Przeciwbólowy lek z wydzieliny ślimaka morskiego

Przeciwbólowy lek z wydzieliny ślimaka morskiego
Przeciwbólowy lek
z wydzieliny ślimaka morskiego

Podwodny świat ciągle potrafi Nas zaskoczyć, okazuje się, że morskie organizmy mogą być naprawdę przydatne. Ostatnio naukowcom z Uniwersytetu Queensland w Australii udało się opracować doustny lek z wydzieliny ślimaka z rodziny stożkowych (Conidae).

 

 

Medykament ten wykazuje niezwykłe właściwości przeciwbólowe – jest blisko 100 razy silniejszy od morfiny. Inną jego niezwykłą cechą jest brak efektu uzależnienia. Powyższa informacja została opublikowana przez tygodnik „Chemical & Engineering News”.

 

Głównym składnikiem doustnego leku przeciwbólowego są konotoksyny. Są to substancje wstrzykiwane w ciało ofiary przy pomocy cienkiego jak igła zęba (tzw. strzałki jadowej). Wydzielina jest wyrzucana z jamy gębowej niezwykle szybko, niczym harpun. Atak ten ma na celu jedno – sparaliżowanie ofiary a następnie jej konsumpcję.

 

Jak się okazuje czynna konotoksyna zawarta w nowym preparacie przeciwbólowym jest niemal 100 razy silniejszym środkiem przeciwbólowym od morfiny. Dotychczas lek został przetestowany na szczurach. Podczas eksperymentów spisał się idealnie, nie tylko okazał się skuteczny w terapii bólu neuropatycznego, ale także nie uzależniał. Specyfik nie był do tej pory testowany na ludziach.

 

Prialt
Prialt – dostępny na rynku lek z zikonotyny

Obecnie są dostępne ma rynku medykamenty opracowane przy udziale zikonotyny – peptydu blokującego komórki nerwowe, uniemożliwiając im przesyłanie sygnałów do mózgu. Jednym z takich leków jest zarejestrowany w 2004 roku Prialt. Jest on stosowany w leczeniu silnych, przewlekłych, chronicznych bólów występujących głównie u osób cierpiących na choroby nowotworowe. Działanie specyfiku określane jest jako tysiąc razy silniejsze od działania morfiny. Niestety zastosowanie tego leku jest znacznie ograniczone bowiem musi on być wstrzykiwany bezpośrednio do rdzenia kręgowego.

 

Naukowcy już od jakiegoś czasu starali się wykorzystać konotoksyny jako środki przeciwbólowe w medycynie. Jednak napotkali na swej drodze problem – peptydy te są bardzo nietrwałe i niezwykle trudno jest uzyskać je w postaci doustnej. Tym razem badaczom udało się tak chemicznie zmodyfikować jedną z konotoksyn, że możliwe będzie jej doustne zażywanie. Lek ten może zrewolucjonizować terapię bólu przewlekłego a także stwarza szanse na szersze wykorzystanie peptydów w postaci leków doustnych.


 

 

Źródło: cen.acs.org


 

 

Zobacz także:

 

Stożek geograficzny (Conus geographus)
Stożek geograficzny

 

Podobne posty

Leave a Comment