Rebreather prosto z filmu Star Wars

Rebreather Star Wars
Rebreather prosto z filmu Star Wars

Dziś amerykańska premiera Star Wars: The Force Awakens (Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy) a już za 4 dni film trafi również do polskich kin. Z tej okazji postanowiłam napisać o podwodnym gadżecie, który pojawił się w 1999 roku w Star Wars: Episode I – The Phantom Menace (Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo).

 

Dwóch głównych bohaterów – Qui-Gon Jinn i Obi-Wan Kenobi, do oddychania pod wodą używa małych urządzeń o nazwie A99 aquata breather. Urządzenie wykorzystuje mechanizmy filtrowania w celu rozdzielenia zewnętrznych mieszanin gazowych. Dla zapewnienia oddychającemu gazu użyte zostały miniaturowe zbiorniki sprężonego tlenu.


 

Triton maska do oddychania
Triton maska do oddychania

Być może zainspirowany podwodnymi poczynaniami Jedi koreański naukowiec i konstruktor Jeabyun Yeon zaprojektował gadżet, który ma umożliwić ludziom oddychanie pod wodą. Ta prozaiczna na powierzchni czynność pod wodą ma być możliwa dzięki „sztucznym skrzelom”.

 

Oficjalna nazwa tej nieco futurystycznej koncepcji to: Triton Oxygen Respirator. Urządzenie jest dość proste w budowie, składa się z ustnika, dyszy wylotowej oraz dwóch ramion pełniących rolę skrzeli. Znajdujący się w środku filtr składa się z włókien o tak gęstym splocie, że cząsteczki wody nie są w stanie się przecisnąć. Natomiast potężny mikrokompresor przepycha tlen przez filtr, składując go potem w niewielkich zbiorniczkach. Zgromadzony w ten sposób gaz ma umożliwić człowiekowi swobodne oddychanie pod wodą. Triton ma być zasilany przy pomocy rewolucyjnej, miniaturowej baterii nowej generacji.

 

Koncepcja Koreańczyka została już poddana krytyce naukowców i uznana za niemożliwą do implementowania. Wykonane przez badaczy obliczenia doprowadziły do jednego wniosku: pomijając kwestie technologiczne urządzenie jest po prostu za małe do zapewnienia odpowiedniej ilości czynnika oddechowego. Kolejną kwestią jest rodzaj gazu – czyli tlen w czystej postaci, który jak wiemy jest gazem toksycznym dla organizmu człowieka.

 

Wygląda na to, że na Jedi rebreathery będziemy musieli jeszcze nieco poczekać.


 

 

Źródło: offthereservation.net

Podobne posty

Leave a Comment