Polka zginęła na Ofen Attersee

Polka zginęła na Attersee
Polka zginęła na Ofen Attersee

Dzień 2 czerwca 2018 roku na długo zapisze się w historii polskiego nurkowania. Tego samego dnia wydarzyły się dwa, zupełnie niezależne od siebie, tragiczne wypadki nurkowe: na Bałtyku, w trakcie nurkowania na wraku Bremerhaven zaginął Michał, w Attersee w trakcie nurkowania na Ofen zginęła Ewa. Oba nurkowania były wykonywane na obiegu zamkniętym.

 

38-letnia Polka zginęła podczas nurkowania w austriackim jeziorze Attersee w popularnym wśród nurków miejscu – Ofen. Kobieta nurkowała z partnerem, na około 80 metrach zasygnalizowała problemy i podjęła awaryjne, niekontrolowane wynurzenie. Na chwilę obecną nie są znane przyczyny niekontrolowanego wynurzenia.

 

Unoszące się na powierzchni jeziora ciało kobiety dostrzegli dwaj Polacy znajdujący się około 300 metrów dalej. Wyciągnęli oni kobietę na brzeg oraz powiadomili służby ratunkowe. Przybyłe na miejsce zdarzenia służby stwierdziły zgon.

 

Przypomnę tylko, że w dniu 20 kwietnia br. w tym samym miejscu zginął znany w polskim środowisku nurkowym Rosjanin – Sasza. Jego ciało zostało wydobyte po ponad trzech tygodniach od tragicznego wypadku. Ofen jest szczególnie popularne wśród nurków, którzy chcą wykonać zanurzenie na głębokości sięgające ponad 100 metrów. Stromo opadające w tym miejscu dno jeziora Attersee umożliwia szybkie dotarcie nurka na głębokość. Jest to prozaiczny acz istotny powód. Oczywiście ryzyko związane z tak głębokim nurkowaniem jest o wiele większe, stąd nie należy się dziwić, że właśnie w tym miejscu lub na Schwarze Brucke (tu także łatwo można osiągnąć głębokość 100 metrów) dochodzi do największej liczby śmiertelnych wypadków na Attersee.

 

Rodzinie, Znajomym, Przyjaciołom nurka składamy najszczersze wyrazy współczucia.


 

 

Czytaj także:

Wydobyto ciało rosyjskiego nurka z Attersee
Wydobyto ciało rosyjskiego nurka z Attersee
Nurek z Polski zginął w Attersee
Nurek z Polski zginął w Attersee
Wypadek nurkowy Polaka na Attersee
Wypadek nurkowy Polaka na Attersee

Jezioro Attersee
Jezioro Attersee

 

Źródło: tvthek.orf.at; ooe.orf.at; własne

Podobne posty

2 Thoughts to “Polka zginęła na Ofen Attersee”

  1. Aleks

    Czy ktoś wie coś więcej o tym wypadku? Głównie interesuje mnie jaki miała staż na ccr I jaka to była jednostka

    1. GM

      Miala dlugi staż na CCR, wykonywalem z Ewą nurkowania w zakresie 75-100 m. Była bardzo dobrym nurkiem. Reb to HH.

Leave a Comment