Rekordowe zanurzenie z kostką Rubika – opis nurkowania

Voila, kostka ułożona!
Wojtek Tecław z ułożoną na 100 metrach kostką Rubika!

W listopadzie ubiegłego roku pisałam o ustanowionym przez Polaków rekordzie polegającym na ułożeniu kostki Rubika na głębokości 100 metrów. Dziś, dysponując materiałami źródłowymi, filmem z czasu dennego oraz dodatkowymi informacjami od zespołu wykonującego zanurzenie, mogę przybliżyć wam szczegóły tego nurkowania.

 

Aktualnie w Księdze Rekordów Guinnessa znajdują się dwa rekordy związane z ułożeniem kostki Rubika pod wodą: największa liczba ułożonych kostek (8 sztuk) oraz najszybsze ułożenie dwóch kostek pod sobie w czasie 1 minuta 29 sekund. Oba te rekordy były pobijane na bezdechu w akwarium, czyli w kontrolowanych warunkach.

 

Jednak wśród oficjalnych rekordów zgłoszonych do Guinnessa nie znajduje się żaden ustanowiony z wykorzystaniem akwalungu ani tym bardziej polegający na ułożeniu kostki Rubika na głębokości.

 

Niektórym z was zapewne nasuwa się na myśl pytanie: PO CO? Jednak czy nie warto zrobić czegoś po prostu fajnego, dobrze się bawić a przy okazji promować nurkowanie, no i oczywiście ustanowić rekord świata, jeśli tylko ma się na to ochotę i możliwości?


 

Rekordowe zanurzenie z kostką Rubika - analiza nurkowania
Ekipa polskich nurków przed pobiciem rekordu

Planowanie, planowanie…

Ekipa nurków z Poznania wpadła na nieco szalony (z pewnością wielu nurkom przemknęła taka myśl) i niecodzienny sposób by promować nurkowanie – postanowili ułożyć kostkę Rubika na głębokości 100 metrów. Jak to często wśród nurkowych rekordzistów bywa na miejsce próby wybrano Egipt, konkretnie Dahab z jego magicznym Blue Hole.


 

Plan nurkowania – założenia

Dotarcie do dna (do głębokości 100 metrów) w jak najkrótszym czasie, maksymalnie w 6. minucie nurkowania.

Opuszczenie głębokości 100 metrów w maksymalnie 14 minucie.

Przewidywany całkowity czas nurkowania: 95 minut

 

Rekordowe zanurzenie z kostką Rubika - opis nurkowania
Gotowe do użycia gazy

Przygotowania do rekordowego zanurzenia

Ekipa 6 nurków pretendujących do pobicia rekordu świata w najgłębszym ułożeniu kostki Rubika dotarła do egipskiego Dahab 3 listopada 2015 roku. Wtedy też rozpoczęły się treningowe nurkowania mające na celu nie tylko sprawdzenie sprzętu, ale również ustalenie optymalnego ustawienia członków zespołu, w szczególności kamerzystów.

 

Na pierwsze ćwiczenia na maksymalnej głębokości 40 metrów zespół wybrał znane miejsce nurkowe w Dahabie -Light House.  Początki, to przede wszystkim optymalne ustawienia członków zespołu, podział ról oraz poprawne ustawienie oświetlenia wideo.

 

Kolejnego dnia zespół wykonał głębokie zanurzenia powietrzne w przedziale 55-60 metrów. Celem było przyzwyczajenie do narkozy azotowej. Nurkowanie to obfitowało w szereg awarii sprzętowych: zalana kamera GoPro, utrata latarki, manometru i komputera.

 

Następne nurkowanie, już przy wykorzystaniu trimixu zostało wykonane na głębokość 80 metrów. W trakcie tego zanurzenia Wojtek Tecław ułożył kostkę na dnie. Jednak i tym razem nie obyło bez niespodzianek. Już na początku, po pierwszym ruchu kostką wyskoczył jeden dwukolorowy klocek. Na szczęście Wojtek wykazał się refleksem i zdążył złapać uciekiniera oraz silnym ruchem wcisnąć z powrotem w odpowiedniej orientacji. Nauka płynąca z tego nurkowania okazała się bezcenna, Wojtek zrozumiał, że podczas rekordowego zanurzenia musi wykorzystać inną kostkę.

 

Przyszedł czas na próbę generalną, czyli nurkowanie na niespełna 100 metrów. Podczas zanurzenia zespół odnalazł miejsce idealne do przeprowadzenia próby oraz zmienił trochę ustawienie względem orientacji dna. Dzień przed właściwą próbą grupa nurków przeznaczyła na odpoczynek. Zamiast nurkowania, tego dnia panowie odbyli długi spacer i omówili wcześniejsze nurkowanie.


 

Rekordowe zanurzenie z kostką Rubika - opis nurkowania
Profil nurkowania Wojtka Tecława z ułożenia kostki Rubika na głębokości 100 metrów

… rekordowe nurkowanie, czyli planu wykonanie

Nie od dziś wiadomo, że nurkowanie,które udało się zaplanować należy jeszcze przenurkować.

 

Zanurzenie nastąpiło wzdłuż ściany Blue Hole w dniu 9 listopada 2015 roku. Zespół zanurzał się do znalezionego w trakcie nurkowań przygotowawczych odpowiedniego miejsca – małej półki zlokalizowanej na głębokości 100 metrów.

 

Zespół

 • Rekordzista: Wojtek Tecław
 • Kamerzyści: Maciej Jurasz oraz Jarek Rzytka
 • Sędzia: Marek Kasperski
 • Nurkowie zabezpieczający: Sławek Młynkowiak oraz Piotr Adamczak
 • Support powierzchniowy: Ahmed El Halawany

 

Rekordowe zanurzenie z kostką Rubika - opis nurkowania
Butle w drodze na nura

Gazy wykorzystane w trakcie nurkowania

 • Denny: Tmx 13/54
 • Travel:  Tmx 20/39
 • Deco:    EAN 51, Tlen

 

Biorąc pod uwagę, że zanurzenie wykonywanie było w ciepłych wodach (średnia temperatura wody podczas całego nurkowania wynosiła 23,8º C) przy bardzo dobrej widoczności oraz relatywnie niskim wysiłku fizycznym w strefie dennej (praktycznie braku wysiłku) należy uznać, że gazy zostały dobrane optymalnie.

 

Powyżej profil z nurkowania z oznaczonymi strefami użycia poszczególnych gazów. Zmiana gazu na denny miała miejsce już w drugiej minucie od zanurzenia. Po zakończeniu fazy dennej, gaz został ponownie  zmieniony na travel, nastąpiło to w 18 minucie nurkowania. W 32 minucie 54 sekundzie nurkowania na głębokości 21 metrów rozpoczyna się faza dekompresji, z użyciem Nitroxu 51%, która trwa 24 minuty 44 sekundy, do 57 minuty 38 sekundy nurkowania. Ostatnia faza dekompresji została przeprowadzona z użyciem tlenu.

 

Strefa dekompresji tlenowej została podzielona pomiędzy głębokości 6 i 3 metry (od 70. minuty nurkowania). W trakcie wykonywania dekompresji tlenowej na 3 metrach w 78. minucie obserwujemy zanurzenie na głębokość poniżej 5 metrów (maksymalnie 5,9 metra). Jak wyjaśnił jeden z członków zespołu był to czas dla podwodnych paparazzi, czyli sesja zdjęciowa. Ostatecznie wnurzenie na powierzchnię nastąpiło po 106 minutach i 18 sekundach.

 

Rekordowe zanurzenie z kostką Rubika - opis nurkowania
Faza denna czyli układanie kostki Rubika na 100 metrach!

Osiągnięcie głębokości 100 metrów miało miejsce w 6 minucie 26 sekundzie nurkowania. W trakcie fazy dennej, przez cały okres związany z układaniem kostki Rubika oraz wykonaniem wszelkich czynności niezbędnych do udokumentowania ustanowienia rekordu oraz wykazania, że nie doszło do żadnych nadużyć w tym zakresie, nurek układający kostkę – Wojtek Tecław znajdował się na głębokości 100 metrów (głębokość oscylowała w przedziale 100 – 100,7 metra).

 

Na dnie, na głębokości minimum 100 metrów Wojtek spędził w sumie 4 minuty i 15 sekund, z czego 1 minutę i 16 sekund zajęło ułożenie kostki Rubika. Pozostały czas denny był wykorzystany na dopełnienie i udokumentowanie formalności wymaganych przez Guinnessa (więcej o warunkach uznania tego typu rekordu przeczytacie w artykule: Polscy nurkowie plus kostka Rubika równa się rekord świata?), w tym między innymi zerwanie plomby na czarnym worku w którym znajdowała się kostka, wyjęcie, a także pokazanie przez sędziego każdej ze stron początkowo wymieszanej a na koniec ułożonej kostki Rubika.


 

Rekordowe ułożenie kostki Rubika na 100 metrach – minigaleria


 

 

Rekordowe zanurzenie z kostką Rubika - opis nurkowania
Zadowoleni Rekordziści

Nurkowanie z kostką Rubika w liczbach:

 • Średnia głębokość w trakcie nurkowania: 22,6 metra
 • Głębokość maksymalna: 100,7 metrów
 • Całkowity czas nurkowania: 106 minut 18 sekund
 • Czas ułożenia kostki Rubika: 1 minuta 16 sekund
 • Średnia temperatura wody: 23,8° C
 • Zespół wykorzystał 30 butli z czynnikami oddechowymi

Rekordowe zanurzenie z kostką Rubika - opis nurkowania
Tort Rekordzistów!

Reasumując zespół wykonał ciekawe nurkowanie zwieńczone ułożeniem kostki Rubika na głębokości 100 metrów. Wszystko jest świetnie udokumentowane – przede wszystkim materiałem filmowym oraz profilami z komputerów nurkowych (w tym najważniejszym – z komputera Wojtka, który układał kostkę). Warto podkreślić, że podczas kręcenia filmu z czasu dennego wykorzystano bottom timer, który przez cały ten okres znajduje się w obiektywie kamery pokazując zarówno głębokość jak i czas nurkowania. Zabieg ten wyklucza możliwość manipulacji obrazem w zakresie głębokości na jakiej układana była kostka Rubika. Oby wszystkie podwodne rekordy doczekały się tak profesjonalnego podejścia i udokumentowania.

 

W tej chwili jedyne czego brakuje do pełni sukcesu to formalne zatwierdzenie rekordu przez Guinnessa.

Czekamy z niecierpliwością i trzymamy kciuki aby formalnościom stało się zadość a Wojtek pojawił się na stronie Guinessa wśród nurkowych rekordzistów.

 

Dla zainteresowanych: z Wojtkiem Tecławem, który ułożył kostkę Rubika na głębokości 100 metrów będziecie mogli porozmawiać już za tydzień, w niedzielę 13 marca br. o godzinie 14 w sali C podczas Targów Wiatr i Woda, które odbędą się w Centrum Wystawienniczym przy ul. Marsa w Warszawie.

Zapraszamy na stronę ponownie późnym wieczorem w niedzielę, 13 marca br. Znajdziecie tu filmową niespodziankę!


 

 

Źródła: plik źródłowy w formacie UDDF z komputera nurkowego użytego przez Wojtka Tecława; materiał filmowy z czasu dennego; informacje dotyczące planu przekazane przez zespół nurków

Zdjęcia: Facebook Najgłębiej ułożona kostka rubika; screeny z materiału filmowego

 

Opracowanie własne

 

Artykuł, zarówno treść jak i zdjęcia, podlega ochronie przewidzianej w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.


 

Czytaj także:

Najglebiej ulozona kostka Rubika
Polski rekord świata w ułożeniu kostki Rubika na 100m USTANOWIONY!
Polscy nurkowie kostka Rubika
Polscy nurkowie plus kostka Rubika równa się rekord świata?
Trzy kostki Rubika pod wodą w minutę
Trzy kostki Rubika pod wodą w minutę

Podobne posty

Leave a Comment