Zobacz jak powstają podwodne zdjęcia z Olimpiady w Rio 2016

Podwodne zdjęcia z Olimpiady w Rio 2016

Zobacz jak powstają podwodne zdjęcia z Olimpiady w Rio 2016

Okazuje się, że podwodne akcenty towarzyszą również letniej olimpiadzie. Jednym z nich są sportowe zdjęcia wykonane pod wodą! Podwodne zdjęcia z Olimpiady w Rio de Janeiro powstają przy wykorzystaniu podwodnych robotów.

 

Fotograf sportowy Al Bello wielokrotnie fotografował sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich, jednak w tym roku postanowił wykorzystać podwodne roboty i wykonać zupełnie inne zdjęcia pokazujące uczestników zmagających się w wodnych dyscyplinach w ruchu. Roboty są używane podczas dokumentowania zawodów pływackich, skoków do wody oraz pływania synchronicznego.

 

Umieszczone na dnie basenu roboty pozwalają na znacznie bardziej wszechstronne fotografowanie pływaków. Ujęcia z dna basenu są wykorzystywane w artykułach prasowych oraz podczas transmisji. Okazuje się, że nie są to pierwsze Igrzyska, na których wykorzystuje się podwodne roboty do uchwycenia najciekawszych momentów. Podobne zrobotyzowane kamery zostały użyte w trakcie Olimpiady w Londynie w 2012 roku.


 

Zobacz jak powstają podwodne zdjęcia z Olimpiady w Rio 2016

Podwodne zdjęcia z Olimpiady w Rio

Zobacz jak powstają podwodne zdjęcia z Olimpiady w Rio 2016

Podwodne zdjęcia z Olimpiady w Rio


 

Wcześniej wykorzystywano jedynie kamery statyczne, które z wyprzedzeniem należało odpowiednio ustawić wyobrażając sobie gdzie będzie przepływał sportowiec. Było to dość kłopotliwe ograniczenie, które prowadziło często do obciętych ujęć, których nie można było poprawić w trakcie zawodów. Mocno utrudniało to wykonanie dobrych zdjęć.

 

Zobacz jak powstają podwodne zdjęcia z Olimpiady w Rio 2016

Getty podwodna kamera wykorzystywana podczas Olimpiady w Rio

Wykorzystane obecnie roboty Getty dają fotografom swobodę dokonywania zmian w czasie rzeczywistym. Robot pozwala nie tylko na korzystanie z opcji zoom (przybliżanie obiektów), zmianę kąta nachylenia czy obracanie. Teraz w trakcie jednej sesji można zrealizować wiele pomysłów.

 

Co prawda roboty nie poruszają się po dnie basenu, jednak ich ruchoma obudowa daje spore możliwości. W trakcie zawodów Al Bello znajduje się w pobliżu mety, siedzi przed ekranem komputera by za pomocą kontrolera gier uzyskać zdalny dostęp do aparatu. W ten sposób korzystając z możliwości robota, zdalnego wyświetlacza oraz swojej najlepszej wiedzy fotograf jest w stanie uchwycić zawodnika w kadrze.

 

Zespół składa się z zaledwie trzech osób – fotografów i certyfikowanych nurków jednocześnie. Każdego dnia sprawdzają oni zainstalowane na dnie basenu roboty. Na Olimpiadzie w Rio de Janeiro znajdują się dwa takie roboty. Niestety agencja odmówiła podania ceny każdego z nich.

 

Fotograf Al Bello twierdzi, że w najbliższym czasie nie nastąpi diametralny przełom i roboty nie zastąpią pracy człowieka-fotografa. Bello podkreśla, że robot to jedynie kolejne narzędzie, które pozwala wykonać lepsze zdjęcia i bardziej atrakcyjne ujęcia.


 


 

Źródło: CNN Money

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Niech MOC będzie z nami! Nurkowy Festiwal Mocy 2018
Kolejny Polak zginął we włoskim jeziorze Garda
Pobity rekord świata w nurkowaniu CCR 316m
Rekord świata w nurkowaniu CCR
Petycja w sprawie otwarcia Font Estramar dla nurków
Śmiertelny wypadek nurkowy na jeziorze Ińsko
PADI Women’s Dive Day 2018 za tydzień!
Belgijski nurek Marc Sluszny zginął w Font Estramar
Powstała grupa Jolly Diver SHE – stworzona dla nurkujących KOBIET!
Mszczonów: powstaje najgłębszy basen na świecie!

Na wesoło

Czy prezydent Andrzej Duda da NURA?

Jaka to roślina?

Potamogeton crispus (Rdestnica kędzierzawa)

Co to za zwierzę?

Wargacz linek (Symphodus tinca)

Nurkowości

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Google Plus

Scroll To Top