Podwodne drony

Podwodny dron
Podwodne drony
Fot. Ben Allsup, Teledyne Webb Research

Okazuje się, że nie tylko niebo może być zdominowane przez bezzałogowce. Amerykanie mają zamiar uruchomić w najbliższym czasie podwodne drony, które będą pływały w oceanach.

 

Nowe urządzenia, zwane Slocum Gliders, nie wymagają stosowania paliwa bowiem poruszają się wraz z oceanicznymi prądami. Nazwa została nadana dla uczczenia pamięci kapitana Joshua Slocuma – pierwszego człowieka, który już na początku XIX wieku, opłynął samotnie Ziemię.

 

Podwodny dron funkcjonuje dzięki wykorzystaniu efektu zwanego wyporem hydraulicznym. Jego wnętrze jest tak zaprojektowane, że może pobierać wodę, która działa jak balast. Tym samym urządzenie może regulować ciężar właściwy pozwalający na odpowiednią zmianę głębokości zanurzenia w prądach oceanicznych. W trakcie ruchu prędkość drona to najwyżej 1,6 kilometra na godzinę.

 

Oczywiście przy odpowiednim rozmieszczeniu i stosownej ilości dronów w wodach przybrzeżnych urządzenia te mogą dobrze pełnić zadania zwiadowcze. Co ciekawe dron może pozostawać pod wodą nawet kilka lat. Wynurza się co jakiś czas tylko w celu przekazania zebranych danych. Armia bezzałogowych dronów może okazać się niezwykle pomocna w wykrywaniu min morskich.

 

Stworzeniem i testowaniem dronów zajmuje się firma Teledyne Webb Research. Tylko w 2009 roku amerykańska marynarka wojenna zainwestowała w powstanie 150 takich urządzeń około 56 milionów dolarów. Podwodne drony mają być dostarczone już w 2014 roku, swoją służbę rozpoczną od patrolowania wód przybrzeżnych USA.


 

 

 


 

Źródło: rt.com

Podobne posty

2 Thoughts to “Podwodne drony”

  1. […] zaginionej w XVI wieku karaki Flor de la Mar. Tę ostatnią udało się namierzyć dzięki podwodnym dronom na dnie Morza Jawajskiego na wysokości miasta Semarang. Jeśli ta informacja przekazana przez dwie […]

Leave a Comment