Podwodny protest dla ratowania rekinów

Podwodny protest - Milczenie rekinów

Podwodny protest w obronie rekinów

W ubiegły piątek, 18 grudnia br., 87 nurków, głównie z Izraela, zanurzyło się w Morzu Czerwonym w celu zademonstrowania wsparcia dla ratowania rekinów na świecie. W ramach akcji nurkowie spędzili około 30 minut na głębokości do 20 metrów wykonując zdjęcia z 2-metrową imitacją rekina.

 

Ten niecodzienny, podwodny protest ma zwrócić uwagę na problem masowego odławiania rekinów dla płetw. Zdarzenie  jest pierwszym z serii międzynarodowych podwodnych protestów, które mają na celu podniesienie świadomości dotyczącej globalnego wymierania rekinów.

 

Kampania odbywa się pod hasłem: Milczenie rekinów. Pomysłodawcą oraz liderem akcji jest David Pilosof, nurek, fotograf, który ma nadzieję, że jego 2,5-letni wnuk będzie mógł w przyszłości zobaczyć rekiny w ich naturalnym środowisku, nie tylko w telewizji. Aktualnie trwają rozmowy z działaczami z Niemiec, Włoch i Francji. Wiadomo już, że 4 czerwca 2016 roku podobny protest odbędzie się w RPA. Oficjalne zakończenie podwodnych manifestacji odbędzie się na Cyprze w dniu 23 października 2016 roku. Szacuje się, że w finałowym zanurzeniu weźmie udział ponad 500 nurków.

 

Podwodny protest nurkow

Izraelscy nurkowie protestujący w celu ratowania rekinów

Prezentowane obok zdjęcie z wykonanym z tworzywa sztucznego rekinem zostało zrobione w ramach ćwiczeń około 2 tygodni przed planowanym, podwodnym protestem. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest wiele osób, które wspierają je wszystkimi możliwymi siłami. Logo kampanii zostało zaprojektowane przez ilustratorkę Shlomo Cohen. Natomiast atrapa rekina została wydrukowana w 3D przez izraelską firmę Massivit.

 

David Pilosof podkreślił, że od 1972 roku światowa populacja żarłaczy rafowych czarnopłetwych zmalała aż o 93%, liczba żarłaczy tygrysich o 97% a żarłaczy tępogłowych o 99%. Każdego roku na świecie poluje się na około 70 milionów rekinów, z czego większość na Dalekim Wschodzie. Co ciekawe nawet Unia Europejska pozwala na przywiezienie 20 kilogramów płetw rekina a Stanom Zjednoczonym nie udało się zakazać połowu rekinów. Dla przykładu w Izraelu zabronione jest poławianie tych zwierząt.

 

Tańcząca z rekinami

Hannah Fraser tańcząca z rekinami tygrysimi

Na świecie istnieje około 400 organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną rekinów. Jednak często to osoby związane ze środowiskiem morskim indywidualnie realizują własne pomysły by zwrócić oczy świata na problem poławiania rekinów.

 

Jednym z takich przykładów jest Hannah Fraser, która nagrywając swój podwodny taniec z rekinami postanowiła wyrazić sprzeciw przeciwko wprowadzonemu przez australijskie władze brutalnemu odławianiu rekinów w pobliżu plaż. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Tańcząca z rekinami tygrysimi.

 


 

Nazywam się rekin – POZNAJCIE MNIE


 

 

Źródło: jpost.com

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Systemy Sac Actun i Dos Ojos połączone! Najdłuższa zalana jaskinia świata!
Jak wygląda butla nurkowa po wybuchu?
Manewry ROV GRALmarine w kopalni Marie-Agnes
Nurkowe podsumowanie 2017 roku
Śmiertelny wypadek nurkowy na Hańczy
Odszedł Bil Phillips – legenda jukatańskich eksploracji
Jak szybko zakładasz swoją piankę?
Wypadek nurkowy na Attersee
Krzysztof Starnawski wraca do Meksyku!
Daniel Libeskind chce zbudować podwodny hotel w Morzu Czerwonym

Na wesoło

Święty Mikołaj nurkujący w akwarium

Jaka to roślina?

Potamogeton lucens (Rdestnica połyskująca)

Co to za zwierzę?

Psychrolutes marcidus

Nurkowości

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Google Plus

Scroll To Top