Podwodny sopel śmierci

Podwodny sopel śmierci
Podwodny sopel śmierci

 

Niesamowity, podwodny wodospad a może raczej podwodny sopel śmierci został nakręcony przez załogę BBC na Antarktyce.

 

Za pomocą specjalistycznych, podwodnych kamer poklatkowych udało się zarejestrować zjawisko wypychania solanki z pokrywy lodowej, która ze względu na swoje wysokie zasolenie tonie zamrażając wszystko co napotka na swej drodze, także organizmy żywe jakie jak jeżowce czy rozgwiazdy.

 

Jak powstaje podwodny sopel śmierci?

 

Zamarzająca woda morska nie tworzy lodu jaki wytwarzamy w naszych zamrażarkach. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia ze stałą, gęstą bryła, podczas gdy z wody morskiej tworzy się coś w rodzaju lodowej gąbki – sieci malutkich kanalików solankowych.

 

Zimą temperatura powietrza może być niższa niż -20 ° C podczas gdy temperatura wody morskiej pod pokrywa lodową wynosi tylko około – 1.9ºC. Przy takiej różnicy temperatur następuje naturalny przepływ ciepła z morskiej wody do bardzo zimnego powietrza. Właśnie w ten sposób powstają od dołu kolejne warstwy lodu. Sól znajdująca się w nowo powstałej warstwie lodu jest wypychana z kanałów solankowych powłoki lodowej a ponieważ jest ona mocno zasolona – przez co gęstsza od wody – tonie.

 

W ten sposób solanka zmienia się w opadający w kierunku morskiego dna pióropusz. Jednak ze względu na ekstremalne zimno solanka wypychana przez lód zamraża wodę morską, z którą wchodzi w kontakt. W ten sposób tworzy się delikatna lodowa rurka otoczona słonym pióropuszem. Tak powstaje brinicle (nazwa zjawiska nadana przez naukowców). Ten fenomen występuje zarówno w Arktyce i Antarktyce, jednak nagranie go wymaga anielskiej cierpliwości.


 

Zobaczcie pierwsze w historii nagranie ukazujące jak powstaje podwodny sopel śmierci:

 

 


 

Źródło: BBC Nature

Podobne posty

2 Thoughts to “Podwodny sopel śmierci”

  1. Marek

    Niezle…kto by pomysla?!

  2. ana

    czaderskie!! moze jednak warto pod lod sie skusic 😉

Leave a Comment