Recenzja filmu Diving into the Unknown (Nurkowanie w nieznane)

Recenzja filmu Diving into the Unknown (Nurkowanie w Nieznane)
Warto obejrzeć dokument
Diving into the Unknown
na dużym ekranie

W piątek, 13 maja br. miała miejsce polska premiera długo oczekiwanego dokumentu Diving into the Unknown (Nurkowanie w nieznane). Już dziś o godzinie 20:30 w warszawskim kinie Luna możecie obejrzeć tę fińską produkcję (szczegóły: Diving into the Unknown w polskim kinie!). Kinowa sala jest niemal pełna, jednak naprawdę zainteresowanym i zdeterminowanym pozostaje jeszcze środowy termin.

 

Jeśli wciąż wahacie się czy warto pójść do kina i obejrzeć Nurkowanie w nieznane, film dokumentujący bezprecedensową akcję wydobywczą jaka kiedykolwiek miała miejsce w zalanej jaskini, to być może pomocna okaże się poniższa recenzja.

 

Nie jestem nurkiem jaskiniowym i przyznam szczerze, że wybrałem się na film Nurkowanie w nieznane zaintrygowany mocnym trailerem, zapowiedziami oraz całą, dość skomplikowaną logistyką związaną z wydobyciem ciał nurków, przyjaciół z głębokości ponad 100 metrów. Dwa lata temu śledziłem informacje związane z tragicznym wypadkiem jaki miał miejsce w norweskiej jaskini Plura, teraz postanowiłem zweryfikować moje wyobrażenie z rzeczywistością, z dokumentem prezentującym wszelkie trudności i niuanse tej jaskini.

 

W trakcie całego filmu Diving into the Unknown silnie odczuwa się napięcie jakie świadomie zbudował reżyser Juan Reina. We mnie wywoływało ono skrajnie różne odczucia, z jednej strony smutek przeradzający się w klaustrofobiczne odczucie duszenia, z drugiej wręcz radość. Momentami możemy poczuć się jak na filmie grozy, horrorze, w którym śmiertelnie przerażająca okazuje się natura. Człowiek staje się wobec niej bezlitośnie bezradny.

 

Jednak ostatecznie Nurkowanie w nieznane to wzruszająca historia o uniwersalnych wartościach. Jeśli miałbym w trzech słowach opisać o czym opowiada dokument Diving into the Unknown, to byłyby to:

 

PRZYJAŹŃ, ODWAGA, PASJA!

 

Widz jest uświadomiony, że misja wydobycia ciał przyjaciół miesiąc po tym jak zginęli oni uwięzieni na ponad 100 metrach w jaskini, to nie nurkowanie dla przyjemności, to śmiertelna konieczność wymagająca odwagi, żelaznych nerwów i racjonalnej kalkulacji: czy jestem w stanie zaryzykować własne życie? Pikanterii dodaje fakt, że cała akcja jest nielegalna, bowiem norweskie władze zamknęły jaskinie. Poczucie, że akcja wydobywcza będzie wielokrotnie bardziej niebezpieczna od nurkowania w czasie którego doszło do wypadku. Reżyser doskonale oddał wysiłek fizyczny oraz psychiczny towarzyszący nurkom zarówno w trakcie tragicznego zdarzenia jak i podczas akcji wydobywczej.

 

Determinacja, to słowo klucz, które rządzi sposobem zachowania, myślenia i planowania zespołu nurków. 

 

Dzięki użytym przez nurków podczas misji kamerkom GoPro oraz innym technologiom możliwe było zanurzenie publiczności w inny, dla wielu naprawdę nieznany świat. Dla mnie było to ciekawe i przejmujące doświadczenie. Publiczność mogła nie tylko zobaczyć głębokie partie jaskini Plura, ale również odczuć związane z nią niebezpieczeństwa.

 

Film Nurkowanie w nieznane nie pozostawia widza obojętnym, wyzwala różne myśli, budzi wątpliwości, które widać na twarzach publiczności. Uświadomienie sobie, że operacja wydobycia ciał nurków to balansowanie na granicy życia i śmierci, że ta ostatnia czai się na każdym kroku, poczynając od błędu ludzkiego, pomyłki członka zespołu, przez awarię sprzętu po bezlitośnie upływający czas ograniczający działania nurków. Wszystko to wywołuje u widza poczucie własnej śmiertelności, które w przypadku tak ekstremalnych nurkowań nie może być pomijane, przemilczane czy ignorowane.

 

Świadomość powyższego oraz ogólna narracja filmu sprawiają, że jest on jeszcze bardziej fascynujący. Zrozumienie, że odporność psychiczna każdego członka zespołu jest istotna i konieczna dla powodzenia całej misji. Zdolność reagowania na sytuacje awaryjne zespołu nurków jest kluczowa i ważniejsza niż fizyczne zdolność każdego z nich. Dokument wbija w kinowy fotel i zatrzymuje w nim nawet po napisach końcowych a przemyślenia po obejrzeniu są bezcenne i pozostają do końca życia.

 

Przyjaźń to silna relacja nie tylko w obliczu, ale również po śmierci.

 

Dokument, choć może wydawać się dość klaustrofobiczny, trudny w odbiorze, to jest zbyt interesujący by pozostał zignorowany. Ze względu na uniwersalne, ludzkie przesłanie, chęć pomocy rodzinom przyjaciół i sprowadzenie ich ciał do domu, film ten polecam każdemu, nie tylko nurkom!

 

To wzruszająca opowieść o Przyjaźni oraz Poświęceniu, oba przez ogromne P.


 

 

 

Czytaj więcej o wypadku oraz kulisach powstania dokumentu:

Diving into the Unknown
Za kulisami Diving into the Unknown
Wydobyto ciała dwóch nurków z jaskini Plura
Wydobyto ciała fińskich nurków z jaskini Plura
Nurkowie zginęli w jaskini Plura w Norwegii
Nurkowie zginęli w jaskini Plura w Norwegii

 

 

Serdeczne podziękowania dla naszego przyjaciela Krzysztofa, który zechciał podzielić się swoimi odczuciami po piątkowej, polskiej premierze dokumentu Diving into the Unknown (Nurkowanie w nieznane).

 

Zdjęcie: Facebook Diving into the Unknown

Podobne posty

5 Thoughts to “Recenzja filmu Diving into the Unknown (Nurkowanie w nieznane)”

 1. MiGo

  Czesc.
  Wie ktoś czy film będzie w repertuarze kin w innych miastach, albo czy mozna go gdzies kupic? Dajcie znac.

  1. Ula

   22 czerwca br. będzie miała miejsce premiera DVD oraz Blue-ray filmu Diving into the Unknown w Finlandii. Pozostaje nam czekać na międzynarodową dystrybucję.

 2. Petroos

  Moim zadaniem:
  Przede wszystkim – film to nie jest film o nurkowaniu. Ktoś kto nie nurkuje nie będzie świadomy aspektów technicznych związanych z nurkowaniem jaskiniowym i głębokim. Polecam go raczej osobom które choć trochę ogarniają temat nurkowania.
  Film traktuje o akcji wydobycia ciał, o poświęceniu i tragicznych przeżyciach zwykłych ludzi. Dlatego też tytuł filmu może być mylący.
  Byłem na premierze filmu w Warszawie – podczas oglądanie doszedłem do wniosku że tak naprawdę sam aspekt nurkowy nie jest w filmie ważny – równie dobrze mogła to by być grupa alpinistów którzy wybrali się na szczyt aby zabrać ciała kolegów.
  Jakiś czas przed premierą oglądałem „Everest” – chyba podświadomie liczyłem na to że film będzie w podobnej konwencji (sick !)
  Mimo wszystko polecam jako alternatywę od typowego kina.

 3. catx

  Dziś, 09-02-2017, na Canal+ Discovery. Powtórki przez najbliższe dwa dni.

  1. Ula

   Serdecznie dziękujemy za informację. Już zamieściłam wiadomość na fanpage’u Jolly Diver 🙂

   Informacja dla tych, którzy nie widzieli jeszcze filmu:
   Canal+ Discovery
   piątek (10 lutego) o godz. 8:50
   sobota (11 lutego) o godz. 23:50
   niedziela (12 lutego) o godz. 10:00
   oraz środa (15 lutego) o godz. 17:50

Leave a Comment