Polecamy dokument: Podwodne jaskinie Bahamów

Polecamy dokument: Podwodne jaskinie Bahamów
Podwodne jaskinie Bahamów

Wszystkim zainteresowanym podwodnymi dziurami polecamy dokument: Podwodne jaskinie Bahamów. Emisja już w najbliższą niedzielę, 24 kwietnia o godzinie 21:00 na kanale Planete+.

 

Film ten, to nie tylko opowieść o nurkowaniu jaskiniowym, to przede wszystkim pełna pasji i eksploratorskiego zacięcia historia. Ponad 10 lat planowania i poszukiwania przez Briana Kakuka połączenia znajdujących się na bahamskiej wyspie Abaco jaskiń Dana i Ralpha.

 

Znajdujące się na Bahamach jaskinie Dana i Ralpha (Dan’s Cave i Ralph’s Cave) uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Wejścia do jaskiń znajdują się kilka tysięcy stóp od siebie. Trudności całemu przedsięwzięciu dodaje fakt, że korytarze obu jaskiń znajdują się na trzech poziomach tworząc labirynt korytarzy podziurawiony miejscami niczym szwajcarski ser. Brian Kakuk wyrusza w podwodną podróż i niczym mityczny Tezeusz wyjścia, on szuka możliwości połączania tych dwóch, pięknych jaskiń. Jednak przede wszystkim to spełnianie życiowego marzenia.

 

Przypomnę tylko, że od jakiegoś czasu Krzysztof Starnawski próbuje połączyć dwa, duże, meksykańskie systemy jaskiń: Dos Ojos i Sac Actun. Jeśli projekt zakończy się sukcesem, to będzie to najdłuższy, zalany system na świecie, o długości korytarzy ponad 400 kilometrów.

 

Warto usiąść na 52 minuty przed telewizorem.


 

Tymczasem zobaczcie co czeka na nurków jaskiniowych na Bahamach:


 

 

Źródło: planeteplus.pl

Podobne posty

Leave a Comment