Rafał Makieła – czarodziej podwodnego świata

Rafał Makieła - czarodziej podwodnego świata
Rafał Makieła – czarodziej podwodnego świata

Fanom podwodnej fotografii nie trzeba przedstawiać Rafała Makieła. Któż z Nas nie podziwiał jego bajecznych zdjęć…? Zebrałam garść informacji, jak tworzy, skąd pomysł na fotografię podwodną, z jakimi trudnościami się boryka i wiele innych, ciekawych wątków, o których możecie przeczytać dalej.

 

Rafał Makieła przyznaje, że na fotografię podwodną trafił poszukując inspiracji w internecie. Wtedy to trafił na zdjęcia Zen Holloway, Elen Kalis czy Kenvin Pinardy. Zafascynowany widzianym oczami znanych fotografów podwodnym światem postanowił spróbować swoich sił. Jak twierdzi fotograf, pod wodą możemy pokazać produkty i ubrania inaczej niż moglibyśmy zrobić w studio lub na otwartej przestrzeni. Decyzję o wykreowaniu własnego, podwodnego świata artysta podjął ponad 3 lata temu.


 

Trudne pięknego początki…

Rafał przyznaje, że początki były bardzo trudne. Do tego stopnia, że niemal zniechęciły go do podwodnej fotografii. Rozpoczęło się od kłopotów ze znalezieniem odpowiedniego sprzętu, który nie jest zbyt popularny w Polsce. Jednak problemy dotyczyły również nieporadności modelek nieprzyzwyczajonych do pracy pod wodą, fatalnego tła oraz pierwszych zdjęć, które nie wyglądały tak jak te obecne.

 

Pierwsza podwodna obudowa była uniwersalna – przeznaczone do wielu modeli aparatów fotograficznych.

 

Pierwsza modelka – ówczesna dziewczyna Rafała, która była pełna poświęcenia. To właśnie z nią przeprowadzone zostały pierwsze, spontaniczne, podwodne sesje. Bez większego przygotowania fotograf próbował odnaleźć swój sposób na podwodny świat.

 

Z czasem Rafał podjął próby współpracy z profesjonalnymi modelkami, jednak wiele z nich zupełnie nie radziło sobie pod wodą. Jak przyznaje fotograf, podwodne pozowanie wymaga przede wszystkim czasu potrzebnego na przyzwyczajenie się do nowego środowiska. W przypadku modelek które dopiero zaczynają przygodę z podwodnym pozowaniem, trudne może być przezwyciężenie naturalnego instynktu samozachowawczego. Człowiek podświadomie boi się wody, nienaturalnego środowiska. Doświadczy tego każda, nawet bardzo pewna siebie osoba. Stąd największa trudność i obawa przed pracą z nowymi, niedoświadczonymi modelkami…które szybko się męczą, tracą oddech niwecząc tym samym sesję zdjęciową.


 

Zobaczcie mistrza w podwodnej akcji czarowania:


 

 

Światła pod wodą zawsze za mało

Ze względu na fakt, iż Rafał Makieła procuje głównie na basenie, to stosuje on zewnętrzne lampy błyskowe. Ustawienie lamp jest uzależnione od pożądanego efektu. Zazwyczaj są 2 lub 3 lampy. Jako ciekawostkę dodam, że Rafał wraz ze swoim przyjacielem znalazł sposób by wyzwalać lampy bezprzewodowo spod wody.

 

Tło powstaje ze specjalnej gumy zbrojonej pozwalającej na uzyskanie złudzenia głębi oceanu.


 

Rodzinna postprodukcja

Okazuje się, że retuszem zdjęć zajmuje się Krysia – żona Rafała. Generalnie zdjęcia są obrabiane w programach Adobe, takich jak Photoshop i Lightroom. Oczywiście po wrzuceniu pliku do komputera zdjęcie podlega obróbce w LR – podstawowe korekty, balans bieli, jasności itp. Następnie zdjęcie trafia do Photoshopa, gdzie retusz polega najczęściej na usunięciu niechcianych obiektów, korekcji kolorów czy wyostrzeniu utraconych pod wodą detali.


 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Rafał przyznaje, że zwraca dużą uwagę na bezpieczeństwo podczas podwodnych sesji. Być może właśnie dlatego nie miała dotychczas żadnej niebezpiecznej sytuacji na planie. Jedyne z czym boryka się on oraz modele po zakończonej sesji, to zmęczenie. Pomimo zmęczenia jest również ogromna satysfakcja z wyników ciężkiej pracy.

 

Plany, marzenia…

Sesje fotograficzne w wodach otwartych…Polinezja Francuska. Zdaniem Rafała, to kolejny etap wtajemniczenia, zupełnie inny sposób i podejście do fotografowania.

 

Rafał udowadnia, że marzenia można spełniać… a dzięki uporowi, wysiłkom i ćwiczeniom można stać się prawdziwym Artystą.

 

Dowodem na powyższe twierdzenie jest fascynująca, podwodna sesja na Bali. Zobaczcie sami:


 


 

Więcej podwodnych zdjęć Rafała znajdziecie na fanpage’u Makiela Photography.


 

Wywiad z Rafałem i jeszcze trochę podwodnych ujęć:


 

Opracowanie własne

 

Źródła: Facebook, Camerapixo, Vimeo


 

Zobaczcie inne, fascynujące, podwodne sesje:

Ballantine’s plus fotograf równa się niezwykły podwodny obraz
Ballantine’s plus fotograf równa się niezwykły podwodny obraz
Modowa-sesja-wsrod-rekinow
Modowa sesja wśród rekinów
Nowy romantyzm czyli podwodna fotografia ślubna
Nowy romantyzm czyli podwodna fotografia ślubna

7 nurków, 2 modelki i jeden wrak – niezwykła podwodna sesja na Bali
7 nurków, 2 modelki i jeden wrak – niezwykła podwodna sesja na Bali
Tonący świat oczami Andreasa Franke
Tonący świat oczami Andreasa Franke
Podwodny pin-up Bruce’a Mozerta
Podwodny pin-up Bruce’a Mozerta

Podobne posty

Leave a Comment