Pstry kłopot

Skrzydlica pstra (Pterois volitans)Skrzydlica pstra, gatunek inwazyjny, który przejmuje żerowanie na rafach koralowych i stanowi zagrożenie dla rodzimych ryb w wodach Oceanu Atlantyckiego.

 

Problem jest na tyle poważny, że nurkowie na Florydzie i Karaibach zostali  poproszeni o ich schwytanie i skonsumowanie.

 

Kolce skrzydlicy zawierają jad. Ten najeźdźca z tropikalnej części Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego w Oceanie Atlantyckim nie ma naturalnych wrogów. Dlatego też przyczynia się do eliminacji wielu populacji ryb występujących w płytkich rafach.

 

Naukowcy obawiają się, że skrzydlica pstra może zniszczyć działania ochronne skierowane na ponowny wzrost populacji rodzimych gatunków atlantyckich drapieżnych takich jak graniki wielkie i lucjany.

 

Niewiele wiadomo na temat skutków jakie gatunki inwazyjne wywołują na głębokościach poniżej granicy nurkowania rekreacyjnego. Zorganizowana niedawno wyprawa łodzi podwodnej ukazała niepokojącą scenę – wrak na 250 m otoczony osobnikami tego gatunku.

 

Według naukowców, skrzydlice pstre rosną większe i bardziej zaludniają Zatokę Meksykańską, niż rodzime obszary na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim.

 

Właściciele wielu restauracji próbowali spowolnić przyrost naturalny skrzydlicy oferując ją w swoim menu.

 


 

Źródło: www.xray-mag.com


 

Zobacz także:

 

Skrzydlica
Skrzydlica pstra

 

Podobne posty

Leave a Comment