Praca nurka w Cirque du soleil

Nurkowanie z cyrkiem Cirque du soleil
Cirque du soleil
scena jednego z przedstawień

Już we wrześniu bieżącego roku słynny na całym świecie Cirque du soleil zawita do Polski. Tym razem pierwszy raz w historii zaprezentowane zostanie przedstawienie w wielkim, białym namiocie, pod magicznym i tajemniczym tytułem KOOZA. Widowisko zachwyciło od początku 2013 roku ponad 4 miliony widzów w Ameryce Północnej i Japonii.

 

Teraz ten niezwykły spektakl będzie można zobaczyć na Błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, bilety już do nabycia. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej pracy nurka w tym niesamowitym cyrku.


Praca nurka w Cirque du soleil
Scenografia w przedstawieniu
„O” Cirque du soleil

 Jak wygląda praca nurka w cyrku?

Okazuje się, że praca nurka w rozrywce wcale nie musi wyglądać tak różowo jak się Nam wydaje. Podczas spektaklu „O” Cirque du soleil w wodzie znajduje się jednocześnie 14 nurków, w tym czterech artystów i dwóch nurków komunikujących. Ci ostatni korzystają z masek pełnotwarzowych tak, by zapewniona była ciągła komunikacja. Śmiało można powiedzieć, że koordynują oni przebieg widowiska – przekazują informację o pojawieniu się bocianiego gniazda (nazwa platformy) a także zarządzają artystami tak, by show mógł trwać bez komplikacji.

 

Natomiast podwodni przewodnicy, bo takie określenie najlepiej pasuje do tej grupy nurków, są odpowiedzialni za pojawianie się lub znikanie ze sceny poszczególnych artystów a także kierowanie ich do odpowiedniego miejsca cyrkowej estrady.

 

Część nurków znajdujących się w określonych miejscach czeka z octopusami w rękach na pojawienie się w wodzie artystów. W danym momencie każdy z nich może zajmować się pod wodą aż trzema cyrkowcami jednocześnie. Na tyle pozwala sprzęt w jaki wyposażony jest nurek cyrkowy. Inni nurkowie tzw. stolarze i takielarze zajmują się stałymi fragmentami widowiska i przygotowaniem kolejnego aktu.

 

Krytycznym czynnikiem podczas pokazu jest czas. Aby wszystko w trakcie przedstawienia szło gładko, każdy musi być w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie i gotowy do właściwego ruchu gdy menedżer sceny powie: Idź! Nurkowie na równi z artystami stanowią integralną część przedstawienia. Są oni częścią załogi podwodnej sceny, zapewniają bezpieczeństwo wykonawców i pomagają technikom przenosić większe rekwizyty.

 

Podejmując się pracy w tym cyrku musimy być świadomi wszelkich barier kulturowych. Poszczególne widowiska wystawiane są w wielu krajach a na scenie słychać codziennie wiele języków.

 

Może warto zastanowić się nad zmianą pracy.W Las Vegas oprócz Bellagio z Cirque du soleil jest wiele hoteli, które zatrudniają nurków. Niektóre z nich potrzebują nurków do utrzymania w czystości fontanny przed hotelem.


 

Praca dla nurków w Cirque du soleil

 

Praca nurka w Cirque du soleil
Właśnie tak wygląda praca nurka w Cirque du soleil

Cyrk permanentnie poszukuje nurków. Dlatego, jeśli jesteś pełnoletnią, energiczną, pełną pomysłów osobą z przeszkoleniem technicznym i umiejętnościami nurkowymi, to może warto odmienić swoje życie…?

 

Wymagania i kwalifikacje:

  •  wysoki poziom wyszkolenia i spore doświadczenie w nurkowaniu;
  • doskonały poziom ogólnej sprawności fizycznej, w tym wytrzymałości i elastyczności;
  • konsekwencja, sumienność w wykonywaniu powierzonych zadań;
  • łatwość przystosowania się do nowych przyrządów, środowisk i stylów szkoleniowych;
  • zdolności analityczne oraz twórcze, a także nieszablonowa kreatywność;
  • osoba ekspresyjna, z artystyczną duszą, której nie straszne jest występowanie przed dużą publicznością.

 

Może warto wskoczyć i ponurkować w cyrkowym basenie!


 

 

Na koniec oficjalny trailer przedstawienia, które będzie wystawione w Polsce:

 


 

Kooza Cirque de soleil
Kooza Cirque de soleil

Praktyczne informacje:

 

Miejsce: Błonia Stadionu Narodowego w Warszawie

Al. Księcia Poniatowskiego 1 03-901 Warsaw

 

Termin: 18-27 września 2014 roku

 

Bilety: zwykłe 132-374 zł; vipowskie 780-795 zł

 

Opis spektaklu:

Nazwa Kooza pochodzi z sanskrytu od słowa koza, które oznacza paczkę, szkatułkę lub skarb. Słowo to zostało wybrane celowo,  dla podkreślenia idei tej produkcji – cyrku w pudełku.

 

Kooza to powrót do początków Cirque du Soleil, łączy on w sobie dwie tradycyjne cechy– widowiskowe akrobacje oraz sztukę rozbawiania publiczności do łez. Jak opowiada reżyser spektaklu David Shiner Kooza traktuje o związku człowieka ze światem dobra i zła. Przedstawiona w sposób zabawny, lekki i otwarty historia przemyca wiele ważnych idei. Wśród nich pojawiają się pojęcia strachu, tożsamości, uznania i władzy.

 

Między siłą i słabością, śmiechem i zabawą, zawirowaniami i harmonią Kooza to przede wszystkim elektryzujący, egzotyczny i magiczny świat pełen niespodzianek i dreszczu emocji, śmiałych bohaterów i pełnego zaangażowania.


 

 

 Opracowanie własne

Źródła: cirquedusoleil.com; lasvegassun.com; alertdiver.com; padi.com; examiner.com; livenation.pl;

Podobne posty

Leave a Comment