NA ŻYWO: obejrzyj próbę pobicia rekordu świata w samodzielnym zanurzeniu

NA ŻYWO: obejrzyj próbę pobicia rekordu świata w samodzielnym zanurzeniu
Włoski nurek Danilo Bernasconi

Lipiec tego roku jest miesiącem wybitnie obfitującym we wszelkiego rodzaju nurkowe rekordy. Informowaliśmy już o zanurzeniu Krzysztofa Starnawskiego na głębokość 278 metrów w albańskiej jaskini Viroit (więcej: Krzysztof Starnawski poprawił rekord Polski w nurkowaniu jaskiniowym) oraz najdłuższym – trwającym ponad 142 godziny pobycie w słonych wodach otwartych Cema Karabaya (więcej: Niemal 6 dni pod wodą – nowy rekord świata!). Także freediverzy mają czym się pochwalić – dwa rekordy świata Polaków w DNF: Mateusz Malina 244 metry oraz Magdalena Solich 185 metrów (więcej: Polacy mistrzami i rekordzistami świata w DNF!) oraz mistrzowski wyczyn 102 metrów Williama Turbridge w kategorii CNF (więcej: 102 metry na bezdechu Williama Trubridge).

 

Tym razem zachęcamy Was do bezprecedensowego śledzenia na żywo poczynań włoskiego nurka – Danilo Bernasconiego, który planuje zanurzeniem na głębokość 220 metrów ustanowić rekord świata w najgłębszym, samodzielnym zanurzeniu.

 

Już w najbliższą sobotę – 30 lipca br. od godziny 9:00 możecie oglądać poczynania włoskiego nurka. Wydarzenie możemy śledzić na ŻYWO! dzięki firmie GRALmarine, która udostępniła zespołowi kompletny sprzęt. Link do transmisji na żywo znajdziesz na końcu artykułu.


 

NA ŻYWO: obejrzyj próbę pobicia rekordu świata w samodzielnym zanurzeniu
Danilo Bernasconi po rekordzie w 2013 roku

Projekt Deep Stop Lario 220 to nowe wyzwanie pochodzącego z Como, 36-letniego włoskiego nurka – Danilo Bernasconiego. Jego poprzedni rekord świata z września 2013 roku polegał na spędzeniu w słodkich, zimnych wodach jeziora Como na głębokości 10 metrów 50 godzin i 6 minut. Rekord posłużył zebraniu danych do głębszego studium psychologicznych i fizycznych aspektów w środowisku nienaturalnym dla człowieka, które zostały wykorzystane do dalszych badań przez dwa uniwersytety. Rekord ten do dziś nie został poprawiony.

 

Tym razem nurek Danilo Bernasconi zamierza wykonać najgłębsze, samodzielne zanurzenie na 220 metrów. Poprzednie, najgłębsze tego typu zanurzenie w słonej wodzie wykonał inny Włoch – Michele Geraci, który w lipcu 2012 roku zszedł na głębokość 212,5 metrów. Co ciekawe w tym typie rekordów przodują Włosi, bowiem poprzedni rekord należał również do nurka tej narodowości – Fabio Pajoncini Ottavianiego, który w 2004 roku zanurzył się na głębokość 202 metrów.

 

Samodzielność oznacza konieczność zabrania przez nurka nie tylko czynników oddechowych niezbędnych do zanurzenia, pobytu dennego czy początkowych, najgłębszych przystanków dekompresyjnych, ale również wszystkich gazów dekompresyjnych potrzebnych do wynurzenia. W trakcie całego nurkowania Włoch nie może nie tylko otrzymać dodatkowej butli z gazem, ale również nie może przekazać komukolwiek pustych flaszek. Ten typ rekordu może zostać ustanowiony wyłącznie na obiegu otwartym, wykluczone jest zanurzenie na obiegu zamkniętym (CCR) czy pół-zamkniętym (SCR). Podobnie jak podczas poprzedniego rekordu, tak i teraz Danilo Bernasconi będzie monitorowany przez personel medyczny podczas całego zanurzenia a zebrane dane zostaną wykorzystane do dalszych badań.

 

Próba odbędzie się we włoskim jeziorze Como, u wybrzeży miejscowości Brienno na tarasie widokowym zostanie umieszczony telebim, na którym będzie można na żywo śledzić próbę ustanowienia rekordu świata przez Włocha. Jednak jeśli do Włoch za daleko, to…


 

Tutaj obejrzysz próbę pobicia rekordu świata w samodzielnym zanurzeniu przez włoskiego nurka Danilo Bernasconiego


 

 

Update – POLAK POTRAFI

Dariusz Wilamowski - Miodzio
Dariusz Wilamowski – Miodzio

Kto wie, być może polscy nurkowie posiadają na swoim koncie znacznie większą ilość rekordowych zanurzeń niż moglibyśmy się spodziewać. Również w kategorii najgłębszego, samodzielnego zanurzenia możemy pochwalić się nie lada osiągnięciem.

 

W 2011 roku w trakcie przygotowań do Projektu 335, którego celem był rekord świata, Dariusz Miodzio  Wilamowski wykonał w Morzu Czerwonym samodzielne zanurzenie na głębokość 220 metrów.

 

Nurkowanie miało miejsce w Dahabie, zanurzenie odbyło się przy The Bells, następnie od ściany ponad stokiem a powrót przez popularny Blue Hole. Oczywiście obyło się bez kamer, lin czy plakietek, jednak ważna jest pasja oraz osiągnięta głębokość.


 

Źródła: deepstoplario220.it; GRALmarine

Podobne posty

4 Thoughts to “NA ŻYWO: obejrzyj próbę pobicia rekordu świata w samodzielnym zanurzeniu”

 1. Miodzio

  Tak na marginesie w 2011 r plumknalem sobie na 220 m sam birorac wszystkie butle ze soba w dahanie przy bells tak jak lubie plynac od sciany ponad stokiem a wracalem przez blue hole ale ja poprostu robilem plumkniecia treningowe hmm nie bylo telebimow no i nie uzywalem liny wiec pewnie sie nie liczy 🙂

  1. Ula

   Darku, oczywiście wiemy, że w trakcie przygotowań wykonywałeś samodzielnie równie głębokie nurkowania. Jednak dzisiejszy świat jest okrutny, liczy się ten, kto zgłosi próbę/rekord do Guinnessa albo zrobi wokół siebie dużo medialnego szumu. Zapewne nie miałeś również plakietki z głębokości 220m 😉 Pozdrawiamy serdecznie!

 2. Miodzio

  A no tak zapomnialem o plakietkach 🙂 hmm wsumie ciekawe jak temat plakietek rozwiazuja nurkowie jaskiniowi ? 🙂

  1. Ula

   Po prostu sięgają DNA. A poważnie, to podczas rekordowego zanurzenia Verny van Schaik na 221m w jaskini Boesmansgat została użyta lina ze znacznikiem. Natomiast Nuno Gomes w 1996 roku w ten samej jaskini zanurzając się na 282,6m korzystał z liny; jednak trudno poszukując dna jaskini umieszczać na linie plakietkę. Ponadto lina została przymocowana do beczki pod sklepieniem jaskini, co dodatkowo przesądziło o niecelowości umieszczania znacznika. Oczywiście jaskinia Boesmansgat ze względu na swój profil umożliwia skorzystanie z liny. Oba rekordy wciąż pozostają niepobite.

Leave a Comment