Sistema Cheve Expedition 2017 – start!

Sistema Cheve Expedition 2017
Sistema Cheve Expedition 2017

Dzisiaj podstawowy zespół wyrusza z miejscowości Austin w Teksasie (USA), tym samym rozpoczynając ekspedycję Sistema Cheve Expedition 2017. Akcja potrwa 3 miesiące, weźmie w niej udział 65-osoby zespół reprezentujący 11 narodowości.

 

Spory udział w akcji odegrają również Polacy, Marcin Gala jest odpowiedzialny za pionowe oporęczowanie (zjazdy), bezpieczeństwo oraz zespół nurkowy. Jednym z członków teamu jest również nasz znajomy, stacjonujący sporą część roku na Sarydnii – Witek Hoffmann.

 

Głównym celem wyprawy w pierwszym miesiącu (marcu) będzie stworzenie w suchych partiach korytarzy podziemnego obozu – Camp 4. Obóz 4 ma być zlokalizowany za pierwszym syfonem (Sump 1) jaskini (cueva) Cheve by pomóc rozszerzyć poszukiwania centralnego korytarza wewnątrz masywu Sierra Juarez. Przy wsparciu wspinaczy być może uda się pokonać trzy wodospady znajdujące się pomiędzy syfonem 1 i 2. Dodatkowym celem będzie odszukanie suchych partii umożliwiających połączenie korytarzy w ten sposób by ominąć pierwszy syfon, a tym samym wyłączyć potrzebę nurkowania. Obejście syfonu pozwoli na udział wszystkich członków zespołu w dalszej eksploracji.

 

Jeśli marcowe przedsięwzięcie się powiedzie, to w kwietniu i maju team będzie koncentrował się na rozszerzeniu eksploracji korytarza w kierunku północnym, czyli do Cueva de la Mano. Połączenie (trawers) między Cueva Cheve i Cueva de la Mano miałoby 2597 metrów głębokości i stanowiłoby najgłębszą dotychczas odkrytą, naturalną jaskinię.

 

Wyobraźcie sobie, że według wstępnego oszacowania zespoły, które dotrą do Camp 4 spędzą w nim 30 dni lub więcej. Po tym czasie nastąpi wymiana z kolejną ekipą. Czas trwania wyprawy Sistema Cheve Expedition 2017 został pomyślany  tak by trzy niezależne zespoły, każdy składający się z 4 osób – nurków/wspinaczy, mogły napierać z Obozu 4. Pozostała część 65-osobowego zespołu wsparcia będzie stacjonowała w obozach w drodze do syfonu. Będą oni odpowiedzialni za transport żywności oraz sprzętu do pierwszego syfonu.

 

Zespół optymistycznie podchodzi do wyzwania. Dużą nadzieję pokłada w nowoczesnych rozwiązaniach technicznych, szybszej możliwości skalowania podziemnych sal, lżejszych rebreatherach pozwalających na długie przebywanie pod wodą, lżejszym sprzęcie oraz wyposażeniu obozu.


 

Cueva Cheve – historia eksploracji

Sistema Cheve Expedition 2017
Mount Everest vs. System Cheve

Jaskinia Cheve została odkryta na północy meksykańskiego stanu Oaxaca przez współczesnych badaczy w 1987  roku. Dziś, głęboka na 1484 metry plasuje się na 12. miejscu wśród najgłębszych jaskiń na świecie. Na chwilę obecną Cheve została wyeksplorowana do 10 kilometrów od najbliższego wejścia.

 

Badanie jaskini Cheve to ogromne wyzwanie logistyczne, w sumie ponad 3 kilometry lin poręczowych, 3 podziemne obozy oraz transport sprzętu nurkowego do poziomu -1.362 metry dla 4-osobowego zespołu.

 

Podczas trzymiesięcznej ekspedycji w 2003 roku udało się 4-osobowemu zespołowi pokonać dwa syfony (Sump 1 – 140 metrów i Sump 2 – 280 metrów). Nurkowania były na tyle udane, że team szybko zbadał dalsze 1,3 kilometra prowadzącego w głąb góry. Niestety ostatecznie eksploracja została zatrzymana przez naturę – zawalił się jeden z tuneli, blokując dalszą drogę.

 

Oby w tym roku obyło się bez niespodzianek. Życzymy wszystkim uczestnikom bezpiecznej eksploracji. Oczywiście myślami jesteśmy z silnym zespołem z Polski. Czekamy na wieści z jaskini Cheve!


 

 

Źródło: usdct.org

Podobne posty

Leave a Comment