Rosjanie wykonali rekordowe nurkowanie podlodowe

Rosjanie wykonali rekordowe nurkowanie podlodowe
Rosjanie podczas nurkowania na 102 metry

Rekord za rekordem… Dwaj Rosjanie: Maksim Astakhov i Aleksander Gubin wykonali przedwczoraj (5 marca br.) najgłębsze nurkowanie podlodowe. Zanurzenie na głębokość 102 metrów miało miejsce w Morzu Białym. Warto zauważyć, że latem 2015 roku wykonano w warunkach arktycznych głębsze nurkowanie na 111 metrów, jednak nie odbywało się ono przez przerębel.

 

Para profesjonalnych, rosyjskich nurków jest już znana ze swoich podwodnych wyczynów. W 2014 roku zanurkowali oni na Antarktydzie na głębokość 97 metrów, docierając do podwodnego wulkanu. Przedwczorajsze nurkowanie również zostało wykonane w ekstremalnych warunkach, w ujemnych temperaturach wody i powietrza oraz pod wysokim ciśnieniem wody (jak to na 100 metrach).

 

Nurkowie na dnie Morza Białego spędzili kilka minut, które przeznaczyli na testowanie sprzętu oraz pobranie próbek gleby.  Potwierdzono, że mimo zimna i wysokiego ciśnienia na głębokości 102 metrów żyją stworzenia. Całkowity czas zanurzenia to 80 minut w wodzie o temperaturze -1,5º C (woda mimo ujemnej temperatury nie zamarza, ze względu na zasolenie Morza Białego wahające się pomiędzy 24–36‰).

 

Świadkiem, który potwierdził wykonane przez Rosjan zanurzenie była Bojana Ostojic. Osoba znana w świecie nurkowym jako ekspert w zakresie logistyki, długoletni członek zespołu Jacques Cousteau, a także Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego (Russian Geographical Society) i dyrektor CMAS (World Underwater Federation).

 

Oczywiście, mam świadomość, że wielu z was potrafi wskazać Polaków, którzy wykonali nurkowanie podlodowe na Hańczy na zbliżoną 100 metrom głębokość. Jednak nurkowania te nigdy nie zostały oficjalnie zgłoszone do Guinnessa.

 

Panom, gratuluję rekordu oraz odporności na zimno!


 

https://www.youtube.com/watch?v=AJ6y1Eh-cdQ


 

Źródło: scmp.com; upi.com


 

Przeczytaj także o ostatnich, rekordowych dokonaniach Polaków:

Cazadero Diving Expedition 2016
Polak ustanowił rekord w nurkowaniu wysokogórskim
Voila, kostka ułożona!
Rekordowe zanurzenie z kostką Rubika – opis nurkowania

 

Zobacz kto pretenduje do nurkowych rekordów świata w tym roku:

Egipcjanin przygotowania do rekordu świata
Rekordowe nurkowanie na 400m na obiegu otwartym?
Czy kobieta pobije w tym roku rekord w najgłębszym zanurzeniu?
Czy kobieta pobije w tym roku rekord w najgłębszym zanurzeniu?
Miquel Losano kontra William Trubridge
Wiosenne próby pobicia rekordów świata przez freediverów

Podobne posty

Leave a Comment