Sir David Attenborough – rekordowe zanurzenie na Wielkiej Rafie Koralowej

David Attenborough rekordowe zanurzenie na Wielkiej Rafie Koralowej
David Attenborough rekordowe zanurzenie na Wielkiej Rafie Koralowej

Sir David Attenborough zapytany o najbardziej magiczną rzecz jaką kiedykolwiek widział w swoim życiu bez wahania przyznaje, że miał wielkie szczęście nurkować na Wielkiej Rafie Koralowej. Pamięta, że gdy zanurzył się zobaczył niesamowity, wielobarwny świat, piękny i zdumiewający zarazem.

 

Swój pierwszy film dokumentujący Wielką Rafę Barierową nakręcił on w 1957 roku. Określił to miejsce największym na świecie żywym organizmem.

 

Od tego zdarzenia minęło prawie 60 lat, sir David Attenborough zamienił płetwy na małą łódź podwodną, którą to wybrał się w sentymentalną podróż… na głębokość ponad 300 metrów (1000 stóp). Tym samym było to rekordowe, najgłębsze zanurzenie w łodzi głębinowej na Wielkiej Rafie.

 

Sir David Attenborough tę wyprawę w głąb Wielkiej Rafy porównuje do siedzenia w kinowym fotelu. Temperatura panująca w łodzi była taka sama jak na powierzchni, ciśnienie również. Nie było potrzeby martwienia się o każdy oddech zamiast tego mógł on zajadać czekoladę i mówić: to jest wspaniałe.

 

Ciekawostką jest fakt, że zwiedzający Muzeum Historii Naturalnej w Londynie będą mogli uczestniczyć w tym nurkowaniu przenosząc się w świat 360º wirtualnej rzeczywistości. Ponoć będzie to naprawdę wciągające doświadczenie i niesamowite przeżycie. Oczywiście materiały do tej niezwykłej podróży zostały pobrane w trakcie rekordowego zanurzenia.

 

89-latek przyznaje, że ma nadzieję, iż jego działania przyczynią się do większej ochrony Wielkiej Rafy i przedsięwzięcia realnych środków zapobiegających jej wymieraniu.

 

W grudniu tego roku na kanale BBC1 ukaże się ostatni odcinek serii – film dokumentalny traktujący o badaniach, efektach oraz działaniach niezbędnych dla ochrony Wielkiej Rafy Barierowej.

 

Na zakończenie dodam, że w Paryżu właśnie trwa szczyt klimatyczny ONZ. Przywódcy z całego świata podkreślają, że trwające rozmowy są punktem zwrotnym w globalnej walce ze zmianami klimatu. W kwestiach zmian klimatu wypowiadają się nie tylko głowy państw, ale również naukowcy, badacze czy podróżnicy a wśród tych ostatnich Sir David Attenborough.


 

Poznajcie podwodny świat Wielkiej Rafy Koralowej:

https://www.youtube.com/watch?v=feZ5Bzgw5a4


 

 

Źródło: radiotimes.com; The Guardian

Podobne posty

Leave a Comment