
skrywać tajemnice Inków
Polscy naukowcy poszukują śladów rytualnej działalności Inków. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego gdyby nie fakt, że badania prowadzone są w położonych na obszarze Parku Narodowego Machu Picchu w Peru trzech jeziorach, z których każde znajduje się na wysokości ponad 4100 m n.p.m.
Szczególnym zainteresowaniem badaczy cieszą się w tym roku dwa jeziora, Soctacocha i Yanacocha. Wybór nie jest przypadkowy, co najmniej dwa czynniki sprawiają, że akweny te mogły być miejscem rytuałów Inków. Przede wszystkim zbiorniki te położone są niedaleko znanego, inkaskiego szlaku Camino Inca u stóp lodowca Salcantay, który był przedmiotem kultu dawnych mieszkańców Andów. Dodatkowo, 500 lat temu, w czasach świetności jeziora otaczało wiele osad i świątyń.
Ekspedycją kieruje nurek i archeolog – dr Maciej Sobczyk z Ośrodka Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego. W składzie zespołu archeologów podwodnych znaleźli się również Mateusz Popek oraz Przemysław Trześniowski.
Okazuje się, że już w czasie rekonesansu archeolodzy uznali, że warto zajrzeć w głąb peruwiańskich jezior. Przekonały ich odnalezione na brzegach kamienne platformy, które mogły być wykorzystywane podczas obrzędów. Badacze przypuszczają, że to właśnie z nich składano ofiary. Polscy archeolodzy wiążą z jeziorami Soctacocha i Yanacocha duże nadzieje. Do tej pory przy wykorzystaniu echosond i sonaru udało się stworzyć mapy batymetryczne obu akwenów. Ponadto nurkom udało się pobrać próbkę kilkudziesięciocentymetrowego rdzenia (nawarstwienia mułu) z jednego z jezior.
Andy to wymagający logistycznie obszar, który wymaga wsparcia w zakresie transportu. W tym roku sporym ułatwieniem okazało się wykorzystanie w początkowej fazie mułów, a następnie pieszych tragarzy do transportu całego wyposażenia i zaopatrzenia obozu głównego. Niestety doszło to wypadku, jedno ze zwierząt spadło ze zbocza.
Życzymy nurkom wielu odkryć i bezpiecznych nurkowań wysokogórskich!
Przeczytajcie także o rekordach Polaków w nurkowaniu wysokogórskim:



Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl