Podwodne kręgi w Bałtyku u wybrzeża Danii

Podwodne kręgi w Bałtyku u wybrzeża Danii
Tajemnicze podwodne kręgi w Bałtyku
u wybrzeża Danii
Fot. Jacob T. Johansen

Minęło zaledwie kilka dni od wiadomości o odkryciu w Bałtyku reliktów sprzed 11 tysięcy lat a mamy dla Was kolejną, nieco bardziej tajemniczą informację dotyczącą naszego zimnego morza.

 

Już wiemy, że zagadkowe podwodne kręgi dostrzeżone u wybrzeży Danii w okolicach Wyspy Møn nie są dziełem obcych ani też pozostałościami po wybuchach z okresu II Wojny Światowej. Poznajcie prawdę…

 

Pierwszy raz tajemnicze pierścienie zostały uchwycone na zdjęciach turystów w 2008 roku i ponownie w 2011 roku, wywołując fale spekulacji podobnych do tych dotyczących zbożowych kręgów. Od początku zastanawiające było występowanie zielonej trawy morskiej w formacjach o kształcie pierścieni. Niektóre z nich mają nawet 18 metrów szerokości. Jednak nikt nie wiedział czym tak naprawdę są tajemnicze, podwodne kręgi w Bałtyku?

 

Dopiero pod koniec ubiegłego roku z wyjaśnieniem przyszli biolodzy, którzy stwierdzili, że zagadkowe kręgi są wynikiem toksycznych siarczków występujących w osadzie dna morskiego. Dokładniej tajemnicze kształty powstają w wyniku interakcji pomiędzy trawą morską a siarczkami znajdującymi się w bałtyckim dnie.

 

Trawa morska rośnie zazwyczaj promieniście na zewnątrz tworząc duże, okrągłe trawiaste dywany. Jednak wraz ze wzrostem i zarastaniem płytkich wód przybrzeżnych trawy morskie mają tendencję do chwytania i izolowania osadu, po którym normalnie rozrastałyby się dalej.  Kiedy wokół trawy nagromadzi się spora ilość osadu nasyconego siarczkami, wtedy trucizna zaczyna zabijać rośliny, poczynając od najstarszych a co za tym najsłabszych roślin zlokalizowanych w centrum okręgu.

 

W rezultacie tworzą się formacje morskiej trawy przypominające pierścienie. Póki co nie wiadomo czy tak wysokie stężenie siarczków jest efektem naturalnym czy może wynikiem zanieczyszczenia Bałtyku. Szczegółowe wyjaśnienie tajemniczych kręgów w Bałtyku znajdziecie w aktualnym wydaniu  czasopisma Marine Biology.


 

 

Opracowanie własne


 

Czytaj także:

 

Relikty z epoki kamienia w Bałtyku
W Bałyku odkryto relikty
z epoki kamienia
Tajemniczy obiekt na dnie Bałtyku
Tajemniczy obiekt
na dnie Bałtyku

 

Podobne posty

2 Thoughts to “Podwodne kręgi w Bałtyku u wybrzeża Danii”

  1. adam

    …mialem nadzieje,ze to kosmici…byliby tak blisko i moze na Wiejska by zawitali 😉

  2. On

    Fakt, przydało by się…wszak dzisiaj okradaja nas z OFE 🙁

Leave a Comment