Popieramy akcję: NIE dla delfinarium w Mszczonowie!

Nie dla delfinarium w Mszczonowie
Nie dla delfinarium w Mszczonowie

Ostatnio dość głośno o mającym powstać w Mszczonowie, pierwszym w Polsce DELFINARIUM! Postanowiliśmy wesprzeć akcję Nie! dla delfinarium w Mszczonowie bowiem los delfinów NIE jest Nam OBOJĘTNY!

 

Jako płetwonurkowie a zarazem ogromni fani podwodnego świata nie wyobrażamy sobie by te inteligentne, wrażliwe walenie były przetrzymywane w niewoli. Największą radością jest spotkanie na swojej drodze delfinów na wolności, w ich naturalnym środowisku. Myślę, że każdy kto miał okazję nurkować z delfinami potwierdzi, że to niezapomniane i wyjątkowe doświadczenie, które zapamięta się na całe życie.

 

Wielu z Nas doświadczyło eskortowania łodzi nurkowej przez grupę delfinów w drodze lub powrocie z nurkowiska. MY ostatni raz spotkaliśmy taką gromadkę raptem miesiąc temu podczas nurkowania na wyspie Pag. Dla NAS to zawsze wspaniałe doświadczenie, tym większe, że wśród delfinów było także delfiniątko, które wyraźnie  było chronione przez grupę.

 

 

Naszym zdaniem przetrzymywanie delfinów w niewoli dla celów rozrywkowych i komercyjnych (takie bowiem są główne przesłanki utworzenia delfinarium w Mszczonowie) czy nawet paramedycznych (nie ma potwierdzonych dowodów, iż delfinoterapia jest bardziej skuteczną formą rehabilitacji niż terapie z użyciem innych, dostępniejszych zwierząt) nie powinno w ogóle mieć miejsca. Planowane delfinarium w Mszczonowie to basen o wymiarach 30×50 metrów i 6 metrach głębokości maksymalnej (niecka basenu ma się wypłycać).

 

Ponadto utworzenie pierwszego w Polsce delfinarium będzie precedensem, który może doprowadzić do powstania kolejnych tego typu miejsc w naszym kraju. Warto podkreślić, iż dzieje się to w momencie, kiedy Unia Europejska dąży do utworzenia strefy wolnej od delfinariów.

 

Pamiętajmy, że delfiny są świadome swoich zachowań, mają niezwykle rozbudowane oraz złożone więzi socjalne. Przeprowadzone dotychczas badania potwierdzają, że delfiny posiadają doskonałą pamięć oraz rozumieją nawet złożone konstrukcje zdaniowe.

 

Nie dla delfinarium w Mszczonowie
Najpiękniejszy widok, to delfin na wolności

Według Nas niewiele zmienia fakt i zapowiedź, że delfiny, które znajdą się w mszczonowskim delfinarium urodziły się w niewoli. Nie mamy takiej pewności, zwłaszcza, że zwierzęta te mają pochodzić z Ukrainy, która jest największym europejskim centrum transferu nielegalnie pozyskiwanych delfinów z krwawych odłowów w Taiji w Japonii.

 

Akcja jest już wspierana przez takie znakomitości nurkowego świata jak: Tanya Streeter – rekordzistka świata w kategorii No Limit czy Herbert Nitsch – najgłębiej nurkujący człowiek na Ziemi. Akcja Nie! dla delfinarium w Mszczonowie jest popierana przez wielu przedstawicieli świata nauki, grupę ekspertów  i osób zaangażowanych w działania na rzecz dobrostanu delfinów oraz zakończenia wykorzystywania tych zwierząt przez człowieka.

 

Dołącz i TY!


Tutaj znajdziecie petycję (także w języku angielskim) Petycja NIE! dla delfinarium w Mszczonowie!

 

Dodatkowo możecie również podpisać inne petycje w tej sprawie:

Petycja Greepeace oraz Petycja WWF Polska

 

Jeśli też wolicie podziwiać delfiny w ich naturalnym środowisku zamiast w przyciasnym basenie podpiszcie koniecznie!

 

Bądźmy solidarni z podwodnym światem wszak tak bardzo go KOCHAMY!


 

Jeśli jeszcze się zastanawiasz i masz wątpliwości podaję kilka faktów na temat delfinów:

  • w naturze delfiny dożywają nawet 50 lat, w niewoli umierają często już po kilku latach,
  • w krajach Europy zachodniej odchodzi się od przetrzymywania w niewoli waleni w celach komercyjnych, w Unii Europejskiej taki zakaz wprowadziły już władze Cypru i Słowenii,
  • zastosowanie sztucznego delfina, stworzonego do potrzeb filmowych, daje dokładnie takie same efekty, co praca na planie filmowym z żywym stworzeniem,
  • w Polsce brakuje specjalistów w zakresie  nauki o waleniach, cetologii i psychologii delfinów, także w ogrodach zoologicznych naszego kraju walenie nigdy nie były eksponowane,
  • w małej nadmorskiej miejscowości Taiji w Japonii, setki tysięcy delfinów i wielorybów jest odławianych, wiele z nich umiera podczas corocznego polowania na delfiny. Najładniejsze (a zarazem najcenniejsze) okazy, którym uda się przeżyć tę rzeź trafiają do delfinariów na całym świecie.

 

Jeśli chcecie uzyskać więcej informacji na temat przemysłu delfinaryjnego zachęcamy do lektury portali:


 

Opracowanie własne

 

Źródła informacji: Nie dla delfinarium w Mszczonowie, WWF Polska, Delfinaria.pl, czydelfinoterapia.pl

 

Wszystkim polecamy dokument Blackfish – to trzeba zobaczyć!


 

Zobacz także:

Delfin do zadan specjalnych
Krymskie delfiny do zadań specjalnych
Nowy gatunek delfina
Odkryto nowy gatunek
delfina rzecznego
Robot delfin
Podwodne sobowtóry
na tropie delfinów

Butlonos
Butlonos
Delfin albinos
Delfin albinos
Narkotyzujące się młode delfiny
Narkotyzujące się młode delfiny

Podobne posty

Leave a Comment