Polscy nurkowie plus kostka Rubika równa się rekord świata?

Polscy nurkowie kostka Rubika
Polscy nurkowie postanowili pobić rekord świata w ułożeniu kostki Rubika na głębokości 100 metrów!

Być może właśnie dziś poznamy odpowiedź na pytanie: czy polskim nurkom uda się ustanowić rekord świata w ułożeniu kostki Rubika na głębokości 100 metrów? W ubiegłym roku pisaliśmy o innym, podwodnym rekordzie świata ustanowionym dzięki kostce Rubika: Trzy kostki Rubika pod wodą w minutę, teraz czekamy na efekty zaplanowanej na dziś w Blue Hole próby pobicia rekordu świata przez polskich nurków.

 

Od kilku dni (dokładnie od 4 listopada br.) ekipa nurków dzielnie ćwiczy w egipskim Dahabie przed próbą ułożenia kostki Rubika na głębokości 100 metrów. Zadania podejmie się nurek trimixowy – Wojtek Tecław. Co ciekawe na powierzchni ułożenie kostki zajmuje Wojtkowi 60 sekund. Okaże się jaki czas będzie potrzebny do pokonania kolorowych ścianek na magicznej głębokości 100 metrów.

 

Kostka Rubika - kamery
Dwie kamery zarejestrują próbę pobicia rekordu świata

Warunki uznania rekordu przez Guinnessa

Oczywiście, aby rekord został uznany musi zostać spełniony szereg warunków. Przede wszystkim kostka Rubika (oryginalna wersja 3×3) musi zostać pomieszana zgodnie z zasadami rekordu. Udokumentowanie kombinacji kolorów na każdej ścianie kostki wymaga pokazania przed kamerą. Pomieszanie kostki nastąpi jeszcze na powierzchni (również ze względu na ograniczony do około 8 minut czas denny). Na docelową głębokość 100 metrów kostka Rubika zostanie zabrana w czarnym worku, tak by uniemożliwić nurkowi potencjalne zapoznanie się z kombinacją.

 

Celem rzetelnego udokumentowania rekordu po osiągnięciu planowanej głębokości kostka Rubika zostanie wyjęta z czarnego worka i znów pokazana przed kamerą. Nad przebiegiem i prawidłowością próby pobicia rekordu świata będą czuwały aż dwie kamery. Ponadto nurek pokaże głębokość wyświetlaną na komputerze. Próba będzie mierzona od chwili rozpoczęcia układania kostki Rubika przez nurka do momentu gdy ją puści. Pozytywne zakończenie próby nastąpi poprzez zaprezentowanie ułożonej kostki przez obiektywem kamery. Planowane wynurzenie wraz z dekompresją ma trwać 70-80 minut.

 

Nurkowie przyznają, że chcą w ten sposób pokazać środowisku nurkowemu, że można realizować ambitne acz nieco szalone cele, również takie jak Rekord Guinessa. Ponadto dzięki tej próbie liczą na popularyzację nurkowania – sportu wymagającego, ale także fascynującego.


 

Kostka rubika
Kostka Rubika układana na 80 metrach

Egipskie przygotowania do rekordu z kostką Rubika

Do chwili powstania tego artykułu nurkowie wykonali 3 zanurzenia na głębokości kolejno: 30, 60 oraz 80 metrów. Pierwsze dwa nurkowania przyniosły wiele niespodzianek w postaci awarii dwóch komputerów, zalania latarki oraz obudowy do kamery. Jednak mimo przeszkód zespołowi udało się wykonać plan – zoptymalizować ustawienie zespołu oraz kamer.

 

Natomiast podczas nurkowania w Canyonie na głębokość 80 metrów Wojtek Tecław (Teciu) ułożył kostkę Rubika. Oprócz tego zespół dokonał kilku poprawek przez zaplanowanym na dziś rekordowym nurem na 100 metrów.

 

Trzymamy kciuki i czekamy na informacje!

 

Póki co zapraszamy do obejrzenia oraz posłuchania wywiadu z pomysłodawcami rekordu (niestety z wszędobylskimi reklamami):

 


 

Update na dzień 7 listopada 2015 roku

Okazuje się, że podwodna droga do rekordu na 100 metrach nie jest taka prosta. Zespołowi udało się zanurzyć na głębokość 100 metrów. Niestety wystąpił problem z jednym z manometrów.

 

Mimo wszystko nurkom udało się odnaleźć miejsce idealne do pobicia rekordu. Ponadto plan, sprzęt, gazy a co najważniejsze zespół sprawdził się znakomicie.

 

Jutro analiza nagrań z kamer oraz ostatnie poprawki w ustawieniu nurków na głębokości dennej. Już w najbliższy poniedziałek kolejna próba pobicia rekordu!


 

Update na dzień 9 listopada 2015 roku

Polscy nurkowie ruszaja po rekord kostka Rubika
Polscy nurkowie ruszają do Blue Hole!

W ten poniedziałkowy poranek, kiedy większość z Nas z niechęcią wyrusza do pracy, w Dahabie polscy nurkowie ruszają do Blue Hole, jednej z najsłynniejszych błękitnych dziur na świecie.

 

Cel jest jeden: ustanowienie rekordu świata w ułożeniu kostki Rubika na głębokości 100 metrów.

 

Trzymamy kciuki!


 

Źródła: gloswielkopolski, Facebook


 

Zobacz także inny fascynujący, podwodny rekord z udziałem kostki Rubika:

Trzy kostki Rubika pod wodą w minutę
Trzy kostki Rubika pod wodą w minutę

Podobne posty

Leave a Comment