Podwodny pin-up Bruce’a Mozerta

Podwodny pin-up Bruce Mozert

Podwodny pin-up Bruce Mozert

Dziś podwodna fotografia to niemal chleb powszedni. Każdy nurek ma dostęp do różnego rodzaju, mniej lub bardziej profesjonalnego sprzętu. Inną kwestią pozostają umiejętności, jednak bez dwóch zdań – fotografować pod wodą może każdy!

 

Teraz, spróbujcie wyobrazić sobie wykonywanie podwodnych zdjęć w pierwszej połowie XX wieku. Nie jest to takie proste, prawda…?

 

Fotograf Bruce Mozert udowadnia, że brak nowoczesnych rozwiązań technicznych nie uniemożliwia wykonania naprawdę imponujących zdjęć podwodnych. Oglądnijcie te, które zrobiono w trendzie pin-up przy zastosowaniu wielu interesujących, innowacyjnych pomysłów. Uwaga, zdjęcia powstały w 1938 roku!


 

Podwodny pin-up Bruce Mozert

Podwodny grill…?
Dlaczego nie!

Podwodny pin-up Bruce Mozert

Podwodna prasówka

Podwodny pin-up Bruce Mozert

Relaks na huśtawce

 

 


Zdjęcia zostały wykonane w nurcie pin-up, który był charakterystyczny dla lat 40-tych i 50-tych XX wieku. Nazwa tego nurtu – z angielskiego przypiąć, powiesić – wynikała z faktu, że zdjęcia te publikowano głównie w formie plakatów, które mężczyźni przypinali na ścianach.

 

By najprościej zobrazować ów nurt, należy wyobrazić sobie piękne, uśmiechnięte kobiety ubrane w charakterystyczne, rozkloszowane sukienki lub skąpe stroje a nawet samą bieliznę przedstawiane w słodkich, sielankowych pozach.


 

Podwodny pin-up Bruce Mozert

Uwaga podwodna czarownica!

Podwodny pin-up Bruce Mozert

Twarzowe okulary

Podwodny pin-up Bruce Mozert

Panienka z okienka

 

 

 


 

Bez dwóch zdań Bruce Mozert stał się prekursorem tego rodzaju sztuki a jego podwodne dzieła stały się wprowadzeniem i inspiracją dla kolejnych pokoleń. Na początku XX wieku fotograf musiał pokonać wiele przeciwności i wykazać się niezwykłą kreatywnością podczas przygotowań do sesji. Zwłaszcza, gdy zdjęcia miały powstać pod wodą.

 

Bruce Mozert - podwodna obudowa

Podwodna obudowa stworzona specjalnie na potrzeby sesji

Pierwszym wyzwaniem było stworzenie specjalnej obudowy, która umożliwiłaby zanurzenie aparatu fotograficznego w wodzie. Konstrukcja została wykonana z blachy, drutu, pleksi, kilku gwoździ i śrub. Po raz pierwszy została ona użyta w 1930 roku w Silver Springs podczas kręcenia filmów „Tarzan”. Później Mozert zaprojektował inną obudowę, która mogłaby pomieścić kamerę oraz specjalny system oświetlenia.

 

Kolejną próbą były aranżacje poszczególnych scen w warunkach diametralnie różnych od tych, panujących na powierzchni. Jeśli coś nie funkcjonowało pod wodą tak, jak na powierzchni znajdował on substytut. Stąd rozpuszczalne tabletki Alka-Seltzer dawały wrażenie bąbelków rosnących w lampce szampana a proszek do pieczenia przypominał dym unoszący się z grilla. U Bruce’a Mozerta wszystkie podwodne zdjęcia wyglądają jak prawdziwe, zadbano o wszelkie detale.

 

Prezentowane zdjęcia powstały w przejrzystych wodach Florydy, dokładnie w Silver Springs. Ujęcia przedstawiające kobiety wykonujące takie czynności jak chociażby gra w golfa, grillowanie czy obserwacje przez teleskop zostały wykonane w celu promowania tego popularnego w owym czasie regionu turystycznego. Tysiące błyszczących odbitek zdjęć formatu 8x10cm zostało rozesłanych przez serwisy agencyjne w latach 1940-1970 na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe Silver Springs tak bardzo spodobało się fotografowi, że zamieszkał w nim na stałe.

 

Jedno jest pewne: Bruce Mozert przetarł szlaki podwodnej fotografii!


 

 

Opracowanie własne

 

Zdjęcia: mozertstudio.com

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Nie taki CCR straszny… pierwszy rok na obiegu zamkniętym
Konferencja Baltictech 2019 zbliża się wielki nurkami!
Krzysztof Starnawski przegłębił Sorgente del Gorgazzo: 222m
Dwa śmiertelne wypadki nurkowe Polaków
Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top