Relacja Bartłomieja Gryndy z wydobycia ROV GRALmarine

Wczoraj w artykule: ROV GRALmarine wydobyty z Hranickiej Propasti informowaliśmy Was o zakończonej sukcesem akcji wydobycia pojazdu podwodnego z najgłębszej, zalanej jaskini na świecie – Hranickiej Propasti.

 

Już dziś publikujemy relację Bartłomieja Gryndy – właściciela i konstruktora ROVa GRALmarine, który osobiście brał udział w dwudniowym projekcie uwolnienia swojego ROVa.

Relacja Bartłomieja Gryndy z wydobycia ROV GRALmarine
Operator ROV Falcon, Martin Kucera i właściciel ROV GRALmarine Bartłomiej Grynda

Akcja wydobycia ROV GRALmarine z Hranickiej Propasti rozpoczęła się w poniedziałek (10 lipca br.) o godzinie 9.00. Na miejce dotarł  ROV Falcon będący własnością czeskiej policji wraz z ekipą.

 

Sam sprzęt biorący udział w operacji ważył ponad 500kg. Większość sprzętu związanego z ROV musiała być opuszczona windą na platformę do samej wody. Dodatkowo sprzęt dla kilku nurków, którzy mieli asekurować oba ROV od głębokości 60m i przeprowadzić je przez wąską, ukośną część jaskini.

 

Falkon został zanurzony i rozpoczęło się poszukiwanie. Był opuszczany przy różnych opustówkach i dopiero za czwartym razem udało się zobaczyć nasz pojazd. Widok nas bardzo ucieszył zwłaszcza, że ROV Gralmarine nie utracił neutralnej pływalności. Oznaczało to, że pobyt przez ponad 9 miesięcy na głębokości 194m nie spowodował uszkodzeń. Na monitorze  zobaczyliśmy miejsce jego zaplątania.


 

Relacja Bartłomieja Gryndy z wydobycia ROV GRALmarine
Agregat do zasilania ROV Falcon
Relacja Bartłomieja Gryndy z wydobycia ROV GRALmarine
Bęben z kablem do Falcona

 

Falcon jest wyposażony w chwytak ze szczypcami tnącymi dzięki którym udało się przeciąć poręczówkę i uwolnić zaplątany w nią światłowód. Jak się okazało był to jedyny zaczep uniemożliwiający powrót na powierzchnię. Po chwili oba pojazdy rozpoczęły drogę powrotną.

 

Relacja Bartłomieja Gryndy z wydobycia ROV GRALmarine
Jedyna, błotnista ścieżka

W międzyczasie rozpoczęła się burza z silnym opadem deszczu. Pomost, na którym byliśmy znajduje się częściowo pod nawisem skalnym, który osłaniał nas, a przede wszystkim sprzęt  przed wodą. Tylko droga wyjściowa, która nawet w czasie suchym jest trudna do pokonania, zamieniła się z błotnisty potok.

 

Postanowiliśmy zakończyć ten dzień poszukiwań. Oba pojazdy pozostały na głębokości 60m. Przy ognisku, które udało się wieczorem rozpalić zasiadło 14 osób, bo tyle brało udział w tej akcji. Głównie byli to członkowie Czeskiego Towarzystwa Speleologicznego. Pomimo zaproszenia i wielu deklaracji chęci wydobycia ROV, w akcji nie brał udziału Krzysztof Starnawski.

 

Następnego dna, mimo deszczu, czterech nurków weszło do wody aby przeprowadzić bezpiecznie oba ROVy na powierzchnię. Akcja łącznie z transportem sprzętu na powierzchnię zakończyła się wczoraj (12 lipca br.) po godzinie 13.

Przedsięwzięcie było wyzwaniem nie tylko dla zespołu, ale również sprawdzianem dla ROVa Falcon. Sprawdził się doskonale na głębokości do 200m, tam gdzie jeszcze są poręczówki, o które może się przy następnych eksploracjach zaczepić ROV Gralmarine wracając z większej głębokości. Wprawdzie nowy ROV będzie miał również chwytak, szczypce tnące i będzie mógł się sam wyciąć z linek, to dobrze jest mieć asekurację.

 

ROV GRALmarine przebywał na głębokości 194 metrów ponad 9 miesięcy, dokładnie od dnia 29 września 2016 roku. Pojazd firmy GRALmarine wydaje się być stworzonym do ekstremalnych eksploracji, nawet tych zakończonych długim przebywaniem w jaskiniowych, niesprzyjających warunkach.


 

Serdeczne podziękowania dla Bartłomieja Gryndy z firmy GRALmarine za relację oraz zdjęcia z akcji wydobycia ROV GRALmarine z Hranickiej Propasti.


 

Czytaj także:

Wywiad z Bartłomiejem Gryndą - pomysłodawcą i twórcą ROV GRALmarine
Wywiad z Bartłomiejem Gryndą – pomysłodawcą i twórcą ROV GRALmarine
ROV - bohater w eksploracjach głębokich jaskiń
ROV – bohater w eksploracjach głębokich jaskiń
Hranicka propast ma 404 metry. To najgłębsza, zalana jaskinia na świecie!
Hranicka propast ma 404 metry. To najgłębsza, zalana jaskinia na świecie!

Podobne posty

Leave a Comment