Projekt Ariadna czyli podwodna nawigacja

Projekt Ariadna podwdona nawigacja
Projekt Ariadna czyli podwodna nawigacja

Pomimo, iż w ciągu ostatnich dziesięcioleci nastąpił wielki postęp technologii, także tych podwodnych, to do tej pory nie udało się wypracować skutecznego systemu podwodnej nawigacji. Na powierzchni dzięki powszechnie dostępnym smartfonom, korzystając z nawigacji GPS bez większych przeszkód dotrzemy na każde miejsce nurkowe. Jednak pod wodą satelitarny sygnał GPS nie może zostać użyty (bowiem wnika on pod wodę na głębokość jedynie około 2 milimetrów) a nurkom pozostaje wykorzystanie kompasu lub nawigacji naturalnej.

 

Już niedługo ma się to zmienić. Wszystko dzięki ciekawemu projektowi Ariadna, który podobnie do mitycznej córki króla Krety Minosa i Pazyfae będzie nas prowadził po nitce do celu. Prace nad podwodną nawigacją trwały nieprzerwanie od 2009 roku. Zespół naukowców oraz inżynierów pracował wytrwale nad opracowaniem nowatorskiej technologii, która pozwoli na stworzenie pierwszego na świecie, osobistego, niezależnego urządzenia do nawigacji podwodnej. Ponadto przyrząd ma być przyjazny dla użytkownika, stąd konieczność miniaturyzacji urządzenia by mogło być noszone przez nurka na przedramieniu.

 

Pozostało zaledwie 12 dni do publicznej prezentacji innowacyjnego systemu nawigacji podwodnej, która będzie miała miejsce podczas targów Boot w Düsseldorfie w dniu 23 stycznia br. Dla każdego nurka system podwodnej nawigacji ma być dostępny dopiero w 2017 roku.


 

Podwodna nawigacja widok
Widok podwodnej nawigacji

Podwodne Google Maps

Projekt Ariadna wykorzystuje nawigację inercyjną (bezwładnościowa) polegającą na scalaniu danych celem obliczenia pozycji nurka w trakcie zanurzenia. Początkowo na powierzchni sygnał GPS jest używany jako odniesienie, lecz natychmiast po zanurzeniu Ariadna przełącza się na nawigację inercyjną. Dane wejściowe są pobierane przez 11 niezależnych czujników a następnie przetwarzane przez bardzo skomplikowany algorytm nad którym zespół naukowców pracował przez 6 lat! Jak podają twórcy algorytm wyznacza pozycję nurka z bardzo dużą precyzją, współczynnik błędu oscyluje w okolicy 2%. Dla wyobrażenia w przypadku odległości 1 kilometra jest to tylko 20 metrów!

 

Rezultatem pracy algorytmu jest wskazanie dokładnej pozycji na mapie w czasie rzeczywistym. Technologia Ariadna umożliwia precyzyjne nawigowanie nurkowania wzdłuż zaplanowanej trasy. Co ciekawe po nurkowaniu zapisane wyniki 3D mogą być przeglądane przy pomocy takich narzędzi jak Google Earth. Funkcjonalność daje nowe możliwości, nie tylko obserwacji trasy nurkowania naniesionej na mapę Google, ale również dzielenia się tą informacją z innymi nurkami.

 

Mapowanie nurkowania za pomocą Ariadny umożliwia korzystanie ze wszystkich funkcji znanych z popularnych systemów nawigacji GPS, w tym z ciekawych miejsc POI (point of interest). Pozwala to zaplanować nurkowi ciekawą trasę nawet w przypadku nowych miejsc nurkowych. Ponadto w trakcie zanurzenia można dodawać nowe POI oraz dołączać do nich zdjęcia czy filmy wykonane pod wodą. Zabieg ten umożliwia odtworzenie zdjąć czy filmów z dokładnym oznaczeniem miejsca, w którym zostały wykonane. Jednym z celów projektu Ariadna jest stworzenie mapy świata miejsc nurkowych, w których oznakowane atrakcje pozwolą na łatwe i bezpieczne planowanie nurkowań.

 

Nowe, precyzyjne narzędzie dla naukowców i badaczy

Ariadna może okazać się rewolucyjnym narzędziem użytecznym również dla naukowców, biologów i podwodnych odkrywców, wszystko dzięki możliwości nagrywania, zapisywania i udostępniania trasy oraz dokładnym oznaczeniom POI.

 

Dokładna informacja o pozycji dostarczana przez Ariadnę niewątpliwie uczyni łatwiejszymi i bardziej skutecznymi takie czynności jak mapowania zalanych jaskiń czy podwodne prace archeologiczne. Dane zebrane przez urządzenie mogą być następnie eksportowane do programu zewnętrznego w celu dalszego ich przetwarzania.

 

Projekt Ariadna czyli podwodna nawigacja
Poprawa bezpieczeństwa nurków

Poprawa bezpieczeństwa nurków

Rzeszy nurków urządzenie to nie tylko wskaże dokładne, podwodne położenie w danej chwili, ale również pozwoli uniknąć stresu jaki wywołuje utrata orientacji zwłaszcza w złej widoczności. Zagubienie pod wodą często powoduje panikę skutkującą szybką, niebezpieczną ucieczką ku powierzchni (zwłaszcza u początkujących nurków) lub paniczną hiperwentylację prowadzącą do utraty gazu lub utraty przytomności.

 

W tym zakresie Projekt Ariadna pomaga nurkowi zredukować stres, zapewniając stałą świadomość jego podwodnej lokalizacji. Inne funkcje związane z bezpieczeństwem, to pomiar czasu nurkowania oraz odległości. Ponadto aplikacja oferuje możliwość wskazania najkrótszej drogi powrotnej do miejsca rozpoczęcia nurkowania uruchamianej za pomocą jednego przycisku.


 


 

 

Źródło: Project Ariadna

Podobne posty

3 Thoughts to “Projekt Ariadna czyli podwodna nawigacja”

 1. Wojciech

  Kiedy system wejdzie na rynek i w jakiej cenie

  1. Ula

   Z obecnie udostępnionych informacji wynika, że system Ariadna ma być dostępny w 2017 roku. Cena, nawet przybliżona, nie została jeszcze podana przez producenta.

 2. Janusz

  Mamy już „końcówkę” 2019r i nadal nic nie wiadomo…..Szkoda a tak obiecująco się zapowiada.. Może ktoś ma jakieś nowe wiadomości ??

Leave a Comment