Raport z tragicznego wypadku nurkowego u wybrzeży Bornholmu

Luku
Luku podczas nurkowania w Kopalni Miltitz w 2013r.

W połowie maja ubiegłego roku informowaliśmy Was o śmierci naszego przyjaciela, Łukasza (czytaj: Zginął Łukasz K). Artykuł był jednocześnie oficjalnym oświadczeniem organizatorów wyjazdu. Tragiczne zdarzenie miało miejsce w dniu 14 maja 2014 roku podczas nurkowania na wraku jednostki Protektor zlokalizowanej u wybrzeży duńskiej wyspy Bornholm.

 

Dziś, zamieszczamy formalny raport końcowy dotyczący wskazanego powyżej wypadku nurkowego sporządzony przez Komisję Badania Wypadków Morskich w sierpniu 2015 roku.

 

Raport końcowy Komisji Badania Wypadków Morskich

 

Z pewnością warto zapoznać się ze raportem, zwłaszcza analizą czynników, które mogły przyczynić się do tragicznego wypadku nurkowego. Jednak prawdziwa przyczyna śmierci Łukasza wciąż pozostaje nieznana.

 

Nie wdając się w merytoryczną ocenę raportu podkreślenia wymaga fakt, że fatalne w skutkach nurkowanie było nurkowaniem technicznym, nie zaś jak wskazuje się to w dokumencie – rekreacyjnym.

 

Wśród zaleceń dotyczących uregulowania kwestii nurkowych w obowiązującym stanie prawnym powinno znaleźć się najważniejsze: sposób dokumentowania i zabezpieczania dowodów (zarówno rzeczowych – sprzętu, użytych gazów, jak i osobowych) w przypadku wystąpienia wypadku nurkowego. Niestety Komisja zajmuje się badaniem wyłącznie morskich zdarzeń a wiele z wypadków nurkowych ma miejsce w wodach słodkich. W tym roku w Polsce w wodach słodkich (kamieniołomy, jeziora) miało miejsce aż 5 śmiertelnych wypadków nurkowych.

Podobne posty

Leave a Comment