Polak ustanowił rekord w nurkowaniu wysokogórskim

Czy Polak ustanowi rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim?
Aktualna pozycja zespołu Cazadero Diving Expedition 2016

Niespełna roku temu informowaliśmy na łamach portalu o ustanowionym przez Polaków rekordzie w nurkowaniu wysokogórskim. Wtedy to grupa nurków dotarła i wykonała nurkowanie w Nevado Tres Cruces Norte – położonym na wysokości 5 915 metrów nad poziomem morza jeziorze kraterowym. Jednak już dziś zeszłoroczny rekord został pobity przez kolejną, polską, wysokogórską inicjatywę – Cazadero Diving Expedition 2016.

 

Dokładnie 15 lutego br. rozpoczęła się dwuosobowa wyprawa Cazadero Diving Expedition 2016, której celem jest ustanowienie rekordu świata w nurkowaniu wysokogórskim. W skład ekipy wchodzą: Marcel Korkuś oraz Bartosz Wnęk. Zespół odbył niezbędną, około dwutygodniową aklimatyzację a następnie przetransportował ważący łącznie około 120 kilogramów sprzęt potrzebny do wspinaczki, sprzęt biwakowy oraz najważniejszy z punktu widzenia rekordu sprzęt do nurkowania.

 

Od wczoraj dwuosobowa, polska ekspedycja jest już nad jeziorem Cazadero na wysokości 5990 metrów n.p.m., zlokalizowanym na andyjskim wulkanie Cerro Tipas. Dla ustanowienia uznanego przez Guinnessa rekordu konieczny jest jeszcze jeden warunek – zbiornik musi mieć głębokość co najmniej 5 metrów.

 

Jezioro Cazadero Argentyna 5990
Jezioro Cazadero

Jeśli chodzi o akwen, to Jezioro Cazadero jest tym samym najwyżej położonym zbiornikiem wodnym na Ziemi. Jezioro ma wymiary 210 metrów długości i 90 metrów szerokości. Głębokość akwenu nie była znana, jednak wiemy już, że po wstępnym sprawdzeniu głębokości spełnia wymóg minimalnych metrów. Przypomnę tylko, że nurkowanie by zostało uznane musi trwać co najmniej 20 minut. Przygotowania do zanurzenia są o tyle skomplikowane, że zbiornik był znany nurkowi jedynie ze zdjęć satelitarnych. Nie wykluczano pokrycia jeziora pokrywą lodową, co zwiąże się z koniecznością przygotowania stanowiska do nurkowania.

 

Pamiętajmy, że nurkowanie na wysokości niemal 6 kilometrów wciąż należy do eksperymentalnych. Powodem jest panujące na tej wysokości ciśnienie atmosferyczne ok. 485 hPa, jest ono o ponad połowę mniejsze niż na poziomie morza.

 

Wiemy, że Marcel Korkuś właśnie wykonał wysokogórskie nurkowanie w jeziorze Cazadero na wysokości bagatela 5990 metrów n.p.m. Jest to nieoficjalny rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim. Nurkowanie spełniło wymogi Guinnessa, teraz pozostaje tylko oficjalne uznanie rekordu.

Gratulujemy i życzymy bezpiecznego powrotu do Polski!


 

Zobaczcie zapowiedź Cazadero Diving Expedition 2016


 

 

Przeczytajcie także o poprzednim, rekordowym nurkowaniu wysokogórskim Polaków

Nevado Tres Cruces 2015 MedExpedition
Polacy wykonali rekordowe nurkowanie wysokogórskie!

 

 

Źródło: Facebook Cazadero Diving Expedition 2016

Podobne posty

One Thought to “Polak ustanowił rekord w nurkowaniu wysokogórskim”

  1. Dawid Prucnal

    Z takich osób jak Marcel cała Polska może być dumna !
    Wierzyłem w tego faceta i jego determinacje.
    Marcel ! – Guiness jest Twój !

    – Dawid

Leave a Comment