Polak zginął podczas nurkowania w walijskim kamieniołomie

Polak zginął podczas nurkowania w walijskim kamieniołomie
Polak zginął podczas nurkowania w walijskim kamieniołomie

Z przykrością informujemy, że w minioną niedzielę (8 października br.) około godziny 15:30 w trakcie głębokiego nurkowania zginął Polak. 28-latek mieszkał na stałe i pracował w Essex w Wielkiej Brytanii.

 

Do wypadku doszło w National Diving and Activity Centre w Tidenham położonym nieopodal miejscowości Chepstow w południowo-wschodniej Walii. Angielskie media podają, że nurek doznał ciężkich obrażeń klatki piersiowej. Zgon stwierdzono na miejscu zdarzenia. Organy śledcze wykluczyły już udział osób trzecich. Niestety nie są znane szczegóły tragicznego nurkowania Polaka.

 

Atrakcją, która przyciąga tutaj nurków jest zalany, głęboki na około 80 metrów kamieniołom. Oprócz głębokości w kamieniołomie zatopionych jest wiele atrakcji, między innymi: samolot, helikopter, autobus, pojazdy opancerzone oraz motorówka. Pełną listę atrakcji oraz ich rozmieszczenie znajdziecie TUTAJ.

 

Poprzedni wypadek miał miejsce w kamieniołomie w listopadzie 2014 roku, wtedy to śmierć poniosła 54-letnia Mary Restell. Kobieta nurkowała z mężem, straciła przytomność na głębokości 60 metrów. Zdarzenie znalazło swój finał sądzie. Jednak ostatecznie uznano, że był to tragiczny wypadek. Warto jednak podkreślić, że jeden z biegłych badający sprzęt nurkowy kobiety ocenił, że używany przez parę trimix nie był idealnie dobrany na głębokość 60 metrów. Jego zdaniem użyta mieszanka oddechowa była zbyt gęsta na tej głębokości i mogła spowodować problemy z oddychaniem. Dodatkowo gaz zawierał dużo azotu, co mogło jego zdaniem wywołać efekt narkotyczny. Ponadto biegły stwierdził, że oba automaty oddechowe kobiety nie działały poprawnie, nie były też ostatnio serwisowane. Awaria automatu oddechowego polegała na większych oporach oddechowych. Skutkiem czego kobieta by zaczerpnąć oddechu musiała włożyć większy wysiłek oddechowy. Najprawdopodobniej było to pierwsze nurkowanie małżeństwa z wykorzystaniem trimixu, co niewątpliwie łączy się ze sporym stresem. Wszystkie te czynniki, szczególnie ciężka praca oddechowa z gęstym gazem mogło doprowadzić do retencji dwutlenku węgla skutkującej utratą przytomności. Inny, tragiczny wypadek miał miejsce w 2004 roku. Wtedy to śmierć poniosła dwójka przyjaciół w wielu 25 i 27 lat.

 

Rodzinie, Znajomym, Przyjaciołom nurka składamy najszczersze wyrazy współczucia.


 

 

Źródła: theforester.co.uk; gloucestershirelive.co.uk; southwalesargus.co.uk; essexlive.news; BBC

Podobne posty

2 Thoughts to “Polak zginął podczas nurkowania w walijskim kamieniołomie”

  1. Ewa

    Zginął Włodzimierz Jurasz. 🙁 Obrażenia klatki to zator gazowy i uraz ciśnieniowy płuc (barotrauma płuc).

  2. Gulasz

    Dziękujemy za współczucie i jedna prośba! Uważajcie na siebie!

Leave a Comment