RPA restrykcyjne wobec nurków szabrowników

RPA restrykcyjne wobec nurków-szabrowników
SS Lyngenfjord
Pierwszy z okrętów ograbiony przez nurków szabrowników

Są miejsca na świecie, gdzie nurek szabrownik nie ma łatwego i lekkiego życia a obowiązujące prawo kategorycznie tego zabrania.

 

Jednym z takich miejsc jest Republika Południowej Afryki, w której przepisy zabraniają usuwania bez specjalnego pozwolenia jakichkolwiek elementów ze wszystkich wraków starszych niż 60 lat. Jest to sposób na ochronę zasobów dziedzictwa RPA.

 

Do niedawna tego typu regulacja zabezpieczała wraki wybrzeża RPA przed nadmierną eksploracją przez nurków szabrowników. W dniu 13 stycznia br. rozpoczął się pierwszy w historii RPA proces trzech mężczyzn oskarżonych o naruszenie prawa dziedzictwa RPA poprzez ograbienie w okresie od marca 2011 roku do maja 2012 roku trzech różnych wraków.

 

Jednym z nich jest Paul du Randt (53 lata), doświadczony nurek i właściciel firmy nurkowej w Port Elizabeth, który za podwodne szabrownictwo został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Przy wydaniu wyroku sąd uwzględnił nie tylko przyznanie się do winy przez oskarżonego, ale także złożone przez niego zeznania obciążające współoskarżonych. Du Randt w swoim oświadczeniu przyznał, że metalowe części wraków były następnie sprzedawane na złom. Jego pełnomocnik w mowie końcowej stwierdził, że wraki i tak nie były w idealnym stanie poza tym nie można tego typu czynu porównywać z kradzieżą skarbów z Titanica. Pozostali współoskarżeni Jimmy Uys and Alan Withers nie przyznali się do winy a ich proces toczy się nadal.

 

RPA restrykcyjne wobec nurków-szabrowników
Western Knight statek cargo
Również ten statek ucierpiał
wskutek działań nurków szabrowników

Trzech nurków szabrowników zatrzymano podczas sprzedawania na złom elementów z trzech wraków leżących wzdłuż linii brzegowej Eastern Cape. Pierwszą ograbiona jednostką był norweski SS Lyngenfjord, który zatonął w 1938 roku w pobliżu ujścia rzeki Tsitsikamma. Kolejny to SS Bosfor, który zatonął w 1867 roku. W tym wypadku oskarżeni użyli materiałów wybuchowych aby oddzielic elementy wraku, które później były wydobywane na złom. Natomiast trzeci to amerykański Western Knight, który zatonął w 1929 roku w pobliżu Cape Recife.

 

Może kiedyś doczekamy, że również w Polsce obowiązujące prawo będzie jakkolwiek egzekwowane. Póki co śpieszmy się oglądać bałtyckie wraki, one tak szybko znikają.


 

Źródło: The Witness

Podobne posty

One Thought to “RPA restrykcyjne wobec nurków szabrowników”

  1. […] RPA restrykcyjne wobec nurków szabrowników […]

Leave a Comment