SeaOrbiter – kosmiczna stacja badawcza

Seaorbiter - kosmiczna stacja badawcza
Seaorbiter – kosmiczna stacja badawcza

Ostatnio jesteśmy w temacie podwodnych baz, dlatego też postanowiliśmy przedstawić Wam inną, nieco bardziej kosmiczną od Aquariusa jednostkę – SeaOrbiter (także Sea Orbiter). Stacja ta przypomina wyglądem statki kosmiczne z filmów SF.

 

Pracę nad konstrukcją tej niezwykłej stacji badawczej zakończono w ubiegłym roku, jednak dopiero na wiosnę tego roku planowane jest rozpoczęcie budowy. Całość zostanie osadzona u wybrzeży Francji. Projekt pływającego oceanograficznego laboratorium jest kierowany przez francuskiego architekta Jacques Rougerie, oceanografa Jacques Piccarda i astronautę Jean-Loup Chretiena. Szacuje się, że koszt stworzenia SeaOrbitera to około 52 milionów dolarów.

 

SeaOrbiter - kosmiczna stacja badawcza
SeaOrbiter – kosmiczna stacja badawcza

Laboratorium waży 1000 ton, jego całkowita wysokość to 51 metrów, z czego 31 metrów znajduje się poniżej poziomu morza. Jego kadłub jest wykonany ze stopu aluminium i magnezu, jest on pięć razy grubszy niż w przypadku konwencjonalnego statku.

 

Generalnie SeaOrbiter jest przeznaczony do pływania w pionie i dryfowania w prądach morskich, jednak dwa małe śmigła pozwalają modyfikować jego trajektorię i ruch na wodach zamkniętych. Z podwodnej stacji badawczej wprost na morskie dno mogą być wysyłane specjalne roboty i mini łodzie podwodne.

 

Podwodna część SeaOrbitera ma stanowić aż 6-piętrowy kompleks, w którym znajdą się nie tylko laboratoria z panoramicznymi oknami i kabinami, w których naukowcy będą mogli obserwować morskie życie dzień i noc, przez wiele miesięcy bez konieczności wynurzania się, ale także strefa mieszkalna dla podwodnych badaczy. Na niektórych poziomach ciśnienie w kabinie będzie wyrównane z zewnętrznym ciśnieniem wody umożliwiając tym samym nurkom dłuższe pozostawanie na głębokości i wykonywanie częstszych wycieczek.

 

18-osobowa załoga tej kosmicznej stacji badawczej będzie badała nie tylko podwodną faunę i florę, ale także prądy morskie oraz wpływ życia pod wodą na ludzki organizm. Planowane są również prace nad stworzeniem nowych substancji leczniczych przy wykorzystaniu właściwości morskiego planktonu.

 

Ta rewolucyjna, pływająca stacja badawcza została zainspirowana Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Będzie ona napędzana między innymi energią wodną czerpaną z morskich prądów. Poza tym jej nadwodna część wyposażona zostanie w turbiny wiatrowe. Testy przeprowadzone w laboratorium oceanicznym w Norwegii zdaniem francuskich specjalistów dowiodły, że SeaOrbiter pozostaje stabilny nawet w czasie największych sztormów.


 

 

Źródło: seaorbiter.com


 

 

Przeczytaj wiadomości o innych podwodnych bazach:

Baza Aquarius
Plany Fabiena Cousteau
Baza Aquarius - podwodny dom
Baza Aquarius – podwodny dom

 

Podobne posty

Leave a Comment