Robot do eksterminacji meduz

Jelly_FishOd pewnego czasu znany i dość powszechny jest problem jaki stwarzają w morzach i oceanach mnożące się meduzy. Do dziś nie było dobrych sposobów na okiełznanie niechcianych parzydełkowców. Obecnie na odsiecz morskiemu habitatowi rusza technologia.

 

Meduzy stanowią problem na wielu kąpieliskach. Część gatunków jest bardzo niebezpieczna i po zetknięciu może spowodować nawet śmierć. Do tej pory nie było metod regulowania populacji meduz bez wywierania negatywnego wpływu na inne gatunki zwierząt morskich. Sprawą zainteresowali się naukowcy, którzy opracowali podwodnego robota do zabijania meduz.

 

Ów cudowny robot-terminator nazywa się JEROS (Jellyfish Elimination Robotic Swarm) i powstał w Koreańskim Instytucie Nauki i Technologii ( KAIST). Zakończone zostały testy tej technologii na wodach przybrzeżnych Korei Południowej w okolicy miasta Masan. Robot jest w stanie poruszać się pod wodą w trzech wymiarach i do tego jest bardzo zwrotny. Urządzenie jest w stanie automatycznie określić trasę, po której się porusza w poszukiwaniu meduz. Jest też w stanie pracować w roju wymieniając informacje z innymi robotami, które znajdą się w jego okolicy. Meduza po przechwyceniu jest mielona na kawałki.

 

Badania wykazały, że grupa składająca się z trzech robotów pracująca z szybkością 7,2 kilometra na godzinę jest w stanie w tym czasie zabić 900 meduz.

 

Roboty JEROS mogą być używane do morskich patroli lub w celu zapobiegania wyciekom ropy a nawet do tak prozaicznych czynności jak zbieranie morskich śmieci.


 

 

Źródło: www.mirror.co.uk

Podobne posty

Leave a Comment