Rodzina Roba Stewarta złoży pozew przeciwko kilku osobom i firmom

Rodzina Roba Stewarta złoży pozew przeciwko kilku osobom i firmom
Rodzina Roba Stewarta złoży pozew przeciwko kilku osobom i firmom

Końcem stycznia bieżącego roku świat nurkowy wstrzymał oddech, okazało się, że zaginął znany na całym świecie aktywny obrońca rekinów, pochodzący z Toronto reżyser filmu Sharkwater Rob Stewart (więcej: Trwają poszukiwania Roba Stewarta – nurka, reżysera dokumentu Sharkwater).

 

Przez trzy dni rodzina Roba, znajomi i nurkowie z całego świata żyli nadzieją na odnalezienie go żywego. Niestety ciało Roba Stewarta zostało odnalezione zaledwie 100 metrów od miejsca, w którym widziany był ostatni raz na powierzchni, na głębokości około 67 metrów (więcej: Odnaleziono i wydobyto ciało Roba Stewarta).

 

Wypadek ten od początku wzbudzał wiele kontrowersji. Niektóre z nich opisałam w artykule: Kontrowersje wokół tragicznego wypadku Roba Stewarta. Jest to jeden z kilku ostatnich wypadków nurkowych, który po prostu nie powinien się wydarzeń. Na usta ciśnie się: DLACZEGO?

 

Dziś wiadomo, że rodzina Raoba Stewarta zamierza skierować do sądu okręgowego w Broward pozew przeciwko kilku osobom fizycznym oraz firmom zaangażowanym bezpośrednio w powstanie materiału filmowego w fatalnym dniu zaginięcia a pośrednio także w tragiczny wypadek nurkowy. Zarzut dotyczyć ma bezprawnego spowodowania oraz przyczynienia się (zawinionego) do śmierci 37-letniego Roba Stewarta.

 

Wśród pozwanych, którzy mają zostać wymienieni w pozwie znajduje się Peter Sotis, postać tak znana w świecie nurkowym, jak i kontrowersyjna. Mężczyzna, będący instruktorem znanej amerykańskiej federacji (ITT IANTD) był pod wodą z Robem w trakcie wszystkich (trzech!), głębokich na około 70 metrów nurkowań wykonywanych feralnego dnia w okolicach wraku kanadyjskiego parowca Queen of Nassau. Jednocześnie pozwana zostać ma firma Sotisa, Add Helium, do której należał sprzęt nurkowy, w szczególności rebreather używany w trakcie nurkowań. Informacje te pochodzą z komunikatu prasowego wydanego wczoraj przez kancelarię Haggard, zatrudnioną przez rodzinę Roba Stewarta.

 

Peter Sotis w przeszłości nie stronił od prawnych problemów. W 1991 roku za współudział w zorganizowanym napadzie z użyciem broni został skazany na karę 3 lat pozbawienia wolności w więzieniu federalnym. Nieco nowszy konflikt z prawem dotyczy sporu z byłym partnerem biznesowym, który oskarżył Sotisa między innymi o  sprzedaż sprzętu nurkowego dla bojowników libijskich oraz niedopuszczonych do obrotu (brak legalizacji, brak rejestracji) zbiorników sprężonego powietrza (butli) klientom firmy.

 

Na chwilę obecną obrońca Sotisa – Raymond Robin nie skomentował sprawy powództwa. Natomiast prawnik powodów, Michael Haggard stwierdził, że: „Kiedy dowiesz się więcej o oskarżonych oraz historii ich zaniedbań, zachowań ludzi takich jak Pan Sotis, to zdajesz sobie sprawę, że była to tragedia, której można było uniknąć”. Konferencja prasowa odbędzie się dzisiaj o godzinie 10:45 czasu lokalnego, w siedzibie głównej kancelarii Haggard w miejscowości Coral Gables. Wtedy też poznamy szczegółowy opis sprawy oraz pozostałych pozwanych.

 

Rodzina Roba Stewarta ma nadzieję, że podjęte przez nich działania prawne wymuszą zmiany w zakresie odpowiedzialności osób/podmiotów prowadzących nurkową działalność gospodarczą oraz pomogą podtrzymać zainteresowanie misją Roba w zakresie ochrony oceanów.

 

Być może powództwo cywilne i droga sądowa jest rozwiązaniem w sprawach, w których organizacje zrzeszające nurków i mające czuwać nad ich bezpieczeństwem po prostu nie są w stanie poradzić sobie i zareagować stosownie do naruszeń, nie tylko standardów, ale również dobrej praktyki nurkowej, etyki i odpowiedzialnej, moralnej postawy, których łamanie lub brak doprowadza do ogromnych tragedii.


 

Aktualizacja na dzień 30 marca 2017 roku

Wiemy już kto ma zostać pozwany przez Sandrę Stewart (matkę Roba Stewarta), która występuje w imieniu zmarłego syna. Wśród  firm i osób pozwanych znajdują się:

 • Horizon Dive Adventures Inc.
 • Add Helium LLC
 • Peter Sotis
 • Claudia Sotis

Wszystkim pozwanym postawiony jest zarzut niedbalstwa.

 

Przypomnę tylko, że nurkowie, zmarły Rob Stewart oraz Peter Sotis, wykonali feralnego dnia 3 nurkowania na głębokość około 70 metrów (więcej przeczytacie w artykule: Kontrowersje wokół tragicznego wypadku Roba Stewarta). Nie wiem na ile fakt ten przełożył się na dokonaną w marcu bieżącego roku przez organizację IANTD zmianę standardów szkolenia (Technical & Overhead Environment Standards & Procedures Manual wersja 20.7.3).

 

Znamienny zapis pojawił się w ogólnej części standardów dotyczącej wszystkich regulowanych nimi rodzajów kursów nurkowych. Brzmi on następująco: No more than two (2) decompression dives shall be conducted on a given day (Każdego dnia mogą zostać wykonane nie więcej niż 2 nurkowania dekompresyjne).

Czyżby była to odpowiedź/reakcja organizacji na tragiczny, pełen wątpliwości, pytań wypadek Roba Stewarta?


 

 

Czytaj także:

Kontrowersje wokół tragicznego wypadku Roba Stewarta
Kontrowersje wokół tragicznego wypadku Roba Stewarta
Odnaleziono i wydobyto ciało Roba Stewarta
Odnaleziono i wydobyto ciało Roba Stewarta
Trwają poszukiwania Roba Stewarta - nurka, reżysera dokumentu Sharkwater
Trwają poszukiwania Roba Stewarta – nurka, reżysera dokumentu Sharkwater

 

Źródło: flkeysnews.com

Podobne posty

4 Thoughts to “Rodzina Roba Stewarta złoży pozew przeciwko kilku osobom i firmom”

 1. Wina tuska

  IANTD, zatem wina kursnta.

 2. Jacek

  Czy macie info o faktycznym złożeniu tego pozwu?
  Ja z kolei widziałem zamieszczona w necie kopię pozwu, który złożył Peter Sotis przeciwko IANTD – za bezpodstawne wykluczenie jego samego oraz jego firmy z IANTD …

  1. Ula

   Tak, sprawdzałam to online w amerykańskim sądzie, numer sprawy znalazłam na forum.
   Mam gdzieś zapisaną kopię zarzutów pozwu (są one publicznie dostępne w USA). Jeśli chcesz to podeślij mi mail na ula@jollydiver.com, to prześlę Ci pdf.

   1. Jacek

    Ok, dzięki za info, mail poszedł.

Leave a Comment