Podwodne muzea na świecie, Noc Muzeów 2016

Podwodne muzea na świecie, Noc Muzeów 2016
Figury autorstwa Jasona deCaires Taylora czekające na zatopienie

Dziś, z okazji Nocy Muzeów 2016 prezentuję mały przegląd podwodnych muzeów znajdujących się na świecie. Podwodnych parków z atrakcjami, dziełami sztuki czy po prostu zatopionymi przedmiotami powstaje na świecie coraz więcej, często są one lokalizowane w dość atrakcyjnych turystycznie rejonach.

 

Podwodne muzea są tworzone z myślą o nurkach z każdym stopniem przeszkolenia. Są one równie chętnie odwiedzane przez freediverów czy po prostu snurków.

 

Z reguły podwodne atrakcje umieszczane są w bliskim sąsiedztwie brzegu (do 100 metrów) , relatywnie płytko (do kilkunastu metrów głębokości) w wodach o dobrej lub wręcz bardzo dobrej widoczności (nawet do kilkudziesięciu metrów).


 

MUSA (Underwater Muzeum of Art), Meksyk

Podwodne muzea na świecie - przegląd z okazji Nocy Muzeów 2016
MUSA (Underwater Muzeum of Art), Meksyk

Myślę, że jest to jedno z najsłynniejszych podwodnych muzeów na świecie a zdjęcia niektórych eksponatów są rozpoznawalne nie tylko przez fanów podwodnego świata.

 

Meksykańskie MUSA (oryginalna nazwa: Museo de Arte Subacuático) powstało w 2009 roku w wodach Morza Karaibskiego, nieopodal wyspy Kobiet (Mujeres) oraz Punta Nizuc w Cancun.

 

Pomysłodawcami i wykonawcami projektu są: Jaime González Cano, dyrektor National Marine Park, Roberto Díaz Abrahama, ówczesny prezesa Morskiego Stowarzyszenia Cancun oraz angielski rzeźbiarz Jason deCaires Taylor.

 

MUSA powstało w celu wykazania oddziaływania pomiędzy sztuką a środowiskiem naturalnym. Warto podkreślić, że rzeźby stanowią część sztucznej rafy, której zadaniem jest kolonizowanie życia morskiego.

 

Poniższe fotografie pokazują, poczynając od lewej, starca następnie kobietę z Cancun w Meksyku, którzy byli wzorcami dla podwodnych rzeźb pokazanych na środkowym zdjęciu. Natomiast fotografia po prawej stronie ukazuje figurę po kilku latach od umieszczenia pod wodą. Jest ona pokryta wodorostami, gąbkami, zapewnia doskonały dom dla życia rafy.


 

MUSA (Underwater Muzeum of Art), Meksyk
Tak czas wpływa na posągi w MUSA
Podwodne muzea na świecie, Noc Muzeów 2016
Na posągach w MUSA kwitnie życie

 


 

Obecnie stała ekspozycja to ponad 500 rzeźb naturalnej wielkości. Jest to jedno z największych i najbardziej ambitnych podwodnych muzeów na świecie. Wszystkie rzeźby są przymocowane do dna morskiego i wykonane ze specjalistycznych materiałów ułatwiających życie koralowcom. Łącznie instalacje zajmują powierzchnię ponad 420 m² jałowego, piaszczystego podłoża i ważą ponad 200 ton. Salon Manchones położony nieopodal wyspy Kobiet to ekspozycja na głębokości 8 metrów. Natomiast Salon Punta Nizuc zlokalizowany jest na głębokości 4 metrów.

 

Zobacz galerię zdjęć z MUSA

 


 

 

Muzeum Atlantico, Lanzarote

Kolejna propozycja podwodnej kontemplacji sztuki znajduje się znacznie bliżej Polski, na Wyspach Kanaryjskich, dokładniej na Lanzarote u wybrzeży popularnej miejscowości Playa Blanca. Muzeum to choć znacząco oddalone od Meksyku, ma wiele wspólnego z MUSA. Otóż autorem podwodnych instalacji jest ten sam brytyjski artysta – Jason deCaires Taylor.

 

 

Zatopionych zostało już kilkadziesiąt, naturalnej wielkości figur. Niezwykle ciekawe jest już samo przesłanie podwodnej wystawy, bowiem prace nawiązują do najbardziej przejmujących problemów współczesnego świata. Rzeźby mają skłaniać do refleksji na temat zagrożeń jakie czyhają na ludzi dzisiaj. Oczywiście posągi zostały wykonane z materiałów, które nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko, z czasem mają one stać się sztuczną rafą.


 

Podwodne muzea na świecie - przegląd z okazji Nocy Muzeów 2016
Podglądacze Jason deCaires Taylor
Muzeum Atlantico
Podwodne muzea na świecie - przegląd z okazji Nocy Muzeów 2016
Rubikon Jason deCaires Taylor
Muzeum Atlantico

 

Podwodne muzea na świecie - przegląd z okazji Nocy Muzeów 2016
Tratwa z Lampeduzy Jason deCaires Taylor Muzeum Atlantico

Jedną z instalacji jest Tratwa z Lampedusy, która nawiązuje do słynnego XIX-wiecznego obrazu Theodore’a Gericaulta pod tytułem Tratwa Meduzy. Niegdyś tragedia rozbitków była głosem przeciwko niesprawiedliwości i krytyką francuskiego systemu politycznego. Dziś,  artysta Jason deCaires Taylor chce pokazać bierność i bezradność społeczności międzynarodowej wobec dramatu uchodźców przedostających się drogą morską do Europy. Ponadto prezentowane obiekty mają skłaniać do refleksji na tematy dotyczące zachowania turystów czy stosowania nowych technologii.

 

Muzeum Atlantico to najmłodsze, podwodne muzeum w Europie. Figury zostały zatopione niedawno, więc nie zdążyło się jeszcze na nich na dobre zadomowić życie morskie. Dzieła znajdują się na głębokości od 12 do 17 metrów. Prace nad ukończeniem Muzeum Atlantico mają potrwać do 2017 roku. W sumie pod wodą znajdzie się 400 naturalnej wielkości posągów, które powinny przetrwać około 300 lat!

 

Więcej informacji znajdziecie tutaj: Podwodne Muzeum Atlantico na Lanzarote


 


 

 

Podwodne Muzeum Monterroso, Honduras

Podwodne muzea na świecie, Noc Muzeów 2016
Podwodne Muzeum Monterroso

Podwodne Muzeum Monterroso zlokalizowane u wybrzeży wyspy Roatán, największej w archipelagu wysp Bahia (ang. Bay Islands) w Hondurasie.

 

Swoją podwodną przygodę rozpoczynamy w Sandy Bay położonej na północnej stronie wyspy Roatan. Tutaj w krystalicznie czystej wodzie możemy poznać kulturę oraz historię archipelagu wysp Bahia.

 

Wśród eksponatów znajdują się rzeźby i artefakty z epoki Majów, Garifuna i Paya. Oczywiście spotkacie tu wiele tropikalnych ryb oraz morskich stworzeń, które traktują to miejsce jako swój dom.


 

Podwodne muzea na świecie, Noc Muzeów 2016
Podwodne Muzeum Monterroso Honduras
Podwodne muzea na świecie, Noc Muzeów 2016
Podwodne Muzeum Monterroso

 

 

Podwodny Park Historyczny, Chorwacja

Podwodne muzea na świecie - przegląd z okazji Nocy Muzeów 2016
Podwodny Park Historyczny w Chorwacji

Podwodny Park Historyczny u wybrzeży chorwackiej wyspy Mali Lošinj, to unikalny projekt w tej części Europy. Podwodna wystawa to składa się z 11 eksponatów zainstalowanych na głębokości 5 i 15 metrów. Łącznie przedmioty te tworzą podwodny tor o długości 300 metrów.

 

Ekspozycja składa się z mało oryginalnych obiektów, jednak fakt, że  są one niemymi świadkami bogatej historii wyspy oraz regionu przesądza o niepowtarzalności tego miejsca.

 

W okresie od 1 czerwca do 30 września Park Historyczny jest otwarty codziennie (również w niedziele) od godziny 8:00 rano do 20:00 wieczorem.

Więcej praktycznych informacji znajdziecie tutaj: Podwodny Park Historyczny w Mali Lošinj


 

 

Podwodne Muzeum na Krymie

Podwodne muzea na świecie - przegląd z okazji Nocy Muzeów 2016
Podwodne muzeum na Krymie

Dość ciekawa propozycja czeka na podwodnych turystów nieopodal Przylądka Tarkhankut – zachodniego punktu Półwyspu Krymskiego. Od 1992 roku istnieje tu podwodne muzeum, które każdego roku powiększa się o kolejne eksponaty.

 

Obecnie w zbiorach muzeum znajduje się ponad 50 rzeźb z okresu sowieckiego, popiersia artystów, pisarzy, rzeźbiarzy i malarzy. Wielką popularnością wśród nurków cieszy się Aleja Przywódców z popiersiami Lenina, Stalina czy Dzierżyńskiego. Ponadto zobaczycie tu replikę londyńskiego Tower Bridge, paryskiej wieży Eiffla czy Statuy Wolności. Wszystko znajduje się w dwóch salach wystawowych, które są oddzielone łukiem.

 

Podwodne muzeum na Krymie jest łatwo dostępne, zaledwie 100 metrów od brzegu na dnie Morza Czarnego, na głębokości 12 metrów.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: Niezwykłe podwodne muzeum na Krymie


 

 

Opracowanie własne

Zdjęcia: Facebook

Źródła: MUSA, Museum Atlantico, honduras.com, Daily Mail


 

Zobacz także tradycyjne muzea, które mogą zainteresować nurka:

Wrocławskie Hydropolis – muzeum poświęcone wodzie
Wrocławskie Hydropolis – muzeum poświęcone wodzie
Wystawa Titanic w Warszawie
Titanic niezwykła wystawa już niedługo w Warszawie
Titanic zaprasza na pokład
Cobh (Queenstown) w 104 rocznicę wypłynięcia Titanica

Podobne posty

Leave a Comment