Podwodna symulacja misji Apollo 11

Podwodna symulacja misji Apollo 11
Podwodna symulacja misji Apollo 11
Astronauta ESA Jean-François Clervoy stojący w Comex podczas kosmicznego spaceru u wybrzeży Marsylii, Francja
Fot. Alexis Rosenfeld/ESA

To niesamowity widok – ubrany w skafander samotny astronauta na tle szarego, nieziemskiego krajobrazu. Tylko skąd te pęcherzyki powietrza ulatujące ze skafandra…?

 

Okazuje się, że nie są to zdjęcia do filmu fantasy, to podwodna symulacja misji Apollo 11 przeprowadzona jesienią tego roku przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

 

Astronauci pracowali na dnia Morza Śródziemnego u wybrzeży Marsylii we Francji. Były to prowadzone przez ESA podwodne treningi symulujące kosmiczne spacery w warunkach zbliżonych do panujących na Księżycu.

 

Astronauta ESA Jean-François Clervoy oraz Hervé Stevenin zagrali role Neila Armstronga i Buzza Aldrina przeprowadzając podwodną symulację historycznej misji Apollo 11 na Księżycu, nazwaną „Apollo 11 w morzu.”

 

Comex – francuska firma specjalizująca się w głębokich nurkowaniach, dokonała symulacji grawitacji występującej na Księżycu poprzez regulacje pływalności astronautów do jednej szóstej grawitacji odczuwalnej na Ziemi. Obserwatorzy czuwali nad przebiegiem misji z pływającego powyżej statku badawczego firmy Comex.


 

Podwodna symulacja misji Apollo 11
Podwodna symulacja misji Apollo 11
Astronauta ESA Hervé Stevenin przygotowany do pobrania za pomocą rury i młotka próbek z gleby u wybrzeży Marsylii, Francja.
Fot. Alexis Rosenfeld/ESA

Obaj astronauci mięli na sobie specjalnie zaprojektowane do kosmicznych spacerów skafandry Gandolfi. Powstał one w oparciu o rosyjskie skafandry Orlan.

 

Podczas symulacji misji pobrane zostało kilka próbek gleby z narzędzi podobnych do tych używanych na Księżycu przez załogę Apollo 11.

 

Clervoy jest doświadczonym astronautą, który uczestniczył aż w trzech misjach kosmicznych NASA. Natomiast Stevenin jest doświadczonym instruktorem dla astronautów ESA, prowadzi szkolenia w Europejskim Centrum Astronautów w Niemczech.

 

Szkolenie to stanowi pierwszy krok w kierunku rozwoju europejskiej wiedzy o symulacjach spacerów kosmicznych w ramach częściowej grawitacji do zwiedzania Księżyca, asteroid czy Marsa.


 

Podwodna symulacja misji Apollo 11
Podwodna symulacja misji kosmicznej podczas której astronauta musi opuścić statek kosmiczny do wykonywania czynności pomiarowych na powierzchni asteroidy w warunkach nieważkości.
Fot. COMEX
Podwodna symulacja misji Apollo 11
Zdjęcie przedstawia symulację pobierania próbek gleby oraz montaż flagi przez astronautę.
Fot. COMEX

 


 


 

 

Źródło: www.esa.int

Podobne posty

One Thought to “Podwodna symulacja misji Apollo 11”

  1. Stasiak

    ładna stronka

Leave a Comment