Unikalny podwodny świat odkryty na Wyspach Pitcairn

Unikalny podwodny świat odkryto na Wyspach Pitcairn
Czerwono-żółty gruper (Variola louti)

Badania przeprowadzone w dziewiczych wodach wysp Pitcairn będących zamorskim terytorium brytyjskim na Oceanie Spokojnym zaskoczyły nawet samych naukowców. Ten wyjątkowy pod wieloma względami podwodny świat skrywał aż 80 nieznanych dotąd gatunków ryb, koralowców i glonów.

 

 

Wyspy Pitcairn (w skład niewielkiego archipelagu wchodzą cztery wyspy: Pitcairn, Henderson, Ducie i Oeno) to jedno z najbardziej odległych miejsc na Ziemi. Wyspy te od kontynentów dzielą tysiące mil. Właśnie ta odległość pozwoliła okolicznym wodom uniknąć problemów z jakimi borykają się inne akweny, czyli przełowienia i zanieczyszczenia. Jedyną miejscowość – Adamstown zamieszkują zaledwie 53 osoby (większość to potomkowie marynarzy słynnego buntu na Bounty z 1789 roku).

 

Ryba z wysp Pitcairn
Piękna rogatnica z wysp Pitcairn

Jednak to nie lokalna ludność a morskie życie przyciągnęło uczestników wyprawy National Geographic. Jej wyniki, w tym lista nowych gatunków ryb, zostały opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE w ostatni piątek. Odkrycie zwiększa presję na rządzie brytyjskim by stworzyć największy na świecie obszar ochrony wód morskich na Pacyfiku. Przypomnę tylko, że w dniu 17 czerwca br. prezydent USA Barack Obama zapowiedział utworzenie największego morskiego rezerwatu na świecie – 780 000 km² w pobliżu niezamieszkałych wysp południowego Pacyfiku.

 

Co istotne wody Pitcairn są niezwykle przejrzyste. Uwaga – widoczność sięgająca nawet 75 metrów! Takie warunki sprzyjają rozwojowi raf koralowych oraz sprawiają, że kwitną one znacznie głębiej niż zwykle – do głębokości 100 metrów. Kolejną ciekawostką są gatunki różowych glonów wapiennych. Ich występowanie jest mocno uzależnione od światła, na wyspach Pitcairn natrafiono na nie na głębokości 382 metrów. Najważniejsze, że naukowcy zidentyfikowali tu aż 80 nowych gatunków ryb, koralowców i glonów.

 

Podwodny raj - wyspy Pitcairn
Rekinowate licznie zamieszkują wody wokół wysp Pitcairn

Zespół badaczy zajął się również głębszymi siedliskami wokół Pitcairn. Kamerę spuszczono na głębokość 1600 metrów co pozwoliło na znalezienie rzadkiego fałszywego rekinowatego (Pseudotriakis microdon) oraz kilku nieznanych dotąd gatunków.

 

Jest to jeden z najbardziej dziewiczych ekosystemów morskich na kuli ziemskiej. Pozwala zobaczyć jak funkcjonują rafy koralowe bez ingerencji człowieka.

 

Wyspiarze z Pitcairn poparli plan stworzenia ochronnej strefy wokół wysp. Zamiar jest naprawdę imponujący – powstałby rezerwat morski o powierzchni ponad 830 000 km². Tym samym byłby to największy na świecie chroniony obszar morski.


 

 

Źródło: The Guardian

Zdjęcia: National Geographic/ Fot. Enric Sala


 

Zerknij także na inne artykuły traktujące o ochronie Oceanów:

Ochrona Oceanów z amerykańskim rozmachem
Ochrona Oceanów z amerykańskim rozmachem
11 rzeczy, które każdy nurek może zrobić dla ocalenia OCEANÓW
11 rzeczy, które każdy nurek może zrobić dla ocalenia OCEANÓW
W Meksyku powstaje największa na świecie sztuczna rafa
W Meksyku powstaje największa na świecie sztuczna rafa

W Peru powstanie podwodny park dla ryb
W Peru powstanie podwodny park dla ryb
W Indonezji powstanie największy na świecie rezerwat mant
W Indonezji powstanie największy na świecie rezerwat mant
Tajwan utworzy rezerwat dla delfinów Sousa
Tajwan utworzy rezerwat dla delfinów Sousa

Podobne posty

Leave a Comment