Podwodny pin-up Bruce’a Mozerta

Podwodny pin-up Bruce Mozert
Podwodny pin-up Bruce Mozert

Dziś podwodna fotografia to niemal chleb powszedni. Każdy nurek ma dostęp do różnego rodzaju, mniej lub bardziej profesjonalnego sprzętu. Inną kwestią pozostają umiejętności, jednak bez dwóch zdań – fotografować pod wodą może każdy!

 

Teraz, spróbujcie wyobrazić sobie wykonywanie podwodnych zdjęć w pierwszej połowie XX wieku. Nie jest to takie proste, prawda…?

 

Fotograf Bruce Mozert udowadnia, że brak nowoczesnych rozwiązań technicznych nie uniemożliwia wykonania naprawdę imponujących zdjęć podwodnych. Oglądnijcie te, które zrobiono w trendzie pin-up przy zastosowaniu wielu interesujących, innowacyjnych pomysłów. Uwaga, zdjęcia powstały w 1938 roku!


 

Podwodny pin-up Bruce Mozert
Podwodny grill…?
Dlaczego nie!
Podwodny pin-up Bruce Mozert
Podwodna prasówka
Podwodny pin-up Bruce Mozert
Relaks na huśtawce

 

 


Zdjęcia zostały wykonane w nurcie pin-up, który był charakterystyczny dla lat 40-tych i 50-tych XX wieku. Nazwa tego nurtu – z angielskiego przypiąć, powiesić – wynikała z faktu, że zdjęcia te publikowano głównie w formie plakatów, które mężczyźni przypinali na ścianach.

 

By najprościej zobrazować ów nurt, należy wyobrazić sobie piękne, uśmiechnięte kobiety ubrane w charakterystyczne, rozkloszowane sukienki lub skąpe stroje a nawet samą bieliznę przedstawiane w słodkich, sielankowych pozach.


 

Podwodny pin-up Bruce Mozert
Uwaga podwodna czarownica!
Podwodny pin-up Bruce Mozert
Twarzowe okulary
Podwodny pin-up Bruce Mozert
Panienka z okienka

 

 

 


 

Bez dwóch zdań Bruce Mozert stał się prekursorem tego rodzaju sztuki a jego podwodne dzieła stały się wprowadzeniem i inspiracją dla kolejnych pokoleń. Na początku XX wieku fotograf musiał pokonać wiele przeciwności i wykazać się niezwykłą kreatywnością podczas przygotowań do sesji. Zwłaszcza, gdy zdjęcia miały powstać pod wodą.

 

Bruce Mozert - podwodna obudowa
Podwodna obudowa stworzona specjalnie na potrzeby sesji

Pierwszym wyzwaniem było stworzenie specjalnej obudowy, która umożliwiłaby zanurzenie aparatu fotograficznego w wodzie. Konstrukcja została wykonana z blachy, drutu, pleksi, kilku gwoździ i śrub. Po raz pierwszy została ona użyta w 1930 roku w Silver Springs podczas kręcenia filmów „Tarzan”. Później Mozert zaprojektował inną obudowę, która mogłaby pomieścić kamerę oraz specjalny system oświetlenia.

 

Kolejną próbą były aranżacje poszczególnych scen w warunkach diametralnie różnych od tych, panujących na powierzchni. Jeśli coś nie funkcjonowało pod wodą tak, jak na powierzchni znajdował on substytut. Stąd rozpuszczalne tabletki Alka-Seltzer dawały wrażenie bąbelków rosnących w lampce szampana a proszek do pieczenia przypominał dym unoszący się z grilla. U Bruce’a Mozerta wszystkie podwodne zdjęcia wyglądają jak prawdziwe, zadbano o wszelkie detale.

 

Prezentowane zdjęcia powstały w przejrzystych wodach Florydy, dokładnie w Silver Springs. Ujęcia przedstawiające kobiety wykonujące takie czynności jak chociażby gra w golfa, grillowanie czy obserwacje przez teleskop zostały wykonane w celu promowania tego popularnego w owym czasie regionu turystycznego. Tysiące błyszczących odbitek zdjęć formatu 8x10cm zostało rozesłanych przez serwisy agencyjne w latach 1940-1970 na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe Silver Springs tak bardzo spodobało się fotografowi, że zamieszkał w nim na stałe.

 

Jedno jest pewne: Bruce Mozert przetarł szlaki podwodnej fotografii!


 

 

Opracowanie własne

 

Zdjęcia: mozertstudio.com

Podobne posty

Leave a Comment