Pruskie kule na dnie Wisły

Pruskie kule na dnie Wisły
Pruskie kule na dnie Wisły
Fot. P.Balinowski, RMF FM

Niezwykłego odkrycia dokonano we Włocławku podczas budowy przystani wioślarskiej w miejscu ujścia rzeki Zgłowiączki do Wisły. Odnaleziono kule armatnie pochodzące prawdopodobnie z okresu powstania kościuszkowskiego, czyli liczące około 220 lat. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że w okolicy jest tych kul znacznie więcej.

 

Póki co 4 kule znajdują się w biurze wojewódzkiego konserwatora zabytków. Możliwe, iż na placu budowy było ich więcej, jednak znalazły one swoich właścicieli wśród zbieraczy złomu lub amatorów militariów. Poszukiwaniami zajmie się policja.

 

Jak zapowiedział już wojewódzki konserwator zabytków poszukiwania z udziałem płetwonurków oraz badania archeologiczne zostaną przeprowadzone jak tylko dopisze pogoda.

 

Znalezione kule stanowią najprawdopodobniej część ogromnego transportu amunicji artyleryjskiej. Był on spławiany Wisłą z Gdańska do Warszawy w 1794 roku przez pruskich żołnierzy oblegających stolicę. Bardzo możliwe, że podczas spływu kilka barek zostało zatopionych przez mieszkańców Włocławka. Odkrycie ma ogromną wartość historyczną.


 

Źródło: rmf24.pl

Podobne posty

Leave a Comment