Podwodne Wi-Fi

podwodna komunikajaNaukowcy z Uniwersytetu Buffalo w Nowym Jorku testują możliwości podwodnej komunikacji przy użyciu technologii wi-fi. Póki co próby są wykonywane w wodach jeziora, jednak celem badań jest stworzenie sieci bezprzewodowego internetu głęboko w morzu.

 

Badacze wyjaśniają, że technologia może pomóc w wykrywaniu fal tsunami. Głównym zamierzeniem ekspertów jest stworzenie wspólnych standardów podwodnej komunikacji, tak by łatwiej można było dzielić się danymi. W przeciwieństwie do standardowego wi-fi, który wykorzystuje fale radiowe, podwodna sieć wykorzystuje fale dźwiękowe.


 

Bezprzewodowa komunikacja pod wodą jest możliwa od jakiegoś czasu, ale problem leży w odrębnych systemach komunikacji używanych przez różne organizacje. Naukowcy z Uniwersytetu Buffalo podjęli próbę ich standaryzacji. Testy polegające na próbie transmisji danych pomiędzy dwoma 18-kilogramowymi sensorami znajdującymi się pod wodą prowadzone są na jeziorze Erie, niedaleko Buffalo.

 

W przyszłym miesiącu naukowcy zorganizują konferencję prasową w Tajwanie, na której przedstawią wyniki badań. Z niecierpliwością czekamy na rezultaty.

 

Być może już niedługo przeglądanie naszego serwisu będzie możliwe również pod wodą.


 

 

Źródło: www.bbc.co.uk

Podobne posty

Leave a Comment