Rozstrzygnięcie konkursu ZANURZENI w CZYTANIU. Publikacja recenzji.

Rozstrzygnięcie konkursu ZANURZENI w CZYTANIU. Publikacja recenzji.
Nagrody książkowe
już czekają na nowych właścicieli!

Z radością publikujemy nagrodzone recenzje oraz ogłaszamy wyniki konkursu ZANURZENI w CZYTANIU. Komisja konkursowa wybrała najciekawsze z przesłanych recenzji. Poniżej możecie przeczytać nagrodzone prace.

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Pozostałych czytelników zachęcamy do czytania!

 

Jeśli nie wiecie od jakiej książki zacząć, to polecam zapoznanie się z moim subiektywnym zestawieniem: Książki o nurkowaniu – przegląd z okazji Światowego Dnia Książki.


 

Autorka: Agnieszka Masiewicz

Nagroda: książka z dvd Mrok, Phillip Finch

Recenzja książki W pogoni za cieniem, Robert Kurson

Recenzja książki W pogoni za cieniem, Roberta Kursona
Recenzja książki W pogoni za cieniem
Roberta Kursona

„W pogoni za cieniem” Roberta Kursona kupiłam w Empiku, po drodze z pracy do domu. Zaczęłam ją czytać w tramwaju, po czym wysiadłam z niego po dwóch godzinach, zrobiwszy dwie i pół rundy trasą czternastki po mieście…

 

Książka wciąga niesamowicie od pierwszego zdania. Jest świetnie napisana i przetłumaczona. Opowiada o nurkach, którzy podczas jednej z wypraw odnaleźli u wybrzeży Stanów wrak niemieckiego u-boota, o którym nie było w archiwach żadnej wzmianki i którego – wg dokumentów – nie powinno tam być.

 

Książka opisuje ponad sześć lat nurkowań na tajemniczym wraku, w celu ustalenia jego tożsamości, sześć lat poszukiwań informacji w archiwach wojskowych w Stanach i w Niemczech. Opisuje ciężkie warunki na Atlantyku, w których bohaterowie książki nurkują na ponad 60 metrów na powietrzu, aby znaleźć we wraku cokolwiek, co pomogłoby im w identyfikacji. Opisuje śmiertelne wypadki, które podczas tych eksploracji miały miejsce. Opisuje również dwóch głównych bohaterów: Johna Chattertona i Richego Kohlera, którzy w końcu znaleźli dowód, identyfikujący owego u-boota.

 

Polecam tę książkę z całej siły. Przeczytałam ją – nie przesadzając – z dziesięć razy. I jeszcze pewnie parę razy przeczytam 🙂 Jedna z najlepszych książek, jakie mam na półkach.


 

Autor: Przemysław Kaprzyk

Nagroda: książka Nurkowanie techniczne, Paweł Poręba (wraz z logbookiem)

Recenzja książki Medycyna dla nurków w pigułce, Jarosław Krzyżak

Recenzja książki Medycyna dla nurków w pigułce, Jarosława Krzyżaka
Recenzja książki Medycyna dla nurków w pigułce Jarosława Krzyżaka

Jak możemy dowiedzieć się z krótkiej notki na okładce, medycyna w pigułce bazuje na innej książce tegoż samego autora a mianowicie „Medycynie nurkowej”, wersja w „pigułce” to wersja mini. To że wersja mini wcale nie oznacza że tematy i zagadnienia zostały okrojone.

 

Dla lepszego porównania – medycyna nurkowa ma 664 strony – czyli zestaw TWIN, a wersja w pigułce 331 strony – czyli jedna butla – ale moim skromnym zdaniem nabita co najmniej do 330 barów 🙂

 

Idąc do sedna – książka podzielona jest na 23 rozdziały, poprzez informacje nt. zdrowotnych kwalifikacji do nurkowania, higieny nurków, prawa fizyki, fizjologie, podstawy dekompresji, przechodzimy do chorób i schorzeń mogących spotkać brać nurkową. Na zakończenie opisane jest pierwsza pomoc oraz kompendium postępowania w zachorowaniach nurków.

 

Pozycja obowiązkowa dla nurków każdej federacji, każdego stopnia wyszkolenia oraz w każdym wieku – uczymy się całe życie. Z częścią chorób większość nurków rekreacyjnych nigdy nie będzie / nie powinna mieć do czynienia, ale cześć chorób może nas spotkać już przy nurkowaniu na 5 – 10 metrach – nie zapominajmy o tym.

 

Książka moim zdaniem nie zniechęca do nurkowania – ma dać wiedzę i świadomość potencjalnych zagrożeń. Aby dobrze i bezpiecznie nurkować należy dobrze poznać „wroga” – a pod wyrazem wróg kryją się opisane w książce: urazy ciśnieniowe – ucha, zatok, płuc, choroba ciśnieniowa, narkozy, zespoły neurologiczne wysokich ciśnień, zatrucia gazami tlenkiem i dwutlenkiem węgla, tlenem, przechłodzenie oraz przegrzanie nurka i wiele innych.

 

Książka oczywiście wzbogacona o szereg zdjęć, tabel, rycin, rysunków i zestawień.

To, co dowiadujemy się na kursach OWD i kolejnych to zaledwie muśnięcie tematu – jeżeli chcemy wiedzieć więcej – zachęcam do lektury Medycyny dla nurków w pigułce.


 

Autor: Bartek Kopeć

Nagroda: książka z dvd Autobiografia pod ciśnieniem, Sheck Exley

Recenzja książki Dziesięciu królów morza, Jacques Mayol, Pierre Mayol

Recenzja książki Dziesięciu królów morza, Jacques Mayol, Pierre Mayol
Recenzja książki Dziesięciu królów morza Jacques Mayol, Pierre Mayol

Fantastyka naukowa. Po wzięciu książki do ręki spodziewałem się nurkowej sielanki, opowieści przygodowej, jednak fabuła mnie zaskoczyła. Akcja rozgrywa się głównie w latach 70-tych na terenie Trójkąta Bermudzkiego. Spośród głównych bohaterów dwoje z nich nie wywarło na mnie pozytywnego odbioru poprzez swój cynizm lecz trzeci bohater – kapitan jachtu zapisał się w mej pamięci jako postać warta uwagi.

 

Akcja książki jest dynamiczna, zmieniają się miejsca nurkowe, towarzyszą temu dobrze i ciekawie, wręcz fascynująco przedstawione opisy tych miejsc. Wszystko toczy się wokół poszukiwań zaginionego 300 letniego galeonu, okraszone jest wizjami kapitana – które zapowiadają niebezpieczeństwo ale są lekceważone przez pozostałych bohaterów. Galeon udaje się znaleźć przy jednej z wysp przy Bahamach. Oprócz tego kapitan znajduje odpowiedzi na zawikłane tematy starożytnej podwodnej kultury – bracia Mayol zafascynowani byli bowiem zaginioną Atlantydą.

 

Ciekawa opowieść! Poleciłbym ją każdemu – nie tylko osobom nurkującym – ze względu na zaskakującą fabułę i rozwój wydarzeń. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, wspaniale przedstawia ona świat nurkowy z perspektywy osoby nie mającej z nim styczności (jeden z bohaterów – reżyser, jest laikiem w świecie nurkowym i opisuje swoje doznania). Sama powieść napisana jest przez nurków – bracia Mayol zwracają w niej uwagę na mityczne więzi łączące człowieka z wodą, morzem, oceanem.

 

Co mnie zaintrygowało – opisane realia nurkowań w latach 70-tych – zaskakująco mała świadomość nurkowa dot. bezpieczeństwa i uproszczone procedury. Ale autor opisał ten świat po prostu prawdziwie.

 

Po przeczytaniu tej powieści czytelnik ma wrażenie, że 10 królów Atlantydy istniało naprawdę 🙂


 

Autor: Michał Markowicz

Nagroda: książka z dvd Podwodni tropiciele. Tajemnica wraku niszczyciela ORP Kujawiak, Mariusz Borowiak

Recenzja książki Nurkowanie techniczne, Paweł Poręba

Recenzja książki Nurkowanie techniczne, Pawły Poręby
Recenzja książki Nurkowanie techniczne
Pawła Poręby

Zamysłem autora (z wykształcenia Biologa z dobrej warszawskiej Uczelni) było przedstawienie tajemnej wiedzy o nurkowaniu przeciętnemu, nurkującemu czytelnikowi.

 

Jak już się utarło autor  książki nie bez kozery nazywany  jest również DOKTOREM P. (bezkompromisowość  autora jak i wiedza – znana jest na  „polskiej ziemi oraz polskich obszarze wód terytorialnych”). Z racji dość wysokich standardów/wymagań na prowadzonych przez niego kursach/egzaminach tudzież często prowadzonych warsztatach dla nurków technicznych (w tym czynnych Instruktorów) z terenu całej Polski.

 

Jak powszechnie wiadomo, błędy w sztuce nurkowania niestety mogą kończyć się fatalnie, dlatego tematy poruszane tudzież główne rozdziały poświęcone są  planowaniu dekompresji, retencji CO2, przyczynom, objawom oraz  skutkom  „eksplozywnej   dekompresji”.

 

Owe zagadnienia mogą choć tylko w sposób czystko teoretyczny przybliżyć czytelnikowi  potencjalne zagrożenia / niebezpieczeństwa / problemy czyhające na płetwonurka w morskich głębinach.

 

Warto również zwrócić uwagę, iż często gęsto „obśmiewany”  „NEKTON on the FLY” – uproszczona metoda kalkulacji przystanków deco –  może stać się jedynym źródłem wiedzy związanej z „szybkim zaplanowaniem  dekompresji  w przypadku „awarii / utraty” komputera nurkowego.

 

Tematy omawiane w książce wzbogacone zostały przez autora w autentyczne historie, które miały miejsce w zimnych i ciemnych wodach Bałtyku (na wrakach jak i w okół nich – czasami trafienie na nową głęboką pozycję jest nie lada sztuką, a powrót na łódź nurkową z dużej głębokości.. Sztuką.

 

Na przestrzeni wielu lat, w których polskie nurkowanie techniczne przechodziło ewolucje jaki i w wielu miastach polski rewolucję, powstała pozycja książkowa dość zgrabnie zbierająca „podstawowe i zaawansowane informacje” , które powinien posiadać i zrozumieć każdy płetwonurek świadomie podejmujący ryzyko nurkowania na „bałtyckich wrakach” jaki i w zimnych ciemnych polskich jeziorach.

 

Choć autor książki w środowisku nurkowym budzi szeroko rozumiane kontrowersje (głównie w środowiskach rebreatherowych) , wszakże od miłości do nienawiści jest tylko jeden krok.  A jak pokazała historia i różnego rodzaju akcje poszukiwawcze to właśnie zespół nurków CCR i OC (autor) dobrowolnie podjął się akcji poszukiwawczej na wraku FRANKEN. Prawdopodobnie właśnie wiedza praktyczna jaki i mocne podstawy teoretyczne autora spowodowały, iż jego książka  stała się bodaj niekwestionowanym numerem jeden na rynku pozycji o tematyce „nurkowań technicznych”.


 

 

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy fundatorom dwóch nagród: Pawłowi Porębie oraz Mariuszowi Borowiakowi.


 

Czytaj także:

Książki o nurkowaniu - przegląd z okazji Światowego Dnia Książki
Książki o nurkowaniu – przegląd z okazji Światowego Dnia Książki

Podobne posty

Leave a Comment