Ratunek dla rozbitków – ćwiczenia na Zatoce Gdańskiej

Ratunek dla rozbitków - ćwiczenia na Zatoce Gdańskiej
Ratunek dla rozbitków – ćwiczenia na Zatoce Gdańskiej
Fot. Marynarka Wojenna RP

W ostatni czwartek (5 czerwca br.) na Zatoce Gdańskiej miały miejsce ciekawe i jak widać na filmie dość widowiskowe ćwiczenia ratowania rozbitków. W treningu udział wzięli instruktorzy z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego, załogi ratowniczego śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz holownika.

 

Kliknij by zobaczyć film z ćwiczeń ratunkowych na Zatoce Gdańskiej.

 

Rola rozbitków tym razem przypadła instruktorom, którzy zazwyczaj szkolą personel latający z technik przetrwania na morzu. Natomiast na pomoc śpieszyła załoga śmigłowca ratowniczego Anakonda z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego.


 

Obie strony, zarówno ratowani jak i ratujący poprawiały swoje umiejętności. Instruktorzy z zakresu edukacji w przypadku sytuacji zagrożenia życia na morzu. Natomiast piloci doskonalili umiejętności ratowania życia ludzkiego i podejmowania ludzi z wody. Nie jest to łatwe zadanie, należy pamiętać, że okręt, na który przekazywany jest rozbitek faluje na wodzie a pilot musi umiejętnie sterować śmigłowcem, tak by utrzymać go cały czas przy jednostce.

 

Załoga Anakondy musiała nie tylko uratować rozbitków, ale także wcześniej ich odnaleźć. Ćwiczenia zostały podzielone na dwa etapy: podejmowania rozbitków z tratwy ratunkowej lub z wody. Jak podkreślają ratownicy podjęcie rozbitka z tratwy ratunkowej to także spore wyzwanie, bowiem ilekroć śmigłowiec zbliża się do niej, to jest ona zdmuchiwana przez pęd powietrza. Na szczęście pogoda sprzyjała ćwiczeniom i obyło się bez nieprzyjemnych niespodzianek.


 

 

Źródło: TVN24

Podobne posty

Leave a Comment