Rekordowe nurkowanie na 400m na obiegu otwartym?

Rekordowe nurkowanie na 400m na obiegu otwartym?
Egipcjanin Wael Omar przygotowujący się do rekordowego zanurzenia na 400 metrów

Okazuje się, że rok 2016 zapowiada się niezwykle ciekawie jeśli chodzi o rekordy w głębokim zanurzeniu. Niecały miesiąc temu informowaliśmy was o przygotowaniach nurkujących kobiet do pobicia rekordu świata w najgłębszym zanurzeniu (więcej w artykule: Czy kobieta pobije w tym roku rekord w najgłębszym zanurzeniu?).

 

Już dziś wiemy, że pewien Egipcjanin Wael Omar intensywnie przygotowuje się do pobicia rekordu Ahmeda Gabra z 2014 roku i zanurzenia na obiegu otwartym na głębokość 400 metrów!

 

Miejsce, w którym zostanie podjęta próba rekordowego zanurzenia to egipskie Sharm el Sheikh, dokładniej Park Narodowy Ras Mohammed. Jest to dość niecodzienna lokalizacja jak na nurkowe rekordy głębokości pobijane i planowane dotychczas głównie w Dahab.

 

Całkowity czas nurkowania to bagatela 26 godzin! (niektóre źródła podają nawet 28 godzin) Przypomnę tylko, że rekordowe zanurzenie Ahmeda Gabra na głębokość 332.35 metrów trwało prawie 14 godzin.

 

W trakcie nurkowania ma zostać wykorzystanych 160 butli z gazami (dla porównania napiszę, że w trakcie rekordowego nurkowania Ahmeda Gabra wykorzystano 92 butle). Zaplanowana data próby to dzień 30 marca 2016 roku. W mediach znalazłam informację, że wstępnie nurkowanie było planowane na głębokość 375 metrów z czasem całkowitym 22 godziny a jego termin był wyznaczony na dzień 23 lutego br.

 

Wiadomo, że przed rekordowym nurkowaniem Wael Omar uda się do Londynu w celu poddania badaniom lekarskim (są one niezbędne do ubezpieczenia) oraz spotka się z przedstawicielami Księgi Rekordów Guinnessa celem ustalenia szczegółów obecności przedstawiciela w trakcie zanurzenia.

 

O egipskim nurku nie wiemy wiele. Wael przyznaje, że nauczył się nurkować w wieku 16 lat. Swój pierwszy, międzynarodowy, profesjonalny certyfikat otrzymał w 2001 roku. Jest on jednym z pierwszych nurków na świecie, którym udało się przełamać barierę 200 metrów głębokości. Jednak największe jego dotychczasowe osiągnięcie to zanurzenie w Morzu Czerwonym na głębokość 330 metrów z czasem całkowitym nurkowania 19 godzin i 45 minut. Nurkowanie to podaję jako ciekawostkę bowiem informacja jest trudna do zweryfikowania. Według nurka zanurzenie na głębokość 330 metrów zostało wykonane jeszcze przed pobiciem przez Ahmeda Gabra (2014 rok – 332.35 metrów) rekordu Nuno Gomesa (2005 rok – 318,25 metrów).

 

Egipt ostatnio rekordami nurkowymi stoi. Trudno doszukiwać się przy tym głębszego sensu niż promocja kraju, turystyki, potrzeby ochrony raf i środowiska Morza Czerwonego. Pozostaje mieć nadzieję, że próby podejmowane są przez naprawdę doświadczonych nurków, którzy mają świadomość konsekwencji tak ekstremalnych nurkowań.


 

Galeria zdjęć egipskiego nurka Waela Omara przygotowującego się do zanurzenia na 400 metrów

Zdjęcia radzę traktować jako ciekawostkę i unikać powielania niecodziennych rozwiązań/konfiguracji pod wodą.


 

Update na dzień 23 lutego 2016 roku

Planowane nurkowanie Waela Omara na głębokość 400 metrów, to nie tylko test dla wytrzymałości fizycznej człowieka, to również spore wyzwanie logistyczne.

 

Zespół zabezpieczający to 25 nurków zaopatrzonych łącznie w 120 butli z gazami. Nurkowie mają asekurować Omara podczas jego rekordowego zanurzenia do głębokości 140 metrów. Co ciekawe, to zespół ma zagwarantować gazy niezbędne do bardzo długiej dekompresji nurka (dość nietypowe rozwiązanie, które zwiększa ryzyko niepowodzenia, utraty gazu dekompresyjnego, zwłaszcza na pierwszych, najgłębszych przystankach dekompresyjnych).

 

Zanurzenie jest planowane w czasie 19 minut, zatem prędkość zanurzenia wyniesie około 20 metrów na minutę. Natomiast dekompresja, która ma zapewnić nurkowi bezpieczny powrót na powierzchnię ma potrwać ponad 28 godzin! Podczas wynurzenia pierwsza zmiana gazu na dekompresyjny ma nastąpić na głębokości 140 metrów.

 

Wael Omar swój pierwszy certyfikat – Open Water Diver otrzymał w 1998 roku. Natomiast od 2001 roku jest instruktorem nurkowania. W trakcie swojej kariery nurkowej wykonał on wiele głębokich nurkowań (niestety nie znam szczegółów).

 

W międzyczasie wśród społeczności nurkowej rozgorzała dyskusja dotycząca sensu i bezpieczeństwa podejmowania prób takich rekordowych nurkowań. Niemniej jednak, Omar pozostaje skoncentrowany na swoich celach, starannie planuje rekordowe zanurzenie, tak by w jak największym stopniu zminimalizować związane z nim ryzyko.


 

 

Zerknij także na artykuły:

Czy kobieta pobije w tym roku rekord w najgłębszym zanurzeniu?
Czy kobieta pobije w tym roku rekord w najgłębszym zanurzeniu?
Rekordowe podwodne sprzątanie – 614 nurków!
Rekordowe podwodne sprzątanie – 614 nurków!
Rekordowe zanurzenie – Ahmed Gabr na 332,35 metrach!
Rekordowe zanurzenie – Ahmed Gabr na 332,35 metrach!

Rekordowe, najdłuższe nurkowanie w słonej wodzie
Rekordowe, najdłuższe nurkowanie w słonej wodzie
Najdłuższy szereg nurków – przygotowania do pobicia rekordu
Najdłuższy szereg nurków – przygotowania do pobicia rekordu
Ahmed Gabr
Trwają przygotowania do rekordu świata – najgłębsze nurkowanie

 

 

Źródło: Hurghadian News; el-balad.com; hecairopost.youm7.com; taucher.net

Podobne posty

7 Thoughts to “Rekordowe nurkowanie na 400m na obiegu otwartym?”

 1. K

  a ciśnienie jajek mu nie zgniecie? 🙂

  1. Jacki

   You have the monopoly on useful ineormation-arfn’t monopolies illegal? 😉

 2. ~m

  czy to nurkowanie nie miało być wczoraj? ktoś coś?

  1. Ula

   Miało, miało… póki co nie wiemy nawet czy w ogóle próba miała miejsce. Jak tylko będę coś wiedziała, to napiszemy.

   1. Becky

    That’s really thinnikg of the highest order

  2. Parthena

   I really wish there were more artcelis like this on the web.

 3. Medford

  This forum needed shnaikg up and you’ve just done that. Great post!

Leave a Comment