Rekord świata w nurkowaniu jaskiniowym -286m Xavier Meniscus

286m w Font Estramar

30 grudnia 2019 roku Xavier Meniscus zanurkował we francuskiej jaskini Font Estramar na głębokość 286 metrów, ustanawiając tym samym rekord świata w nurkowaniu jaskiniowym.

Profil rekordowego nurkowania
Profil rekordowego nurkowania

Xavier dobrze zna to miejsce, od lat przegłębiał Font Estramar zanurzając się miedzy innymi na 248 metrów w 2013 roku,  a w 2015 roku wykonał w tej jaskini nurkowanie na 262 metry.

Nurkowaniem tym pobił dotychczasowy rekord Nuno Gomes’a z 1996 roku! Nuno zanurkował na głębokość 282,6m w jaskini Boesmansgat w RPA.

Warto dodać, że nasz rodak Krzysztof Starnawski wykonał w 2016 roku niewiele płytsze nurkowanie, bo na głębokość 278m w albańskiej jaskini Viroit. Krzysztof tym nurkowaniem poprawił rekord Polski w nurkowaniu jaskiniowym. Wtedy zabrakło zaledwie 5 metrów aby ustanowić rekord świata.


286m w Font Estramar
286m w Font Estramar

Biorąc pod uwagę fakt, że rekord ustanowiony przez Nuno Gomes’a został pobity dopiero po 23 latach warto porównać oba te rekordowe nurkowania.

Xavier nurkuje na obiegu zamkniętym, podwójny mCCR Joki. Nurkowanie ze skuterem Seacraft, w jaskini w której zanurzenie na głębokość wymaga wcześniej przepłynięcia około 300 metrów korytarzy na głębokości około 60 metrów. Całkowity czas nurkowania to 11 godzin.

Nuno Gomes wykonał swoje nurkowanie w jaskini, która kształtem przypomina studnię, nurkowanie wykonane zostało na obiegu otwartym, a jego czas to 12 godzin i 15min. Jednak nurkowanie Nuno było nurkowaniem na wysokości co przełożyło się na dodatkowe obciążenie dekompresyjne.


 

Xavier Meniscus rekordowe nurkowanie
Xavier Meniscus rekordowe nurkowanie
Xavier Meniscus rekord świata
Xavier Meniscus rekord świata

 

 

Opublikowany przez Xaviera Méniscusa Poniedziałek, 30 grudnia 2019

 

Profil z rekordowego nurkowania w Font Estramar
Profil z rekordowego nurkowania w Font Estramar

 


Serdecznie gratulujemy Xavierowi bezpieczenego nurkowania i odkrycia kolejnych metrów tej pięknej jaskini.


 

Aktualizacja 17 marca 2020 roku – film z rekordowego nurkowania Xaviera


źródła: facebook; francebleu.fr; madeinperpignan.com

Podobne posty

Leave a Comment