamy z możliwości przetestowania modeli SUEX w austriackim jeziorze Attersee.


 

Podsumowanie Nurkowych Demo Days na Koparkach

Skuter SEACRAFT

Oprócz SUEXa na Nurkowych Demo Daysach pojawiły się również podwodne skutery SEACRAFT. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, które produkowane jest w Polsce. O zastosowanej technologii, metodzie działania oraz sposobie użytkowania skuterów szczegółowo opowiedział nam Jarek Macedoński.

 

Drugiego dnia Nurkowych Demo Days zabraliśmy SEACRAFTY pod wodę. Pierwsze spostrzeżenie, to fakt, że są one bardzo ciche. Kolejne, lekko się prowadzą a zastosowana w nich stabilizacja sprawia, że układają się pod wodą w dogodnej pozycji (rączką do góry, oczywiście przy właściwym wyważeniu). Spędziłam na skuterze pod wodą nieco ponad godzinę, to zbyt mało by wydawać jakieś opnie. Jednak z pewnością wrócę jeszcze do skuterów SEACRAFT i wypróbuje je na Hańczy.


 

Podsumowanie Nurkowych Demo Days na Koparkach

Jarek Macedoński prezentujący skuter SEACRAFT

Podsumowanie Nurkowych Demo Days na Koparkach

Wiata SEACRAFT


 

Podsumowanie Nurkowych Demo Days na Koparkach

Michał Rachwalski opowiada nam o JJ-CCR

Była również okazja do rozmowy z instruktorami, którzy szkolą na różnych jednostkach rebreatherów. Naszym celem stali się: Łukasz Piórewicz z Centrum Techniki Nurkowej oraz Michał Rachwalski z Deep Silence w zakresie wiedzy na temat JJ-CCR. Natomiast odnoście informacji na temat XCCR udało nam się porozmawiać po prelekcji z Marcinem Bramsonem z Deep Adventure.

 

Serdeczne podziękowania, dla wszystkich osób, które poświęciły nam czas. Do zobaczenia za rok!


 

Podsumowanie Nurkowych Demo Days na Koparkach

Marcin Bramson opowiada nam o XCCR

Podsumowanie Nurkowych Demo Days na Koparkach

Niektórzy naprawdę wchodzili do wody 😉


 

Czytaj także:


 

Opracowanie własne

3 komentarze

  1. Impreza świetna, sporo sprzętu, ciekawe prelekcje i mnóstwo ciekawych ludzi. Mam jednak jedno pytanie do organizatora: KTO WPADŁ NA POMYSŁ, ABY W BLASZANYCH WIATACH ZROBIĆ STOISKA ??? To są wiaty dla nurków, których było naprawdę sporo. Taka wiata pomieści naprawdę sporo osób i niekoniecznie musi być stoiskiem ze sprzętem. W rezultacie nurkowie przebierali się w autach, na trawie, na ławkach itd. tymczasem np w wiacie SUEX stał sobie jeden skuter na stojaczku. Wiaty są dla nurków a na koparkach jest tyle miejsca, że jeśli ktoś się chce wystawiać to niech sobie stoisko zorganizuje… Duży minus dla organizatora!!!

  2. Przecież tego można było się spodziewać. Zero wizury, zero miejsca na sprzęt dla nurków. Chcąc ponurkować wypadało wybrać się na inny akwen, co też uczyniłem 🙂

  3. Co się stało na Zakrzówku w niedzielę 27.05. Podobnież był jakiś wypadek nurkowy i ofiara nie odzyskała przytomności???

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka
Nurkowie Czarnobyla – historia trzech, prawdziwych Bohaterów
USA: udana akcja ratunkowa nurka uwięzionego w jaskini
Attersee: wypadek polskich nurków na Ofen
P jak PLASTIK – nowy znak nurkowy

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top