Poprawiony rekord świata w zmiennym balaście (VWT)

stavros_kastrinakis_freediver_zmiennym_balaście_VWT
Stavros Kastrinakis poprawił rekord świata w zmiennym balaście

Z radością informujemy, że wczoraj (1 listopada br.) freediver Stavros Kastrinakis poprawił dotychczasowy rekord świata w zmiennym balaście (VWT) osiągając głębokość 146 metrów. To zaledwie lub aż 1 metr więcej od dotychczasowego rekordu.

 

Nurkowanie zorganizowane przez Freediving Clube Greece odbyło się nieopodal greckiej miejscowości Kalamata w godzinach porannych, około 9:45 trwało 3 minuty 33 sekundy. Grecki freediver po rekordowym nurze wyglądał bardzo dobrze a pomyślnie zakończony protokół powierzchniowy trwał niecałe 4 sekundy.

 

Tym bliższa jest Nam ta informacja, że zdarzenie sędziował obok Davida Tranfielda z Wielkiej Brytanii, polski sędzia Radek Gaca.

 

Aktualnie rekord jest nieoficjalny, wymagane jest bowiem potwierdzenie wyników testu antydopingowego. Uznajemy, że to tylko formalność i już gratulujemy poprawienia rekordu świata w zmiennym balaście (VWT).

 

Przypomnę tylko, że poprzedni rekord w zmiennym balaście (VWT) 145 metrów należący do Kanadyjczyka Williama Winrama ustanowiony został we wrześniu 2013 roku w Egipcie, w Szarm el-Szejk. Dla niewtajemniczonych w freediverowe konkurencje wyjaśniam, że zmienny balast (VWT) polega na zanurzeniu z dodatkowym balastem, który jest pozostawiany na głębokości zanurzenia. Natomiast zawodnik wynurza się o własnych siłach, z płetwy lub przy wykorzystaniu liny.

 

Poniżej film z rekordowego zanurzenia, niestety tylko z powierzchni:


 


 

 

Źródło: Facebook, FreedivingPoland

 

Podziękowania dla Radka Gacy za niemal natychmiastową relację z wydarzenia!

Podobne posty

Leave a Comment