Powrót fok do Bałtyku

WWF
© WWF Polska / Łukasz Banaszkiewicz

 

Łodzik, Łacha i Ławica – trzy foki szare, które przyszły na świat w helskim fokarium oraz jedna foka obrączkowana – uratowana dzięki interwencji Błękitnego Patrolu WWF, zostały wypuszczone do Bałtyku. Dzięki specjalnym satelitarnym nadajnikom będziemy mogli przez najbliższe pół roku śledzić morskie wojaże foczek. Odpadną one z foczych grzbietów po okresie linienia, wraz ze zmianą sierści.


Ojcem wolnej trójki jest Bubas. Foki przez kilka miesięcy po narodzinach znajdowały się pod opieką trenerów ze Stacji Morskiej UG w Helu, którzy uczyli je sztuki przetrwania w warunkach naturalnych. Pomocne w zdobywaniu wiedzy o tempie i kierunkach przemieszczania się fok oraz o wyborze siedlisk będą nadajniki, w które został wyposażone foki. Dzięki obserwacjom z poprzednich lat wiemy np. że młoda foka szara potrafi pokonać w ciągu jednej doby nawet 100 kilometrów.

 

Czwartą wypuszczaną w tym roku foką jest Kołobrzeżek – foka obrączkowana. W przeciwieństwie do foki szarej gatunek ten jest stosunkowo rzadkim gościem na polskim wybrzeżu. Imię związane jest z miejscem znalezienia foki – plażą w rejonie Kołobrzegu. Kołobrzeżek została uratowana dzięki interwencji Błękitnego Patrolu WWF, który przez cały dzień czuwał i zapewniał foce odpowiednie warunki aż do przybycia specjalistycznej pomocy medycznej z helskiego fokarium. Po rehabilitacji w fokarium na Helu może powrócić do Bałtyku.


 

   Kliknij foczkę by śledzić wędrówki maluchów.

foczka
Kliknij mnie

 


Co zrobić, gdy zobaczymy fokę?

Przypominamy, że każdą obserwację fok należy zgłaszać do Błękitnego Patrolu WWF, dzwoniąc pod numer telefonu 795 536 009 lub do Stacji Morskiej UG w Helu, telefon 601 889 940.

Pod żadnym pozorem nie należy do foki podchodzić. Należy zostawić ją w spokoju i obserwować z daleka.

Obecnie trwa sezon narodzin u fok pospolitych, trzeciego gatunku bałtyckiej foki. Istnieje zatem prawdopodobieństwo spotkania z foczym maluchem. W takich sytuacjach od naszego odpowiedzialnego zachowania może zależeć życie foki.

 

Foka szara niegdyś liczna na polskim wybrzeżu od kilku lat dzięki działaniom naukowców i ekologów, zaczyna pojawiać się znów coraz częściej u naszych brzegów. Jej liczebność wynosi zaledwie 25% stanu sprzed 100 lat, który był szacowany na około 100 tysięcy osobników.

 

Źródło: www.wwf.pl

 

 

Zobacz też:

Foka szara (Halichoerus grypus)
Foka szara
Foka obrączkowana (Pusa hispida)
Foka obrączkowana
Foka pospolita (Phoca vitulina)
Foka pospolita

Podobne posty

One Thought to “Powrót fok do Bałtyku”

Leave a Comment