Skandaloperta – rekord świata na 112 metrach!

Niemiecki-freediver-Andreas-Güldner
Skandaloperta
rekord świata na 112 metrach!

Dokładnie miesiąc temu (26 czerwca br.) niemiecki freediver Andreas Güldner schodząc na 112 metrów ustanowił rekord świata w Skandalopetra. Rekord został pobity w Egipcie w Soma Bay – niewielkiej, spokojnej zatoce Morza Czerwonego położona pomiędzy Makadi Bay a Safagą.

 

Skandaloperta to dyscyplina wywodząca się z antycznej Grecji, kiedy to była wykorzystywana przez poławiaczy gąbek. Zasada była prosta – zmienny balast przymocowany do liny. Na powierzchni zawsze czuwał zespół, którego zadaniem było wydobycie nurka.


Jednak obecną popularność Skandalopetra zawdzięcza greckiemu poławiaczowi gąbek – Haggi Statti, który w dniu 14 lipca 1913 roku w porcie w Karpathos odkrył na głębokości 83 metrów kotwicę Królowej Małgorzaty statku z włoskiej marynarki wojennej.

 

Skandalopetra lub po prostu petra oznacza kamień. Co ciekawe tego typu balast był używany już od czasów Aleksandra Wielkiego. Rybacy od wieków nurkowali zaopatrzeni jedynie w przymocowaną do łodzi linę zakończoną kamiennym balastem.

 

Skandaloperta w czasach współczesnych jest uprawniana przez fanów nurkowania na bezdechu. Freediver może stosować klamrę na nos, jednak nie może korzystać z maski, skafandra czy płetw.

 

Zanurzenie następuje przy pomocy kamienia – zwykle z marmuru lub granitu o wadze od 8 do 14 kg, z zaokrąglonymi narożnikami i hydrodynamicznym kształcie. Freediver podczas zanurzenia trzyma się kamienia utrzymując możliwie najbardziej pionową pozycję. Po dotarciu na pożądaną głębokość nurek staje na kamieniu i jest wyciągany przez swoich towarzyszy znajdujących się na łodzi. Niezwykle ważne jest tu zgranie zespołu.


 

 

Źródło: andreasgueldner.de

Podobne posty

Leave a Comment