Ślady iperytu w Zatoce Gdańskiej

Iperyt w Zatoce Gdańskiej
Miejsca występowania gazu musztardowego w Zatoce Gdańskiej i okolicy

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) biorący udział w międzynarodowym projekcie „Chemsea” przeprowadzili wnikliwe badania próbek pobranych z dna Zatoki Gdańskiej. W rejonie Zatoki Puckiej odkryto to, czego już od dawca się obawiano – ślady niebezpiecznego iperytu (gazu musztardowego).

 

Co ciekawe próbki pobrano także z miejsca odległego zaledwie kilkaset metrów od prezydenckiego ośrodka wypoczynkowego w Juracie oraz sprzed wejścia do portu w Gdyni.

 

Trudno stwierdzić jednoznacznie skąd skażenia iperytem występują zarówno w wielkiej Zatoce Gdańskiej, jak również i w Zatoce Puckiej, wewnętrznej zatoce, przyległej do Helu.

 

Analizy ekspertów muszą zostać jeszcze potwierdzone w dwóch pozostałych laboratoriach biorących udział w projekcie „Chemsea”, w Szwecji i w Finlandii. Jeżeli dane te potwierdzą się, to mamy w Zatoce Gdańskiej obiekty, o których nikt wcześniej nie wiedział albo też rozprzestrzenianie się tych związków w osadach jest większe niż przypuszczano. Jeśli doszłoby do ich wyciągnięcia ewentualnych niewybuchów, to z pewnością byłaby to jedna z największych akcji tego typu w tej części świata.

 

Według szacunków Wojskowej Akademii Technicznej zatopione pojemniki z chemikaliami będą jeszcze szczelne co najwyżej przez 150 lat. Czasem może dochodzić do drobnych wycieków. Oprócz iperytu w Bałtyku zatopione są także gazy łzawiące i gazy parzące, np. fosgen.


 

Informacje praktyczne:

 

iperyt
Iperyt

Iperyt Siarkowy (gaz musztardowy, żółty krzyż, lost, HS, HD)

 

Związek w stanie czystym jest bezbarwną, oleistą cieczą o słabym zapachu. Natomiast techniczny ma barwę ciemnobrunatną i zapach musztardy lub czosnku.

 

Łatwo i głęboko wsiąka w materiały porowate co sprawia duże trudności przy odkażaniu.

 

Iperyt siarkowy był używany podczas I wojny światowej; porażenie iperytem siarkowym stanowiło aż 80% ogólnej liczby porażeń żołnierzy bojowymi środkami trującymi.

 

Oparzenia iperytem siarkowym występują dopiero po trwającym 4-24 godziny okresie utajenia. Działanie na drogi oddechowe ujawnia się po 4-6 godzinach, jednak w przypadku bardzo wysokich stężeń > 30 mg/m sześcienny śmierć następuje w ciągu 2-5 minut.


 

Dodano dnia 29 października br.:

Wczoraj (28.10.2013 r.) Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz wskazał, że Polska z pomocą techniczną i finansową (w przedziale 3-5 mln zł) NATO mogłaby rozpocząć program wydobywania zatopionej po II wojnie światowej w Bałtyku broni chemicznej.

 

Ewentualna operacja mogłaby rozpocząć się po zakończeniu inwentaryzacji zatopionego arsenału w ramach projektu CHEMSEA.


 

 

Źródło: www.tvn24.pl


 

Zobacz także:

 

Gaz-musztardowy

 

Robot przebada składowiska broni chemicznej w Bałtyku

Podobne posty

2 Thoughts to “Ślady iperytu w Zatoce Gdańskiej”

 1. Bardzo przyjemna i pozytywna strona. Napewno
  jeszcze tutaj wpadnę! Pozdrawiam

  1. Nichol

   bardzo fajny serwis. zajrzałam tu przypadkiem, ale chyba będę częściej odwiedzać.

   pozdrawiam

Leave a Comment