Podwodny mikrofon poszuka czarnej skrzynki lotu MH370

Podwodny mikrofon odszuka samolot lotu MH370
Podwodny mikrofon odszuka szczątki samolotu lot MH370

Niedawno pisaliśmy o podwodnych dronach, które wspomagają poszukiwania szczątków zaginionego samolotu Boeing 777 lot MH370. Okazuje się, że akcję poszukiwawczą wesprze również podwodny mikrofon. Być może urządzenie to przyczyni się do odnalezienia najcenniejszego – rejestratora parametrów lotu, czyli czarnej skrzynki…choć to jak szukanie igły w stogu siana.

 

Z ratunkiem przyszła US Navy, która udostępniła podwodny mikrofon o nazwie „holowana ryba” (Towfish). Jest to ważący 31 kilogramów, specjalnie zaprojektowany hydrodynamiczny, superczuły mikrofon, który umożliwia lokalizację czarnych skrzynek do głębokości nawet 6000 metrów. Urządzenie to skanuje 1000 metrów nad dnem morskim, może wykryć sygnał transpondera w promieniu dwóch mil i przeszukuje 150 kilometrów kwadratowych dziennie.

 

Przypominamy tylko, że obszar poszukiwań jest niemal dwukrotnie większy od powierzchni Polski. Ponadto trudno jest oszacować położenie wraku samolotu, gdyż silny prąd południowego Oceanu Indyjskiego mógł znacznie przemieścić jego poszczególne elementy.


 

 

Źródło: wired.com


 

Zobacz także:

 

Podwodne poszukiwania malezyjskiego samolotu
Podwodne poszukiwania malezyjskiego samolotu

Podobne posty

Leave a Comment